כ' שבט התשע"ז   16.02.2017 19:40

"לעורר תשובה גם בחיי הציבור"

אורי קירשנבום

שיחה עם הרב יצחק שפירא לרגל צאת הכרך השני של הספר 'תורת המלך'

לפני ימים ספורים יצא הכרך השני של הספר 'תורת המלך' מהדפוס. כרך זה עוסק בדיני "ציבור ומלכות", לעומת הכרך הראשון שעסק ב"דיני נפשות בין ישראל לעמים". 

"החלק הראשון הוא לא החלק העיקרי מבחינתנו", מסביר הרב שפירא בשיחה עם הקול היהודי. "הרב יוסף אליצור ואני התחלנו לעסוק לפני כ-17 שנה בענייני 'מלכים ומלחמותיהם' כמקשה אחת. עם הזמן הבנו שלמעשה יש שני נושאים נפרדים: ענייני המלחמה כפי שהם מתבטאים ביחס לאויב, וענייני המלחמה כפי שהם באים לידי ביטוי בתכונה הפנימית בעם ישראל, שאלות של: האם מותר ומצווה למסור את הנפש במלחמה שהמלך יוזם, האם ניתן לחייב אדם פרטי לצאת למלחמה ועוד על זה הדרך".

כך התגלגל והכרך הראשון של הספר עוסק בדיני המלחמה ביחס לגויים, מה שהפך היום למושג "מוסר מלחמה", והכרך השני עוסק במבנה השלטוני הפנימי בעם ישראל.

 | ההסכמה שלא נכתבה

"הספר בעינינו הוא עוד חוליה שמקשרת בין התורה לבין המציאות", אומר הרב שפירא. "אנו מרגישים שככל שיש יותר אמון בתורה, אהבת תורה וביטחון שבתורה יש את כל מה שאנחנו זקוקים כדי להופיע ולהנכיח את ה' בתוך המציאות - כך באמת הקב"ה עוזר שיש עוד חידושים איך ללמוד את הסוגיות הללו".

הרב יעקב יוסף זצ"ל עם יבדל"א הרב דב ליאור והרב יצחק שפירא, לאחר מעצרו של הרב ליאור

הרב שפירא נזכר ברב יעקב יוסף זצ"ל שנתן את הסכמתו וברכתו לכרך הראשון, ומספר שביום בו עצרה המשטרה את הרב דב ליאור בעקבות כתיבת ההסכמה לספר, אמר לו הרב יוסף זצ"ל: "אני מאוד רוצה שתבואו אליי גם עם הכרך השני". היה זה תקופה קצרה לפני שהתגלתה המחלה בגופו של הרב יוסף. "בעוונותינו הרב יעקב זצ"ל הסתלק מאיתנו עוד בטרם זכינו לסיים את כתיבת הכרך השני וכך יצא שהוא לא כתב את ברכתו גם לכרך הזה", אומר הרב שפירא.

 | מסירות נפש - מתי ומדוע?

הרב שפירא מצביע על אחת הסוגיות שנידונות בספר כסוגיא חשובה שלדבריו התבררה בספר: "עסקנו בשאלה של מסירות נפש: מדוע ליהודי אסור למות בשביל לתרום את אבריו לחבירו החולה הזקוק להם, ומנגד, במלחמה מצווה למסור את הנפש בשביל להציל יהודים אחרים? התשובה לכך, כפי שהעלנו בספר היא שבמקרה של מלחמה הסכנה היא משותפת גם למי שמוסר עכשיו את נפשו ואילו במקרה של יהודי שחולה לא עלינו, הרי שמדובר בסכנה פרטית. עבור סכנה משותפת מוסרים את הנפש. לכן גם לשוטר שנתקל באירוע של פשיעה מותר למסור את הנפש כיוון שאם תהיה אנדרלומסיה ברחובות גם הוא יינזק מזה. בספר העלנו שלכבאי אסור למסור את הנפש בשביל לכבות שריפה".

הרב שפירא מאמין שהעיסוק בסוגיות ציבוריות מתוך תורה והחתירה להבין איך התורה רוצה שנבנה את חיי הציבור שלנו יצטרף להתעוררות התשובה שאנו רואים בדור האחרון ויזרז את עם ישראל לשוב לה' ולתורתו לא רק בחיי הפרט של כל יהודי אלא גם במישור הציבורי: "אם אנשים יראו שהתורה באמת מייצרת חשיבה ישרה הם ירצו לחזור בתשובה גם במובן הציבורי ולא רק ברמה האישית".

את הספר ניתן להשיג בישיבת 'עוד יוסף חי' או במספר הטלפון 0525624350

תגיות: הרב יוסף אליצור, הרב יצחק שפירא, תורת המלך

עוד בנושא

הוספת תגובה

שלח

2 תגובות
2 ממשיכי דרכו של יעקב פראנקיונתן
כ"ג שבט התשע"ז
גינצבורג לאחר שהמשיח שלו מת החליט שהוא המשיח ושכל מה שהוא או המאמינים בו עושים הוא "בירור" והדרך לברר את העולם הוא להפוך לרוצחים.
1 אין על רב איציק ל"תיאיר
כ"א שבט התשע"ז

תוכן פרסומי

הרשמה לאתר

הירשמו במהירות ובקלות לקול היהודי
ותיהנו ממגוון שירותים מיוחדים באתר.
* * * מין * בדקו זמינות
בין 3 ל-20 תווים
*
תישלח אליך הודעה המאשרת כתובת זו
* סיסמא
בין 6 ל-20 תווים

אני מסכים לתקנון האתר

אני מעוניין לקבל מידע על חידושים ואירועים מיוחדים

*

שדות חובה

הרשם

התחברות לאתר

סיסמא שכחת סיסמא? התחבר

איפוס סיסמה

כדי לקבל סיסמה חדשה, אנא הכנס דוא"ל איתו נרשמת לאתר:

שלח