י"ז שבט התשע"ז   13.02.2017 09:46

"במצבים מסוימים תרומת כליה היא חובה"

יח"צ

הרב יעקב אריאל התייחס לתרומת הכליה ואמר כי במקרה שחלה התאמת רקמות התרומה הינה בגדר "לא תעמוד על דם רעך"

האם תרומת כליה היא זכות החובה? הנושא המדובר נידון באחד המושבים של הכנס השנתי של מכון התורה והארץ שנערך ביום חמישי האחרון בחוות הנוער הציוני בירושלים. הכנס שנערך בחסות קרן אביה והאגף לתרבות יהודית במשרד החינוך, עסק בסוגיות חברתיות, חלקן סביב נושאי המצוות התלויות בארץ ומטרות עניים.

במהלך הכנס דיבר הרב ישעיהו הבר ראש ארגון "מתנת חיים" שסיפר על פעילות העמותה המעודדת תרומות כליה ופועלת לצמצום רשימות ההמתנה של הזקוקים השלת כליה. לאחר מכן דן הרב יעקב אריאל, רבה של רמת גן ונשיא מכון התורה והארץ, האם תרומת הכליה הינה חובה או זכות. 

הכנס השנתי של המכון (מכון התורה והארץ)

הרב אריאל הסביר כי מצד צדקה וגמילות חסד לא מצאנו מקור הלכתי לחייב את האדם לתרום כליה, אולם דווקא מצד מצוות "לא תעמוד על דם רעך", עשויות להיות סיטואציות בהן הדבר מתחייב.

"מצד לא תעמוד על דם רעך הבחנו בין שני מצבים. בין מצב שהאדם כבר נמצא ברשימות, והרקמות שלו הן היחידות שמתאימות לרקמות של אותו חולה, ואז זו מצווה של 'לא תעמוד על דם רעך'  כלפי אותו חולה", אמר הרב אריאל. הרב אריאל הדגיש כי לאור המחקרים והמצב הרפואי כפי שמקובל כיום, אין בתרומת כליה סיכון מיוחד. "עם כליה אחת אדם יכול להיות בריא ושלם. לחשוש שמא יקרה לו משהו? ראינו שעל פי הרפואה אלו חששות רחוקים".

עם זאת מדגיש הרב אריאל כי לא מצא חובה הלכתית להתנדב להיכנס לרשימות התורמים, והדברים נכונים לאלו שכבר התנדבו ונמצאו מתאימים לאדם הזקוק לתרומה. "אבל ודאי שאדם שנכנס לרשימות עושה מצווה מן הגדולות ביותר שיכולות להיות", הוסיף הרב אריאל.

בסיום הכנס נערך גמר 'חידון הארץ ומצוותיה' שמתקיים זו השנה השניה. מנחה החידון הוא נריה פנחס. לגמר עלו 12 מתמודדים מכל רחבי הארץ, שעברו את מבחני המיון המקדימים. הזוכה במקום הראשון ובפרס של 10,000 ₪ הוא אליאור בביאן מבית שמש. בביאן זכה בעבר גם בגמר חידון התנ"ך העולמי לנוער.

למקום השני הגיע אביאל אייפרמן בן 44 מהישוב נריה, אשר זכה בחופשה מתנת מלון כינר. במכון מציינים כי השנה לא השתתפו בחידון אברכים ובחורי ישיבה אלא בעלי בתים, סטונדטים, אנשי הייטק ופנסיונרים. "ברוך ה' אנו רואים את הצימאון של הציבור להשתתף וללמוד על הארץ ועל המצוות התלויות בה. דרך הלימוד אנו מעמיקים את שורשינו בארץ ואת החיבור אליה", אומרים במכון.

תגיות: הרב יעקב אריאל, מכון התורה והארץ

עוד בנושא

הוספת תגובה

שלח

1 תגובות
1 לדעתי- מטעים את הציבור! 70% מהחולים לאחר השתלה מפסיקים לקחת את התרופות שמונעות את דחיית השתל(הם מרגישים בריאים) והשתל נידחה!..יונה
כ"ד שבט התשע"ז
לכן מצווה גדולה מאוד היא לתמוך בחולה המושתל- ולא לההפך לחולה בעצמך,
אך כמו בצדקה - לציבור יותר קל לחלק בשר ותפוחי אדמה - מאשר למצוא עבודה ופרנסה ראויה לנזקק- ולשמור על שגרה של תעסוקה-
כך קשה להכנס לביתו של החולה- לתמוך בו כשקשה לו- וכשהוא מרגיש "בריא" ולדאוג שימשיך את הרצף הטיפולי-
ללא התמיכה הזו - הכליה תידחה-!!!
וחבל...

תוכן פרסומי

הרשמה לאתר

הירשמו במהירות ובקלות לקול היהודי
ותיהנו ממגוון שירותים מיוחדים באתר.
* * * מין * בדקו זמינות
בין 3 ל-20 תווים
*
תישלח אליך הודעה המאשרת כתובת זו
* סיסמא
בין 6 ל-20 תווים

אני מסכים לתקנון האתר

אני מעוניין לקבל מידע על חידושים ואירועים מיוחדים

*

שדות חובה

הרשם

התחברות לאתר

סיסמא שכחת סיסמא? התחבר

איפוס סיסמה

כדי לקבל סיסמה חדשה, אנא הכנס דוא"ל איתו נרשמת לאתר:

שלח