כמה מטעי עצים יש בישראל?
י"ג שבט התשע"ז   09.02.2017 20:23

כמה מטעי עצים יש בישראל?

ט"ו בשבט; ראש השנה לאילנות

לרגל ט"ו בשבט פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נתונים על מטעים ברחבי הארץ. נתונים על מטעי עצי הפרי ועל עצי יער. כמו גם על מצבו של שוק הפירות היבשים בארץ. הנתונים שפורסמו מתייחסים לשנת תשע"ו בהשוואה לשנת תשע"ה שהייתה שנת שמיטה ולשנים קודמות.

מטעי עצי הפרי כוללים את פירות ההדר כקבוצה אחת גדולה, ופירות נוספים המאפיינים את מטעי הארץ. כמובן, שבהשוואה לשנת תשע"ה ישנה עלייה משמעותית במספר הנטיעות החדשות מכיוון ששנת תשע"ה הייתה שנת שמיטה, אך ישנה ירידה, כמעט רצופה, במספר הנטיעות החדשות ברחבי הארץ משנת תש"ע.

הירידה החדה בכמות הנטיעות החדשות קיימת בעיקר בעצי ההדר ככל הנראה בשל הידלדלות השטח המתאים לגידולם. עם זאת, נתוני תפוקת המטעים מגלים כי על אף שישנה ירידה בתפוקת פרי ההדר, ירידה זו היא מזערית. במטעי פרי אחרים לעומת זאת, נרשמה עלייה בעיקר בתפוקת המנגו, הבננות והאבוקדו.

בנוגע לנטיעות היער המבוצעות על-ידי קק"ל, בשנה החולפת הייתה עלייה משמעותית במספר הדונמים שניטעו. בסך הכול, ניטעו 4,700 דונם של עצי יער בשנת תשע"ו, כאשר 1,000 דונם ניטע בשטחים חדשים ואילו היתר ניטעו כחלק מחידוש יערות. רוב הנטיעות של עצי היער היו של מינים 'רחבי עלים' ואילו מיעוטם היו 'עצים מחטניים' כאשר רוב המחטניים היו עצי אורן למיניו השונים.

נתונים נוספים פורסמו לגבי שוק הפיצוחים והפירות היבשים בארץ. על אף הירידה במחירם בשנה החולפת ב-5% לערך, ניתן לראות כי עדיין פירות אלו הם 'עסק לעשירים'. בחלוקה של משקי הבית לישראל ל'חמישונים' ניתן לראות כי החמישון התחתון מוציא כ-33 ₪ בחודש על פיצוחים ופירות יבשים, בעוד שהחמישון העליון מוציא כ-77 ₪ בחודש.

תגיות: ט"ו בשבט

עוד בנושא

הוספת תגובה

שלח

0 תגובות

תוכן פרסומי

הרשמה לאתר

הירשמו במהירות ובקלות לקול היהודי
ותיהנו ממגוון שירותים מיוחדים באתר.
* * * מין * בדקו זמינות
בין 3 ל-20 תווים
*
תישלח אליך הודעה המאשרת כתובת זו
* סיסמא
בין 6 ל-20 תווים

אני מסכים לתקנון האתר

אני מעוניין לקבל מידע על חידושים ואירועים מיוחדים

*

שדות חובה

הרשם

התחברות לאתר

סיסמא שכחת סיסמא? התחבר

איפוס סיסמה

כדי לקבל סיסמה חדשה, אנא הכנס דוא"ל איתו נרשמת לאתר:

שלח