לכל המשפחה: טיול לט
ד' שבט התשע"ז   31.01.2017 14:00

לכל המשפחה: טיול לט"ו בשבט

כלב אליהו

טיול ל'חורבת שחדה' לרגל ט"ו בשבט מאורגן על-ידי 'מדרשת הרי גופנא'

חורבת שחדה ממוקמת על רכס ג'בל עברד, מערבית ליישובים יקיר, חוות יאיר ונופים. רכס ג'בל עברד הוא חלק משמורת נחל קנה – נחל החוצה את השומרון ממזרח למערב. שולי הרכס טובלים בחורש ארץ-ישראלי, ואילו  מרכזו של הרכס הוא רמה מישורית אשר שימשה בעבר לחקלאות. במרכז הרכס נותר יער עצי חרוב עתיקים ומרשימים ומעליה, שכן יישוב עתיק העונה כיום לשם 'חורבת שחדה'.

לפי החוקרים, היישוב בנקודה זו התקיים בתקופה הרומית והביזנטית, והוא כולל כיום שרידים רבים. ניתן לראות במקום מבנים ברמת שימור גבוהה ושני מקוואות טהרה מתקופות שונות. כמו כן, ניתן לראות בית בד גדול מהתקופה הביזנטית, ומערות קבורה.

גובהו של היישוב העתיק מספק תצפית נוף מרהיבה הכוללת את מרחבי השומרון המערבי בכלל, ואת שמורת נחל קנה בפרט. תצפית זו גם מלמדת רבות על נושאים שונים בהיסטוריה הגיאוגרפית של ארץ-ישראל ומסייעת בהבנתם: היישוב החקלאי-יהודי בתקופת בית שני באזור השומרון, והתפרוסת היישובית של מדינת יהודה וגבולותיה, כמו גם מנהגים וחומרות יהודיים ושומרוניים שונים מתקופות אלו.

הסיור כולל גם פעילות לילדים בנושא הצומח באזור. נקודת יציאה וחזרה: היישוב נופים. אורך המסלול: 2 ק"מ. רמת הקושי היא קלה, אך ישנו צורך במעבר צר בין סלעים והוא איננו מתאים לעגלות. עלות: 15 ₪ לאדם, עד 50 ₪ למשפחה.

הטיול יתקיים ביום שישי י"ד שבט ה'תשע"ז: התאספות בשעה 09:00 בכניסה ליישוב נופים ומשם יציאה למסלול מעלי. סיום משוער: 14:00-14:30.

להרשמה ויצירת קשר

תגיות: ארץ ישראל, ט"ו בשבט, טיולים, מדרשת הרי גופנא

עוד בנושא

הוספת תגובה

שלח

0 תגובות

תוכן פרסומי

הרשמה לאתר

הירשמו במהירות ובקלות לקול היהודי
ותיהנו ממגוון שירותים מיוחדים באתר.
* * * מין * בדקו זמינות
בין 3 ל-20 תווים
*
תישלח אליך הודעה המאשרת כתובת זו
* סיסמא
בין 6 ל-20 תווים

אני מסכים לתקנון האתר

אני מעוניין לקבל מידע על חידושים ואירועים מיוחדים

*

שדות חובה

הרשם

התחברות לאתר

סיסמא שכחת סיסמא? התחבר

איפוס סיסמה

כדי לקבל סיסמה חדשה, אנא הכנס דוא"ל איתו נרשמת לאתר:

שלח