צפו בסרט 'מעשה מאינדיק'
י"ד חשון התשע"ז   15.11.2016 11:51

צפו בסרט 'מעשה מאינדיק'

מיוחד לגולשי הקול היהודי: סיפור האינדיק מתוך הסרט סיפורי מעשיות לצפייה ישירה. היוצר מספר על המשל והנמשל בסיפורו של רבי נחמן מברסלב

יותר משנה חלפה מאז הוקרן לראשונה סרטו של הסופר והיוצר צבי פישמן על סיפורי מעשיות של רבי נחמן מברסלב.

סרטו של פישמן מורכב מארבעה סיפורים מתוך 'סיפורי מעשיות' ומעשיות נוספות. הקול היהודי נותן לכם הצצה מיוחדת לאחד הסיפורים – מעשה מאינדיק.

אינדיק פירושו תרנגול הודו. בסיפורו של רבי נחמן, בנו של המלך מתחיל להתנהג כמו תרנגול הודו; אוכל פירורים מתחת לשולחן, אינו מתלבש כמו בן מלך, מקרקר כתרנגול ועוד. המלך אובד העצות, מביא לארמונו עוד ועוד חכמים, פילוסופים, רופאים ומכשפים, אך איש לא מצליח להשיב את בן המלך לדרך המלך. מי שמרפא את בן המלך הוא דווקא יהודי, שהחליט להתלבש ולהתנהג כבן המלך. בן המלך יצר קשר וחיבור עם אותו יהודי, עד שלבסוף זה הצליח לשכנעו לשוב מסורו.

"במבט פשוט סיפור הזה מדבר על ילדים שמורדים במסלול המקובל בצורה כלשהי", אומר צבי פישמן על הסיפור. "הם מתרחקים מהדרך, מהחינוך עליו גדלו, ומהציפיות של ההורים והמורים. במקרים כאלה ההורים והמורים עלולים להיות אובדי עצות כיצד נכון להתייחס לילד. האם להעיר לו? (לרדת על הילד?) או לנסות לרדת למקום בו הוא נמצא, לקבל את הילד כמו שהוא, להעריך את הנקודות הטובות שבו, ולבנות בסבלנות קשר של אהבה ואמון, כדי לעזור לילד להתמודד עם הרגשות הסוערים שעוברים עליו ועם הקונפליקטים שהוא צריך להתמודד איתם מבפנים ומבחוץ".

עוד בנושא:
צפו: מאחורי הקלעים של הסרט 'סיפורי מעשיות'
• ביקורת סרט: רבי נחמן בהולווד
• הצצה לסרט 'סיפורי מעשיות' "בכוחו של סרט לעורר יהודים בתשובה"

 

פישמן ממשיך להסביר את התוכן של הסיפור. "באופן עמוק יותר בן המלך מסמל את עם ישראל בירידתו לגלות 'תחת השולחן', כמו התרנגול הודו, נודד, תלוי בפירורים של הגויים בארצות זרות, מאמץ את דרכיהם, ותוך כך הופך להיות דומה להם – הופך להיות תרנגול הודו במקום בנו של המלך. איך אנו יכולים להיות בניו של המלך – יהודים עצמאיים בארצנו בחוזרנו אל שולחן המלך, שהוא במשל זה הקב"ה? מבחינה לאומית מה צריך להיות יחסנו לקבוצות של יהודים שבצורה כלשהי נמצאים 'תחת השולחן'? עלינו לרדת עליהם ולהתנגד להם? או עלינו לרדת למקום בו הם נמצאים בניסיון להבין את מניעיהם והשקפת עולמם השונה ולהשפיע עליהם להגדיל את אופקיהם על ידי דוגמא של התנהגות יותר מאירה ויותר משכילה?".

> הירשם עכשיו ותקבל את הכותרות החשובות למייל האישי! <

"לפי תורת הנסתר, בן המלך מסמל את ירידת השכינה לגלות 'תחת השולחן' זרוק מארמון המלך, וברמה האוניברסלית, הבן של המלך הוא כל האנושות שבחטאו של אדם הראשון גלה מגן עדן", אומר פישמן. "מי יוביל את האנושות חזרה לגן עדן ותיקון עולם? אומות העולם שבסיפור של רבי נחמן הם החכמים והקוסמים של המלך, כולם מנסים לרפא את הילד ונכשלים. רק החכם היהודי מצליח בסוף להחזיר את הנסיך השפל והגולה לחזור לשולחן המלך ולתיקון עולם".

תגיות: סיפורי מעשיות, צבי פישמן, קולנוע, תרבות

עוד בנושא

הוספת תגובה

שלח

1 תגובות
1 מדהים כל הכבוד ל"תאשריכם
י"ח חשון התשע"ז

תוכן פרסומי

הרשמה לאתר

הירשמו במהירות ובקלות לקול היהודי
ותיהנו ממגוון שירותים מיוחדים באתר.
* * * מין * בדקו זמינות
בין 3 ל-20 תווים
*
תישלח אליך הודעה המאשרת כתובת זו
* סיסמא
בין 6 ל-20 תווים

אני מסכים לתקנון האתר

אני מעוניין לקבל מידע על חידושים ואירועים מיוחדים

*

שדות חובה

הרשם

התחברות לאתר

סיסמא שכחת סיסמא? התחבר

איפוס סיסמה

כדי לקבל סיסמה חדשה, אנא הכנס דוא"ל איתו נרשמת לאתר:

שלח