בע"ה י' כסלו תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

זוהו שרידים של ביה"כ העתיק בוילנה

לאור הממצאים, בשנה הבאה צפויה חפירה ארכיאולוגית לחשיפת השרידים, במטרה שהמקום ישמש אתר זיכרון לעברה המפואר של הקהילה היהודית בווילנה

  • יח"צ
  • י"ד אב תשע"ה - 16:04 30/07/2015
גודל: א א א
הארכיאולוגים מעל שרידי בית הכנסת (רשות העתיקות)
הארכיאולוגים מעל שרידי בית הכנסת (רשות העתיקות)

סקר 'רדאר חודר קרקע' שנערך במהלך חודש סיוון האחרון בוילנה שבליטא גילה: מתחת לאדמה, בסמוך לבית ספר פעיל בעיר, ממתינים להתגלות שרידים משמעותיים של בית הכנסת הגדול של וילנה, שנחרב בתקופת השואה.

בית הכנסת הגדול והמפואר של וילנה, היה המבנה העתיק והמשמעותי ביותר של יהדות ליטא. כמו מרבית המבנים של התרבות היהודית בליטא, הוא אבד בתקופת השואה. כעת, הצליחו החוקרים לזהות את שרידיו של מתחם בית הכנסת, הנחבאים באדמה.

בית הכנסת שכן במרכז גדול של לימוד תורה וקהילה והיה הלב הפועם של התנועה היהודית הליטאית, אשר כלל 12 בתי כנסת ובתי מדרש, מקוואות, את בנין מועצת הקהילה, דוכני בשר כשר, ספריית "שְטרָאשוּן" המפורסמת, את בית מדרשו של הגאון מווילנה, ועוד. לאחר מאות שנות קיום, עם חורבנה של קהילת וילנה היהודית כולה בימי השואה, המקום הקדוש ליהודי ליטא נבזז ונשרף על ידי הגרמנים הנאצים, שרידיו נהרסו כליל על ידי השלטונות הסובייטיים, ובית הספר מודרני נבנה במקום.

בבדיקות שנערכו בחודש סיוון האחרון, התקבלו תוצאות סקר רדאר חודר קרקע, שהראו שרידים משמעותיים של בית הכנסת מתחת לפני השטח, וכן שרידים אפשריים של מקוואות. לדברי החוקרים, "התרגשנו מאוד כשהרדאר זיהה סימנים ראשונים לשרידים של בית הכנסת. אנו מקווים שבחפירה ארכיאולוגית המתוכננת באתר ייחשפו השרידים האלה לצורך מחקר, ותתאפשר הצגת ממצאים לציבור הרחב, כאתר זיכרון לקהילה היהודית המפוארת של וילנה".
תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


6 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 56 מהשבוע האחרון