בע"ה ב' כסלו תשע"ח
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"ובחנוני נא בזאת"

"חז"ל אמרו כי "אין עני אלא בדעת", ולכן כל פעולה להרבות את דעת התורה בדור עני זה היא צדקה גדולה ועיקרית" • שו"ת עם הרב יצחק גינזבורג

  • הרב יצחק גינזבורג
  • ג' כסלו תשע"ה - 11:45 25/11/2014
גודל: א א א

שאלה: אני משקיע בתחומים עסקיים שונים. בעבר התייעצתי עם הרב לגבי האם להמעיט באופן זמני מהצדקה והסיוע הכלכלי שלי לענינים חשובים שונים כדי להגדיל את הכסף הזמין להשקעה.

הרב השיב לי כי "צדקה היא הכלי לכל ההצלחות" ולכן לא אמעט ממה שאני רגיל לתת, ואדרבא – "כל המוסיף מוסיפין לו מן השמים" בכפלי כפלים, "ובחנוני נא בזאת".

אמנם, שמעתי ממישהו שהמעלה העיקרית היא דווקא בצדקה לעניים, ושעליה נאמר "ובחנוני נא בזאת". מה ביחס לשאר המטרות שאני תורם אליהן – הפצת תורה, פעילות צבורית, עניני ארץ ישראל ועוד כיוצא בזה?

תשובה: כמובן, ישנה חשיבות רבה לדאגה ליהודי בגשמיות, ומורנו הבעל שם טוב אף הדריך כי כדי להיטיב ליהודי ברוחניות יש להקדים לכך הטבה בגשמיות. עם זאת, חז"ל אמרו כי "אין עני אלא בדעת", ולכן כל פעולה להרבות את דעת התורה בדור עני זה היא צדקה גדולה ועיקרית (ובפרט כאשר מתקרבים לימים בהם נאמר "הנה ימים באים... והשלחתי רעב בארץ, לא רעב ללחם ולא צמא למים כי אם לשמֹע את דברי הוי'").

יתר על כן, בימינו רואים כי הדאגה לדעת של עם ישראל אינה פועלת רק על הרוחניות שלו, אלא כרוכה באופן הדוק גם עם ההטבה לה הוא זקוק באופן גשמי. רוב גדול של הסכנות המאיימות היום על היהודים בארץ ישראל, וגם לא מעט מהקשיים הכלכליים והחברתיים, נובעים מהנהגה משובשת. רואים בחוש כי ללא דעת תורה ישנה סכנה לגוף היהודי, והפצת תורה ושינוי ציבורי הם דאגה וצדקה אמתית לעם ישראל, בגוף ובנפש.

אך גם ברובד המידי, יש לדעת כי כל צדקה למוסד תורני, או לפעילות ברוכה אחרת של השפעה על עם ישראל, מפרנסת עניים גם באופן הפשוט ביותר. לאנשי הצוות, המקדישים את עצמם ללימוד התורה ולהפצתה ולעיסוק בצרכי ציבור באמונה, אין פרנסה אחרת. ממילא, התרומה למטרות כאלה מפרנסת את אנשי הצוות העניים ונחשבת כצדקה לכל דבר וענין.

עלה והצלח, "ובחנוני נא בזאת... אם לא אפתח לכם את ארֻבות השמים והריקֹתי לכם ברכה עד בלי די".

פורסם לראשונה בעלון 'גל עיני'

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


20 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 83 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד