בע"ה ה' כסלו תשע"ח
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

היום: צום גדליה

הבוקר (ד') נוהגים לצום את 'צום גדליה' שנקבע לאחר רציחת גדליה בן אחיקם, דבר שגרם להגלייתם של אחרוני היהודים מארץ ישראל. הצום החל בעלות השחר ויסתיים ב-18:41

  • ג' תשרי תשע"ז - 04:54 05/10/2016
גודל: א א א

"הורית דרך תשובה לבת השובבה. בין כסה לעשר עדיך לשובה. השיבנו ה' אליך ונשובה"

עם עלות השחר (רביעי) החל צום גדליה האסור במאכל ומשתה בלבד, ומותר ברחיצה, סיכה ושאר עניינים האסורים בתשעה באב. הצום החל הבוקר בשעה 5:06 לדעה המקדימה וב-5:23 לדעה המאוחרת. צאת הצום עם צאת הכוכבים, בירושלים בשעהיציאה: 18:41 ולנוהגים לפי שיטת ר"ת: 19:35. בתל אביב שתי דקות קודם לכן.

הצום, שהינו הרביעי מארבעת צומות החורבן והגלות, נקבע לאחר שישמעאל בן נתניה רצח בשליחתו של מלך בני עמון את גדליה בן אחיקם. גדליה מונה בתקופתו של הנביא ירמיה, על ידי מלך בבל, להנהיג את שארית הפליטה שהותיר ביהודה, ומותו גרם להגלייתם מארץ ישראל.

יום הריגת גדליה בן אחיקם נקבע כצום, כפי שאמרו חז"ל (מסכת ראש השנה) "ששקולה מיתתן של צדיקים כשריפת בית א-לוקינו". למעשה, הריגתו של גדליה השלימה את חורבן בית המקדש הראשון והביאה להגליית אחרוני היהודים מהארץ.

ישנם דעות חלוקות לגבי התאריך המדויק בו נרצח גדליה. יש האומרים כי נרצח בא' תשרי, אך מפאת קדושת ראש השנה נדחה הצום לג' תשרי. ויש האומרים כי גדליה נרצח בג' תשרי.

"כה אמר ה' צבא-ות צום הרביעי וצום החמישי וצום השביעי וצום העשירי, יהיה לבית יהודה לששון ולשמחה ולמועדים טובים והאמת והשלום אהבו" (זכריה ח')

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


10 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 82 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד