בע"ה י"א שבט תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

נחשף: רכז שב"כ לא מנע התאבדות של סוכן מחוות גלעד

תושב חוות גלעד שהתאבד התגלה כסוכן שב"כ. רכז השב"כ שוחח איתו ארוכות לפני ביצוע המעשה כשהוא "עם חבל על הצוואר", אך לא הזעיק כוחות הצלה

  • אלחנן גרונר
  • ב' סיון תשע"ח - 20:10 16/05/2018
גודל: א א א

 

פרשיה דרמטית נחשפה הערב.

תושב חוות גלעד שהתאבד לפני כחודש וחצי התגלה כסוכן המחלקה היהודית בשב"כ. למשפחתו נודע כי רכז השב"כ שוחח איתו ארוכות, שמע על כוונתו להתאבד, אך לא עשה דבר ולא הזעיק כוחות הצלה. רק כעבור שעות ארוכות הוא אותר כשהוא ללא רוח חיים.

הפרשיה נחשפה לאחר שבני משפחתו של התושב קיבלו לידיהם את מכשיר הפלאפון שלו שהוחזק כראיה במשטרה.

לקול היהודי נודע כי בהקלטות השיחות במכשיר נמצאו שלוש שיחות שבוצעו בלילה שקדם להתאבדות, בין התושב לבין רכז המחלקה היהודית המכונה "שלומי" ואחראי על אזור חוות גלעד.

באחת השיחות שערכה כ-50 דקות, הצהיר התושב כמה פעמים על כוונתו להתאבד, כשהוא מזכיר את הסיבה לכך כפרידה מחברתו. הוא אף נשמע אומר במהלך השיחה כי "ברבע שעה האחרונה הייתי עם חבל על הצוואר".

רכז השב"כ מצדו מנסה לדבר על ליבו שלא יבצע את המעשה, אך בכל הזמן הארוך, וגם לאחר ששמע כי התושב היה עם חבל על הצוואר, וגם לאחר מכן כאשר מצהיר התושב שוב ושוב על כוונתו להתאבד עוד הלילה, לא הזעיק הרכז את כוחות הצלה ולא דיווח על המצב לאיש.

התושב נמצא רק תשע שעות לאחר ההתאבדות

השניים סיימו את השיחה, ועל פי הערכת גורמי הרפואה, לפנות בוקר התאבד התושב. גם בשלב זה ולמרות שלא ענה לשיחות נוספות שחייג אליו רכז המחלקה היהודית, לא הזעיק רכז השב"כ איש מגורמי ההצלה לבדוק מה מצבו של הסוכן.

לקול היהודי נודע כי רק בסביבות השעה 14:30, תשע שעות לאחר מועד ההתאבדות המשוער, התגלתה גופתו של התושב בידי רבש"ץ הישוב שהוזעק בידי אחד מחבריו של הסוכן שלא הצליח ליצור עמו קשר.

בחוות גלעד סוערות הרוחות מאז גילוי הפרשה, ולקול היהודי נודע כי רכז המחלקה היהודית המכונה שלומי, מנסה להפעיל בחודש האחרון לחץ כבד על כמה תושבים במטרה לדבר איתם ולהפוך אותם למודיעים.

בין השאר פנה הרכז שוב ושוב למזכיר החווה, תושב הישוב יצהר, וביקש לשוחח איתו בכדי שהלה ישתף איתו פעולה. בקול היהודי חשפנו כי אותו רכז שב"כ המכונה שלומי ניסה לגייס לפני מספר שבועות צעיר המתגורר ביצהר ולומד בחוות גלעד.

בחוות גלעד בטוחים כי הלחץ שהופעל על התושב בתקופה האחרונה לחייו קשור קשר ישיר להתאבדות, ולא רק הקשר שניתק עם חברתו. אחת הראיות לכך, היא השיחות שביצע דווקא עם המפעיל מהשב"כ, כאשר הרכז אף מזכיר כי יש לעבוד על פי "התכנית".

 חודש וחצי לפני ההתאבדות נרצח הרב רזיאל שבח הי"ד תושב החווה, והאזור סער מבחינה ביטחונית.

"כל אחד מבין שאדם שחי בזהות כפולה, מגיע למצבים נפשיים קשים מאוד, ודאי כאשר לחץ השב"כ מופעל עליו לרגל אחר חבריו בהלוויה וסביב ימי השבעה להירצחו של הרב רזיאל הי"ד", אמר תושב החווה.

עו"ד בן גביר: תביעה של מיליונים נגד השב"כ

עו"ד איתמר בן גביר המייצג את משפחתו של הצעיר מתכנן לתבוע את השב"כ בשם המשפחה בסך של מיליוני שקלים.

בן גביר פנה ליועמ"ש בדרישה לפתוח בחקירה פלילית, וטען כי הצעיר הופעל על ידי השב"כ ללא ידיעתם של בני משפחתו, "תוך ניצולו המחפיר. במהלך ההפעלה נחשף המפעיל לקשר זוגי שניהל א' עם חברתו, ובהמשך הדרך לעובדה שהקשר בין השניים הסתיים".

בן גביר טען כי רכז השב"כ פעל בשוויון נפש ולא עשה דבר כדי למנוע את ההתאבדות. "הוא לא עירב את הגורמים הרלוונטיים, לא ביצע כל פעולה אחרת, לא הזעיק משטרה וכוחות ביטחון, לא הזעיק כוחות הצלה וגם לקראת סיום השיחה, לא מצא לנכון איש השב"כ לעשות דבר מלבד לסכם 'שידברו בבוקר'.

"מדובר בהתנהלות קשה ביותר, רשלנות פושעת של איש שב"כ שבמקום לערב את כלל הגורמים הרלוונטיים לא מוצא לנכון לעשות דבר ולמעשה רשלנותו גורמת למותו של א'". בן גביר הוסיף כי הוא מגבש גם תביעה אזרחית בנושא. "אין צורך לפרט על חומרת הדברים והדחיפות שיש לפתוח בחקירה".

משב"כ נמסר לכלי התקשורת בתגובה כי הוא "אינו מוסר מידע אודות פעילותו האופרטיבית ואין בכך בכדי לאשר את המידע שפורסם. מכלל המידע שברשותנו עולה כי המנוח החליט לשים קץ לחייו נוכח סיבות אישיות מצערות. אנו משתתפים בצער המשפחה ומצרים על כך כי גורמים אינטרסנטים עושים שימוש במותו של המנוח כדי לתקוף את השירות, כחלק מניסיון לפגוע בשירות ובפעילותו.שירות הביטחון הכללי ימשיך לפעול למימוש ייעודו למען ביטחון המדינה".

יש לציין כי במקרה נוסף התפוצצה פרשיית סוכן שב"כ גם כן אחר רצח של חבר קרוב. יהודה כהן, שהושתל בבת עין ב' ושימש שם כסוכן מספר שנים, החליט לעזוב את העבודה עם השב"כ לאחר הלחץ הנפשי עם הירצחו של ארז לבנון הי"ד, חברו מבת עין. בתגובה תפרו לו בשב"כ תיק על עבירות מין והוא נמלט מהארץ עד שהוסגר.

תגובות (9) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 38 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד