בע"ה ו' אב תשע"ח
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

תלונה: כוחות הפינוי בזזו כסף ותכשיטים

​תלונה חמורה הוגשה לפיקוד מרכז בעקבות חשש לביזה במהלך ההרס ביצהר. הערב תיערך חנוכת הבתים שנבנו מחדש

  • מערכת הקול-היהודי
  • ח' אלול תשע"ז - 09:48 30/08/2017
גודל: א א א
אחת מהמשפחות רגעים ספורים לפני ההרס הקול היהודי
אחת מהמשפחות רגעים ספורים לפני ההרס הקול היהודי

לפני כשבוע פרצו עשרות שוטרי מג"ב ועובדי קבלן לבתיהם של שתי משפחות בשכונת "קומי אורי" ביישוב יצהר והרסו את אחד המבנים באופן מלא ושני באופן חלקי. אולם לאחר שהכוחות עזבו את המקום התברר, כי מעבר להרס, הרי שככל הנראה ביצעו הכוחות ביזה וגנבו כסף, תכשיטים ורכוש רב השייכים למשפחות.

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו פנה השבוע אל מפקדת פיקוד מרכז בדרישה להעביר את הפרשייה לחקירת מצ"ח. "הביזה משפילה מאוד את האדם. לא רק שמפשיטה אותו מחפציו אלא מפשיטה אותו מכבודו, ורומסת את מעמדו אל מול כוחות הביטחון" – תיאר עו"ד יאדו, שמדגיש במכתבו כי מעבר לביזה נגרם גם הרס רב נשברו ספריה, מגירות, אגרטל, כוסות, תמונות, צנצנות, וכמו כן התנור ומכונת הכביסה הושלכו החוצה ולא ברור מצבם.

במכתב התלונה מתואר לפרטי פרטים הרכוש הרב שנגנב מבית אחת המשפחות: שרשרת ותליון מזהב של ארץ ישראל השלימה - היו בזמן הפינוי על הספרייה בסלון ולא נמצאו, זוג עגילי זהב, שרשרת זהב ושני עגילי זהב היו בתוך מגירת תכשיטי זהב שבתוך קופסת התכשיטים, לאחר החיפוש נמצאה הקופסא סגורה וריקה על הרצפה. טבעת זהב עם אבן טופז - הטבעת הייתה בתוך קופסא מיוחדת, אשר לאחר החיפוש -נמצאה זרוקה על הרצפה של החדר סגורה וריקה.

השתמשו בכלי העבודה כדי להרוס את הבית ואז גנבו אותם

גם בבית המשפחה השנייה נגנב רכוש: טבעת יהלום- במהלך הפינוי היו מספר טבעות ובניהם טבעת היהלום שהיו על השידה, ארנק כרטיס אשראי וסטודנט, תלושים, רב קו ועוד.   300 ש"ח-  נגנבו מארנק נוסף, 100 ש"ח נגנבו מתוך מעטפה שהיתה בבית, שתי מברגות מקיטה חדשות עם הקופסא והמטען- המברגות והגקסון היו בכניסה לבית בתחילת הפינוי המגב השתמשו בהם בכדי לפרק את הבית ולאחר מכן לקחו את זה איתם. גם בבית הזה, מעבר לביזה נגרם הרס לתנור בישול, ארון בגדים, מראה גדולה, מפזר חום כלי מטבח רבים והגב של מיטות השינה. גם המקרר ומכונת הכביסה קיבלו מכות חזקות לא ידוע אם מכונת הכביסה עובדת.

"לא ברור הכיצד ניתן להימנע מסיכון לביזה עת מוכנסים בלא פיקוח עשרות אנשים לבתים מאוכלסים, ובפרט שלא נראה כי ננקטו צעדים כלשהם למנוע את האירוע מראש" – תוהה יאדו שחותם את מכתבו בדרישה להעביר במיידי את התלונה לחקירת מצ"ח.

"הביזה מעידה על דופי מוסרי שנפל בכוח שביצע את ההרס הלילי של המבנה ועל המחדל של הפיקוד שהתיר כניסה של עשרות שוטרים לתוך מבנה מאוכלס וחשף בכך את הדיירים לסיכון ביזה שלמרבה הצער והבושה התממש בפועל." אומר עו"ד יאדו, "הארוע בכללו גרם לפגיעה קשה בכבוד האדם וראוי כי יהא מי שייתן את הדין על כך. דרשנו כי התיק יועבר למצ"ח ואנו נפעל שתיערך חקירת מצ"ח הן לגבי הביזה והן לגבי המחדל הפיקודי שאפשר אותה" הוסיף.

מהמשטרה נמסר בתגובה לקול היהודי כי "בבדיקה שנערכה אין הנושא קשור כלל ועיקר לשוטרי מג"ב".

יש לציין כי לא מדובר במקרה ראשון בו ישנן תלונות על ביזה במהלך הרס בתי יהודים. משפחת פדרמן שביתה בחווה הסמוכה לקרית ארבע הוחרב לפני מספר שנים באישון ליל, טענה כגם היא לגניבת כסף ותכשיטים ובסופו של דבר פוצתה בהסכם פשרה שכלל סעיפים נוספים של פגיעה בזכויותיהם. גם במאחז שבות עמי הסמוך לקדומים התלוננו בעבר תושבים על גניבת רכוש.

בתוך כך, הערב (ד') תיערך חנוכת הבתים שנבנו בגבעה מחדש. בשעה 16:30 יערכו בגבעת "קומי אורי" ביצהר הפעלות לילדים, ובשעה 18:30 תיערך תהלוכה משכונת תקומה עם ספר תורה לבית המדרש בשכונת "קומי אורי". במקום תיערך הופעה של הזמר ירמיהו ולהקתו.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


3 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 31 מהשבוע האחרון