בע"ה כ"ט תשרי תשע"ח
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

לפנות לכל חייל באופן אישי

חייל לא יכול לשרת עם נשים בצה"ל, לא כמחאה, אלא כי פשוט אסור, זו עבירה

  • אביחי אביעזר
  • א' ניסן תשע"ז - 15:19 28/03/2017
גודל: א א א
אביחי אביעזר
אביחי אביעזר

השירות המשותף של בנים ובנות בצה"ל (לעתים בכפיה) מסעיר את הציבור הדתי. אבל משלל התגובות ששמעתי לעניין לא שמעתי אמירה אחת פשוטה ובסיסית: אסור לחייל לעשות עבירות.

הרמב"ם אומר "ואין צריך לומר אם גזר המלך לבטל מצוה שאין שומעין לו" (הלכות מלכים ג, ט). לכן חייל שרואה שיש חשש סביר לכך שהשירות יביא אותו לאיסור נגיעה או ייחוד, וכבר כיום יש סיטואציות כאלו בצבא, צריך להגיד למפקדים שלו שהוא לא מוכן להשתתף בזה, פשוט כי זה אסור. לא בתור מחאה, לא בשביל לתקן את הצבא ולא בשביל לתקן את החברה. הוא פשוט לא יכול לעשות את זה כי זה אסור. זו עבירה.

העובדה ששירות של בנות הורס את הצבא, את הבנות ואת ערכי המשפחה היא נכונה, וחשוב שהיא תישמע. אבל כמובן שאין באף אחת מהסיבות האלו – עד כמה שהן נכונות וחשובות – יכולת לחייב חייל לא להשתתף במה שהמפקדים אומרים לו. לכן חשוב מאוד לומר דבר ראשון בקול ברור: כל חייל פרטי שרואה שהפקודות בצבא מחייבות אותו לעשות עברה – עליו להימנע ולא לעשות אותה. רק אם הרבנים ואנשי הציבור יגידו את זה שוב ושוב מחוץ לצבא, וידריכו כך את השומעים להם, יש סיכוי שיהיה לחיילים אומץ בשעת מעשה להגיד "לא".

יכול להיות אפילו שזו גם אמירה שקל לה יותר להישמע. כאשר אין לחייל יומרנות לשנות את הצבא ואת החברה, אלא הוא פשוט לא מוכן לעבור על מצוות התורה, קל יותר לאנשים שלא מסכימים איתו להבין אותו. כיוון שהוא לא מנסה לחנך אותם אלא רק לעשות בעצמו את מה שה' אומר.

שה' ישלח לכולנו יראת שמים לעשות את רצונו.

תגובות (7) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


7 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 42 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד