בע"ה ו' אב תשע"ח
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"מורתע"? הרשויות לא עצרו את המחבל חצי שנה

​טענת אלוף פיקוד המרכז כי בתוך כמה שעות המחבל שביצע את הטבח הפך מ"מורתע" ל"אלים", מתנפצת מול כתב האישום נגדו

  • אלחנן גרונר
  • ב' אלול תשע"ז - 16:50 24/08/2017
גודל: א א א
רוני נומה בשיחה עם תושבי נווה צוף צילום: מתי עמר TPS
רוני נומה בשיחה עם תושבי נווה צוף צילום: מתי עמר TPS

בבית המשפט הצבאי ביהודה הוגש היום כתב אישום כנגד עומר אל עבד, המחבל מהכפר כובר שביצע את הטבח בבית משפחת סלומון בנווה צוף ורצח את יוסי, חיה ואלעד הי"ד ופצע את אם המשפחה טובה.

מעבר לאכזריות בה על פי כתב האישום ווידא המחבל את רציחתם של בני המשפחה, וגבורתו של אלעד הי"ד, שנאבק במחבל בשארית כוחותיו והצליח לחטוף מידי את הסכין עד שהוכרע בידי הרוצח, חושף כתב האישום את העובדה שלא מדובר במעשה ספונטני כביכול, כפי שניסה לתאר זאת אלוף פיקוד המרכז רוני נומה בשיחה עם תושבי נווה צוף, אלא במחבל שבמשך כחצי שנה תכנן פיגוע, הסית ברשתות החברתיות וקרא שוב ושוב לבצע פיגועים.

מכתב האישום עולה כי אל עבד נפגש לפני כחצי שנה עם צוהייב ברגותי סמוך למסגד בכפר כובר ותכנן עמו במשך תקופה ארוכה ביצוע פיגועים. לצורך כך אף העביר אליו סכומי כסף אך צוהייב לא מצא מי שימכור לו אמצעי לחימה.

בעקבות כך הציע לו לבצע פיגוע דקירה, אך צוהייב ביקש להמתין כדי לאתר אמצעי לחימה כדי לבצע פיגוע משמעותי יותר.

בהמשך, על פי כתב האישום, צוהייב אמר למחבל שהשיג אקדח וביקש ממנו בפעם נוספת שנפגשו להמתין כדי שיבצעו יחד פיגוע גדול. אולם למחרת היום החליט המחבל לבצע את הפיגוע לבדו.

על פי כתב האישום, במשך כל אותה תקופה בת חצי שנה, העלה המחבל לדף הפייסבוק שלו קריאות לביצוע פיגועים ופרסומי תמיכה בחמאס.

כתב האישום חושף את ערוותה של התפיסה הביטחונית בצה"ל, תפיסה אותה הציג אלוף פיקוד המרכז רוני נומה בפני תושבי נווה צוף כאשר חילק את האוכלוסייה הערבית לארבע קטגוריות – 'אלימים', 'מורתעים', 'אדישים' ו'מפויסים'.

את המחבל הגדיר האלוף כמי שהיה בקבוצת האלימים אך עבר למורתעים, ובפרק זמן קצר ביותר חזר לקבוצת האלימים וביצע את הפיגוע, ולפיכך חמק מהצבא ולצה"ל לא היה מה לעשות מולו.

לא ברור מה רמת המודיעין שהיתה לצה"ל על המחבל, אולם שמו ודאי עלה בפני מערכת הביטחון. אלא שנראה כי על פי תפיסתו של נומה, כל עוד לא ביצע המחבל פיגוע, הוא לא הוגדר כאלים, וזאת למרות שתכנן פיגוע ואף קרא לפיגועים בדף הפייסבוק שלו.

"איך נתנו למחבל לעבור הקבצה בלי מבחן?"

רבים מתושבי נווה צוף הביעו ביקורת על תפיסת האלוף, המנסה לדבריהם לאנוס את המציאות לתבניות אקדמאיות, בעוד הפיגועים אינם נעשים בואקום אלא זוכים לגיבוי גם מהאוכלוסייה שמוגדרת בידי הצבא כ"אדישה" ולעיתים אף "מפויסת", וכי מדובר במערכת אורגנית המורכבת מגורמים רבים.

"לא עשינו לאלוף חיים שקטים והתושבים באו מאוד טעונים", סיפרה לקול היהודי תמר עמר, מותיקות הישוב. "אנשים אמרו לאלוף - אם אתה אומר שתוך שעה המחבל עבר מקבוצה לקבוצה, אז כולם מבחינתנו הם באותה קבוצה של האלימים.

אמרתי  לאלוף, באיזו קבוצה מבחינתך נמצאת האמא של המחבל שתומכת בו? אבל הוא לא ענה אלא רק עשה מבט כזה שאנחנו כבר קוראים לו "מבט גוש קטיף", שאותו הוא עשה כל פעם שמישהו העלה שאלה קשה", סיפרה עמר.

התושבים מספרים כי החלוקה שהציג נומה הפכה לבדיחה בישוב, והתושבים שואלים אחד את השני, "נו באיזה קבוצה אתה היום?".

"הרי מחבל שביצע פיגוע כשעבד בסופר, היה בקבוצת האדישים ובשתי דקות קפץ שתי קבוצות והפך לאלים", אומרת עמר. "זה בדיחה. אחת המורות מהישוב אמרה לאלוף, איך נתנו למחבל לעבור הקבצה בלי מבחן?... אתה יושב מול בן אדם רציני ואתה לא מאמין שהוא באמת מתכוון למה שהוא מוציא מהפה".

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


3 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 31 מהשבוע האחרון