כ"ב אייר התשע"ו   30.05.2016 15:12

"הנני דופק בכותל למען החולים, ואיני נענה"

שריה ניצן

היום (ב') כ"ב לחודש אייר, חל יום ההילולה של הצדיק רבי שלמה אליעזר אלפנדרי, המכונה גם "הסבא קדישא"

רבי שלמה אליעזר אלפנדרי נולד בשנת ה'תקע"ה בעיר איסטנבול שבטורקיה למשפחה מצאצאי בצלאל בן אורי בן חור משבט יהודה. בילדותו נפטר אביו, רבי יעקב, ואמו חנה, שהייתה למדנית גדולה, לימדה אותו תורה.

משחר נעוריו היה נוהג רבי שלמה אליעזר להתבודד ולהתייחד עם קונו. כבר מגיל צעיר נודע בחריפותו, והתכתב בהלכה עם הגאונים רבי עקיבא איגר וחתנו רבי משה סופר (החת"ם סופר). כאשר פרנסי קהילת דמשק (סוריה) הציעו לו לכהן בעירם כ'חכם באשי' סרב ולא רצה לקבל משרה רבנית. בגיל 30 לערך מונה על ידי ראשי העדה באיסטנבול כחבר במועצה הרוחנית של הקהילה ורוב שעות היום לימד עשרות תלמידים שרובם היו גדולים ממנו בשנותיהם.

קברו של הרב אלפנדרי בהר הזיתים

התנהג בצניעות, סלד מגינוני כבוד, לא חבש תרבוש ומצנפת משי והקפיד שמלבושיו יהיו נקיים ופשוטים. מארצות רבות פנו אליו בשאלות הלכתיות אליהם השיב בקצרה ובדייקנות ומעולם לא השתמש במילים 'ונראה לעניות דעתי'. דרכו בפסיקה היא לשלב את דברי הראשונים עם הכרעותיהם של בעלי הקבלה מבית מדרשם של האר"י והרש"ש והוא לא היסס לחדש פסקים גם כנגד פסיקות הלכתיות של פוסקים שקדמו לו בשנים.

רבי שלמה אליעזר פעל ונאבק לחינוך הילדים בדרכי התורה, יחד עם ר' חיים וינטורא ור' יהושע בן מנחם צונצין התנגד לגיוס לצבא הטורקי עד שהסולטן רצה להענישו, אולם התפעל מתואר פניו ומינה אותו כ'חכם באשי' בדמשק (סוריה).

בהיותו כבן 90 לערך החליט לעזוב את סוריה ועלה להתגורר בצפת, שם כיהן כראש הרבנים. רבנים הפנו אליו את שאלותיהם ההלכתיות ומקובלים הגיעו ללמוד עמו סתרי תורה. לאחר מספר שנים, באדר ה'תרפ"א עבר לירושלים עקב מצב בריאותו, שם התגורר עד פטירתו ברחוב הקרוי כיום על שמו.

   | "דופק בתפילה למען חולי ישראל"

בחג הסוכות, נהגו רבים מבני ירושלים לעלות לרגל לביתו. הדבר ביטלו מלימודו ולכן קבע שעה מסוימת בכל יום מימי חול המועד לקבלת קהל, ומשהסתיימה נעל את דלת סוכתו והמשיך בלימודו. מסופר שיום אחד הגיע הרב יוסף חיים זוננפלד לאחר שתמה שעת קבלת הקהל. הוא דפק על הדלת כמה פעמים, אך הרב אלפנדרי לא שמע את הדפיקות מאחר שהיה שקוע בלימוד. למחרת הגיע הרב זוננפלד בשעה היעודה, ושאל את הרב אלפנדרי: "מדוע לא ענה כבודו לדפיקותי על דלת סוכתו?" - נענה ה"סבא קדישא" בתקיפות: "הלוא גם אני דופק ודופק לפעמים בכותל למען חולי ישראל ולא עונים לי!".

לעומת זאת בליל פסח שינה ה"סבא קדישא" ממנהגו. הוא החל מוקדם בעריכת ליל הסדר וסיים אותו בזריזות, לאחר מכן הורה לפתוח את דלתות ביתו, על מנת שכל המעוניין לשאול שאלה הלכתית, יוכל להיכנס ללא חשש, ורק בשעת לילה מאוחרת המשיך לשבת ולעסוק בסיפור יציאת מצרים עד הבוקר. הוא הסביר את מנהגו זה בכך, שרבים נמנעים מלשאול שאלות הלכתיות המתעוררות במהלך הלילה, מאחר שמורי ההוראה והרבנים טרודים במצוות החג, או נמנעים מלפסוק הלכה כיון ששתו יין, "לכן, פותח אני את דלתות ביתי בלילה זה, על מנת שכל מי שרוצה לשאול דבר הלכה יוכל לעשות זאת".

עוד מסופר כי כאשר שהה ה'סבא קדישא' בבית החולים 'שערי צדק', נכנס הרב יוסף חיים זוננפלד כדי לבקרו. בתום הביקור התיישב הרב זוננפלד על הרצפה על מנת שהרב אלפנדרי יוכל להניח את ידיו על ראשו ולברכו.

רבי שלמה אליעזר זכה לזקנה מופלגת, כשכושרו הגופני מצוין והוא צועד על רגליו ללא סיוע, עד זמן קצר לפני פטירתו. כמו כן מעולם לא נזקק למשקפי קריאה, למרות שלמד מספרים ישנים המודפסים בכתב קטן וכתב פסקי הלכות וחידושים עד יומו האחרון.

היה ידוע כמתנגד חריף לציונות. עם זאת כיבד מאוד את הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל. במכתב מתרפ"ד כינה את הרב קוק "הרב הגאון הגדול, חריף ובקי", ובמכתב אחר באותה שנה שמוען לרב חרל"פ כתב על הרב קוק "הכהן הגדול מוהרא"י קוק" והביע את מחאתו החריפה נגד מי שפגע בכבודו של הרב קוק.

בליל כ"ב באייר ה'תר"ץ, לאחר אמירת "תיקון חצות", כתב את תשובתו ההלכתית האחרונה ואחת מהארוכות שבין תשובותיו. בבקרו של יום, לאחר עלות השחר הניח תפילין וקרא קריאת שמע ומיד בסיומה, עוד בטרם הספיק להתחיל בתפילת שחרית, נפטר על כסאו כשהוא מעוטר בטלית ותפילין, והוא בן כמאה ושמונה, ומנוחתו כבוד בהר הזיתים.

זכותו תגן עלינו ועל כל ישראל אמן.

תגיות: הילולא, רבי שלמה אליעזר אלפנדרי

עוד בנושא

הוספת תגובה

שלח

1 תגובות
1 מהמם. תודה רבה! ל"תגגג
כ"ב אייר התשע"ו

תוכן פרסומי

הרשמה לאתר

הירשמו במהירות ובקלות לקול היהודי
ותיהנו ממגוון שירותים מיוחדים באתר.
* * * מין * בדקו זמינות
בין 3 ל-20 תווים
*
תישלח אליך הודעה המאשרת כתובת זו
* סיסמא
בין 6 ל-20 תווים

אני מסכים לתקנון האתר

אני מעוניין לקבל מידע על חידושים ואירועים מיוחדים

*

שדות חובה

הרשם

התחברות לאתר

סיסמא שכחת סיסמא? התחבר

איפוס סיסמה

כדי לקבל סיסמה חדשה, אנא הכנס דוא"ל איתו נרשמת לאתר:

שלח