היום: צום גדליה
ג' תשרי התשע"ז   05.10.2016 04:54

היום: צום גדליה

הבוקר (ד') נוהגים לצום את 'צום גדליה' שנקבע לאחר רציחת גדליה בן אחיקם, דבר שגרם להגלייתם של אחרוני היהודים מארץ ישראל. הצום החל בעלות השחר ויסתיים ב-18:41

"הורית דרך תשובה לבת השובבה. בין כסה לעשר עדיך לשובה. השיבנו ה' אליך ונשובה"

עם עלות השחר (רביעי) החל צום גדליה האסור במאכל ומשתה בלבד, ומותר ברחיצה, סיכה ושאר עניינים האסורים בתשעה באב. הצום החל הבוקר בשעה 5:06 לדעה המקדימה וב-5:23 לדעה המאוחרת. צאת הצום עם צאת הכוכבים, בירושלים בשעה יציאה: 18:41 ולנוהגים לפי שיטת ר"ת: 19:35. בתל אביב שתי דקות קודם לכן.

הצום, שהינו הרביעי מארבעת צומות החורבן והגלות, נקבע לאחר שישמעאל בן נתניה רצח בשליחתו של מלך בני עמון את גדליה בן אחיקם. גדליה מונה בתקופתו של הנביא ירמיה, על ידי מלך בבל, להנהיג את שארית הפליטה שהותיר ביהודה, ומותו גרם להגלייתם מארץ ישראל.

יום הריגת גדליה בן אחיקם נקבע כצום, כפי שאמרו חז"ל (מסכת ראש השנה) "ששקולה מיתתן של צדיקים כשריפת בית א-לוקינו". למעשה, הריגתו של גדליה השלימה את חורבן בית המקדש הראשון והביאה להגליית אחרוני היהודים מהארץ.

ישנם דעות חלוקות לגבי התאריך המדויק בו נרצח גדליה. יש האומרים כי נרצח בא' תשרי, אך מפאת קדושת ראש השנה נדחה הצום לג' תשרי. ויש האומרים כי גדליה נרצח בג' תשרי.

"כה אמר ה' צבא-ות צום הרביעי וצום החמישי וצום השביעי וצום העשירי, יהיה לבית יהודה לששון ולשמחה ולמועדים טובים והאמת והשלום אהבו" (זכריה ח')

תגיות: צום גדליה

עוד בנושא

הוספת תגובה

שלח

0 תגובות

תוכן פרסומי

הרשמה לאתר

הירשמו במהירות ובקלות לקול היהודי
ותיהנו ממגוון שירותים מיוחדים באתר.
* * * מין * בדקו זמינות
בין 3 ל-20 תווים
*
תישלח אליך הודעה המאשרת כתובת זו
* סיסמא
בין 6 ל-20 תווים

אני מסכים לתקנון האתר

אני מעוניין לקבל מידע על חידושים ואירועים מיוחדים

*

שדות חובה

הרשם

התחברות לאתר

סיסמא שכחת סיסמא? התחבר

איפוס סיסמה

כדי לקבל סיסמה חדשה, אנא הכנס דוא"ל איתו נרשמת לאתר:

שלח