הצעה חוק: להגביל כהונת שופטי בג
י"ט שבט התשע"ז   15.02.2017 10:32

הצעה חוק: להגביל כהונת שופטי בג"ץ

במקום פרישה בגיל 70 תוגבל כהונת השופטים ל-12 שנים

על שולחן מזכירות הכנסת תונח היום (רביעי) הצעת חוק חדשה של חבר הועדה למינוי שופטים ח"כ רוברט אליטוב (ישראל ביתנו) המבקשת להגביל את כהונתם של שופטי בית המשפט העליון, שתהיה לפחות 7 שנים מיום המינוי ולא יותר מ-12 שנים.

לפי ההצעה, לא יהיה ניתן לשוב ולמנות את השופטים לתקופת כהונה נוספת באותו התפקיד.

בהסבר להצעת החוק נכתב, כי היא נועדה ליצור "תחלופה בריאה שתאפשר מגוון רחב יותר של שופטים מוכשרים וראויים, בעלי דעות שונות ומגוונות ומסקטורים ומגדרים שונים".

נכון להיום, כהונת שופט איננה קבוצה כלל בזמן, והיא מתחילה עם הצהר אמונים ומסתיימת רק בגיל 70 עם צאתו לגמלאות או במקרים של התפטרות, החלטה של הוועדה לבחירת שופטים, נציב תלונות הציבור או נשיא בית המפשט העליון וכשיש הסכמה של שבעה חברים בועדה.

"נוצרה מציאות עגומה שכופה על הוועדה למינוי שופטים לשקול מינוי של מועמד לשפיטה בבית משפט העליון בהתאם לגילו. מצב זה מהווה מכשול למועמדים להתמנות לבית המשפט העליון, גם אם הם בעלי הכישורים הנדרשים", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק. "הוועדה נאלצת לשלול מועמד 'מבוגר מדי' בגלל התקופה הקצרה שבה יוכל לכהן עד לפרישתו. ולהיפך, הוועדה נאלצת לשלול מועמד 'צעיר מדי' לכהונה בבית המשפט העליון על מנת למנוע מחד גיסא שחיקה וקיבעון מחשבתי, ומאידך גיסא ריכוז כוח רב בידי אדם אחד המכהן תקופה ממושכת - דבר שעשוי לפגוע באיזונים בתוך בית המשפט העליון".

תגיות: בג"ץ

עוד בנושא

הוספת תגובה

שלח

3 תגובות
3 בית המשפט העליון-מעולם לא מינו שופט ממוצא רומניברוך
כ' שבט התשע"ז
ומדובר באחת העליות הגדולות ביותר שהגיעו לישראל. האם רק לי זה נראה מוזר מאד?
2 ח"כ אליטוב ניסה להצחיק אותיפד"יקולוזיס
כ' שבט התשע"ז
וכי הבג"צ לא יפסול כל חוק שפוגע בדיקטטורה שלו ?
1 כל המשחקים בתוך בג"צ לא יועילו, הפתרון הוא..נדב
י"ט שבט התשע"ז
להקים ערכאה משפטית נוספת, ערכאה ממשלתית המורכבת משופטים שנבחרים אך ורק ע"י נבחרי הציבור והיא עליונה על בג"צ וניתן לעתור אליה בכל נושא ציבורי/מדיני/בטחוני וכדומה. ערכאה משפטית שלא תכריח את עצמה לפעול על פי ערכאות של גוים אלא לשופטים יהיה גם את האופציה להכריע על פי המשפט העברי.
כמובן שמבחינתנו זה רק שלב בדרך לקביעת המשפט העברי כמערכת המשפט של המדינה אך צריך לחשוב בכיוון הזה, לא לשחק עם בג"צ אלא לנסות ולקדם את המשפט העברי כי רק הוא יהיה ישועתנו

תוכן פרסומי

הרשמה לאתר

הירשמו במהירות ובקלות לקול היהודי
ותיהנו ממגוון שירותים מיוחדים באתר.
* * * מין * בדקו זמינות
בין 3 ל-20 תווים
*
תישלח אליך הודעה המאשרת כתובת זו
* סיסמא
בין 6 ל-20 תווים

אני מסכים לתקנון האתר

אני מעוניין לקבל מידע על חידושים ואירועים מיוחדים

*

שדות חובה

הרשם

התחברות לאתר

סיסמא שכחת סיסמא? התחבר

איפוס סיסמה

כדי לקבל סיסמה חדשה, אנא הכנס דוא"ל איתו נרשמת לאתר:

שלח