יישוב יהודי בן 2,000 שנה נחשף ליד בית שמש
א' ניסן התשע"ז   28.03.2017 08:53

יישוב יהודי בן 2,000 שנה נחשף ליד בית שמש

כלב אליהו

כך מימנו תלמידי תיכון 'בויאר' מירושלים,את מסעם לפולין

תלמידי התיכון הירושלמי הוותיק 'בויאר', היו זקוקים להשלמת מימון נסיעתם למסע למחנות ההשמדה בפולין, אך הם עשו זאת בדרך לא שגרתית: עבודה במשך שבוע בחפירות ארכיאולוגיות הנערכות ברמת בית שמש. על הדרך הם חשפו שרידי יישוב יהודי שכוללים שמונה מקוואות טהרה, בורות מים ומערכות מסתור.

הפרויקט המדובר נערך במימון משרד הבינוי והשיכון המעוניין לבנות במקום שכונת מגורים חדשה. שמו של היישוב ששכן במקום לא ידוע אך ההפתעה הגדולה במקום הוא מספר מקוואות הטהרה שהיו חלק מבתי המגורים. כלומר, לכל בית היה מקווה טהרה ובור מים, ובחלק מהמקוואות ישנו גם 'אוצר' לאגירת מי הגשמים עבור המקווה.

הערכת הארכיאולוגים במקום היא שהיישוב היהודי שהתקיים במקום הוא מימי מרד בר-כוכבא. מתחת לבתי המגורים שלא שרדו, ומתחת למתקני תעשייה שנחצבו בסלע, ישנה סדרה של מערכות מסתור מפותלות, שבהן נפרצה גישה לבור המים. כמו כן, במערות הללו נמצאו קנקני חרס וסירי בישול שלמים שככל הנראה שימשו את המורדים ששהו במקום, לאחר חורבן ירושלים.

לדברי ישראל חסון, מנהל רשות העתיקות, "המסע לפולין מבקש להעלות את המודעות להיסטוריה שלנו כעם ולחזק את ערכי המחויבות והערבות ההדדית, ואולם אין זה סוד שעלות הנסיעה אינה זולה, ויש כאלה המתקשים לממנה. במסגרת פעילותנו ברשות העתיקות לקירוב בני הנוער לשורשים בשיתוף עם משרד החינוך, אנו מזמינים את בתי הספר להשתתף בחפירות ולהוזיל משמעותית את עלות המסע. כך, בצד הנחלת המורשת, מפתחים התלמידים ערכי נתינה וערבות הדדית כבר בארץ".

ד"ר עמית שדמן, ארכיאולוג מחוז יהודה ברשות העתיקות, אמר כי "בעצה אחת עם משרד הבינוי והשיכון, החלטנו שבתום החפירות האתר ישומר ויפותח כאתר ארכיאולוגי, בליבה של השכונה החדשה.

לדברי דפנה מנשה ברוך, מנהלת בי"ס בויאר, "הפרויקט הייחודי, המחבר בין עברה של הארץ ומורשתה לבין לימודי השואה והמסע לפולין, מזמן לתלמידים חווית למידה דרך התנסות וחקירה. היציאה ממסגרת הכיתה אל הלמידה בשטח באמצעות חפירה ארכיאולוגית, חושפת את התלמידים אל עולמות ידע רבים ומגוונים, ובצד עבודת כפיים,  הם זוכים להיכרות מקרוב עם תחום מחקרי מרתק. זו זכות גדולה וחוויה בלתי נשכחת שנפלה בחלקינו, ואנו מלאי הערכה ותודה לצוות רשות העתיקות ולעומד בראשה על היוזמה החינוכית-ערכית, המחברת בין העבר להווה".

עוד בנושא

הוספת תגובה

שלח

0 תגובות

תוכן פרסומי

הרשמה לאתר

הירשמו במהירות ובקלות לקול היהודי
ותיהנו ממגוון שירותים מיוחדים באתר.
* * * מין * בדקו זמינות
בין 3 ל-20 תווים
*
תישלח אליך הודעה המאשרת כתובת זו
* סיסמא
בין 6 ל-20 תווים

אני מסכים לתקנון האתר

אני מעוניין לקבל מידע על חידושים ואירועים מיוחדים

*

שדות חובה

הרשם

התחברות לאתר

סיסמא שכחת סיסמא? התחבר

איפוס סיסמה

כדי לקבל סיסמה חדשה, אנא הכנס דוא"ל איתו נרשמת לאתר:

שלח