דעה של הרב אריאל לוי

"ונתתי אותה לכם מורשה"

כ"ט טבת התשע"ז   27.01.2017 13:31
בזכות "מורשה קהילת יעקב" נזכה לרשת את הארץ • מאמר לפרשת וארא

כאשר נגלה ה' יתברך למשה רבנו, לאחר שפרעה הכביד את עבודת הפרך ואת עוצמת השעבוד של עם ישראל, מבטיח ה' למשה שעכשיו מתחיל תהליך של גאולה בו המטרה אינה רק שעם ישראל ייצא לחירות מהשעבוד הנורא למצרים אלא "ולקחתי אתכם לי לעם והייתי לכם לאלוקים וידעתם כי אני ה' המוציא אתכם מתחת סבלות מצרים". שעם ישראל יידעו את ה' ויקיימו את המצוות מתוך קבלת עול מלכות שמיים. אבל לא זו בלבד המטרה, אלא ה' אומר למשה רבנו שיגיד לעם ישראל: “והבאתי אתכם אל הארץ אשר נשאתי את ידי לתת אותה לאברהם ליצחק וליעקב ונתתי אותה לכם מורשה אני ה'”. ה' מתחיל לקיים את השבועה שנשבע לאבות לתת להם את ארץ ישראל.

הביטוי הנפלא כלפי ארץ ישראל הוא "מורשה". ומביא בעל הטורים שהביטוי "מורשה" נאמר גם ביחס לתורה, כפי שאומרת התורה בפרשת וזאת הברכה "תורה ציווה לנו משה מורשה קהילת יעקב". ללמדנו שבזכות התורה יירשו את ארץ ישראל.

לצערנו יש שמנסים לנתק את קיום התורה והמצוות מארץ ישראל. יש מי שאומר שהוא מייצג את ההלכה ומוכן לוותר על ארץ ישראל ולתת אותה לגויים . עלינו לחזור ולשנן שכמו שארץ ישראל בלי תורה היא כגוף בלי נשמה, כך גם אין שום אפשרות להשכיח את הכוונתה של התורה לרשת את הארץ. הכוונה שתופסת מקום מרכזי עצום בתורתנו הקדושה. מי שמתיימר לייצג את תורתנו הקדושה עליו לדעת שהתורה כוללת את כל התחומים! אין דבר כזה תורה בלי ארץ ישראל! מגמת חיזוק התורה היא חשובה וחיונית עד מאד. אך עלינו להפנים שהתורה מכוונת אותנו לירושת הארץ. חיזוק התורה אמור לחרוט בנו את האהבה העצומה לארץ ישראל, ואמירות כגון אלו, כאילו אין מגמתה של תורה כייבוש הארץ ויישובה הן אמירות שעומדות בניגוד גמור לתורה!

(זכורני שפעם כאשר זכינו להתלוות למו"ר חכם מרדכי אליהו זצ"ל בדרכו לבית הכנסת, אמר הרב שאיש פלוני פנה לרשות השידור בדרישה שיפסיקו לשדר את שיעוריו ברדיו, כי "הוא מדבר על ארץ ישראל הרבה, וזה פוליטיקה, עפ"ל)

פעמים רבות שמעתי ממורינו הרב דב ליאור שליט"א שמבחן האמונה בה' הוא ביחס שלנו לארץ ישראל. על חטא המרגלים שמאסו בארץ חמדה נאמר בתהלים "וימאסו בארץ חמדה לא האמינו לדברו". לא נאמר שחטאו בעגל או במחלוקת קרח ועדתו וזה היה ביטוי לחוסר האמונה בה', אלא חוסר האמונה בה' הוא בשידור של רפיון רוח ביחס למגמה וליכולת לרשת את הארץ. זאת ההכוונה של התורה הקדושה, ולא אחרת! והלוואי נזכה כולנו שאור התשובה יאיר עלינו בגדלות, ונדע שהחזרה בתשובה צריכה להיות לא רק בעניינים שבחיים הפרטיים אלא גם (ואולי גם בעיקר) ליחס לארץ ישראל, שזה מבחן האמונה בה'!

הוספת תגובה

שלח

0 תגובות
הרב אריאל לוי

הרב אריאל לוי

תוכן פרסומי

הרשמה לאתר

הירשמו במהירות ובקלות לקול היהודי
ותיהנו ממגוון שירותים מיוחדים באתר.
* * * מין * בדקו זמינות
בין 3 ל-20 תווים
*
תישלח אליך הודעה המאשרת כתובת זו
* סיסמא
בין 6 ל-20 תווים

אני מסכים לתקנון האתר

אני מעוניין לקבל מידע על חידושים ואירועים מיוחדים

*

שדות חובה

הרשם

התחברות לאתר

סיסמא שכחת סיסמא? התחבר

איפוס סיסמה

כדי לקבל סיסמה חדשה, אנא הכנס דוא"ל איתו נרשמת לאתר:

שלח