בע"ה ז' אייר תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בית הדין בהאג הכיר ברש"פ כ מדינה ואישר חקירה נגד ישראל

החלטת בית הדין הבינלאומי בהאג עוררה סערה ונתניהו הודיע כי "נמשיך להגן על אזרחינו וחיילנו בכל דרך". ארה"ב הודיעה כי תעמוד לצד ישראל.

  • כ"ה שבט תשפ"א - 08:26 07/02/2021
גודל: א א א

שופטי בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג קבעו ביום שישי האחרון כי הרשות הפלסטינית נחשבת מבחינתם למדינה. מדובר בהחלטה המאפשרת פתיחה בחקירה נגד ישראל.

הכרת בית הדין בהאג ברשות הפלסטינית כמדינה, מאפשרת להחיל את אמנת רומא על פעילות של צה"ל כלפי ערבים ביהודה ושומרון, רצועת עזה ומזרח ירושלים.

ממשלת ישראל תקפה בחריפות את ההחלטה, בעוד ברשות הפלסטינית ברכו על כך.

בעבר, אמרה התובעת בבית הדין בהאג, פאטו בנסודה, כי היא מעוניינת לקבל אישור לחקור פשעים לכאורה שבוצעו בידי ישראל וחמאס, במהלך הקרב ברצועת עזה לפני כ-7 שנים וכן במהלך ההתפרעויות על הגדר לפני כ-3 שנים. כמו כן, הודיעה בעבר בסודה כי היא מעוניינת לפתוח בחקירה נגד ישראל בגין הבנייה ביהודה ושומרון.

דובר משרד החוץ של ארצות הברית, נד פרייס, אמר כי ארצות הברית מתנגדת רשמית לקביעת בית הדין בהאג ואמר כי מדינתו תעמוד לצד ישראל.

"היום הוכיח בית הדין פעם נוספת שהוא גוף פוליטי ולא מוסד שיפוטי", אמר ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, בתגובה להחלטה. "בית הדין מתעלם מפשעי המלחמה האמיתיים ובמקום זאת רודף אחר מדינת ישראל, מדינה בעלת משטר דמוקרטי איתן, המקדשת את שלטון החוק, ואינה חברה בבית הדין".

"בהחלטתו זו, פגע בית הדין בזכותן של מדינות  דמוקרטיות להגן על עצמן מפני טרור, ושיחק לידי גורמים החותרים תחת המאמצים להרחבת מעגל השלום. אנו נמשיך להגן בכל דרך על אזרחינו וחיילינו מפני רדיפה משפטית".

בדובר צה"ל הבהירו כי "צה"ל, והרמטכ"ל בראשו, מצרים על החלטתו של בית הדין הפלילי הבינלאומי. עמדת ישראל היא שמדובר בהחלטה מוטה, בלתי-עניינית ונטולת סמכות. צה"ל הגן וימשיך להגן, בנחישות ובכל הזירות על ביטחון מדינת ישראל ואזרחיה, מתוך מחויבות מלאה לרוח צה"ל, לערכיו ולחוקי מדינת ישראל והדין הבינלאומי".

עוד נמסר בהודעה כי "צה"ל מגבה לחלוטין וימשיך לגבות את כלל משרתיו, בסדיר ובמילואים, הפועלים באומץ ובמסירות להגנת מדינת ישראל ואזרחיה. צה"ל ערוך לתת גיבוי וסיוע לחייליו ולמפקדיו, ככל שיידרש".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 11 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד