בע"ה י' ניסן תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

שרב כבד: אזהרות שתיה, והדלקת מדורות • ל"ג בעומר

השנה אנו צפויים לחגוג את ל"ג בעומר תחת שרב כבד מאוד - יש כמה דברים שמאוד חשוב לדעת! משתיה מרובה ועד לטיפול ראשוני במצבי חירום

  • מערכת הקול-היהודי
  • ט"ז אייר תשע"ט - 12:55 21/05/2019
גודל: א א א
ל"ג בעומר (הלל מאיר TPS)
ל"ג בעומר (הלל מאיר TPS)

עקב החום הכבד הצפוי ביום ל"ג בעומר שיחל מחר בערב פרסמו גורמי רפואה, כיבוי ואפילו הרבנות הראשית הודעות מיוחדות לציבור על מנת לעורר את המודעות לסכנות ולסייע לציבור לחגוג את היום כראוי.

נתחיל ממידות החום החזויות:  

מחר יום ד' וערב ל"ג בעומר תחול עלייה נוספת בטמפרטורות ויעשה חם מהרגיל עד שרבי ברוב האזורים. ביום חמישי, ל"ג בעומר שרב כבד ישרור ברוב אזורי הארץ. בכל האזורים ישררו עומסי חום כבדים עד קיצוניים.

ביום שישי שרב כבד יוסיף לשרור בכל חלקי הארץ. בכל האזורים יוסיפו לשרור עומסי חום כבדים עד קיצוניים. משעות אחר הצהריים יחדור בהדרגה לאזורנו אוויר קריר יותר ולח.

הטמפרטורות: 

אילת: 35 מע' בלילה עד 45 מע' ביום. באר שבע: 30 מע' בלילה עד 45 מע' ביום. ירושלים: 30 מע' בלילה עד 39 מע' ביום. תל אביב:  29 מע' בלילה עד 38 מע' ביום. מירון: 22 מע' בלילה עד 32 מע' ביום.

   | נציב הכיבוי: מדורות באיזורים המוגדרים בלבד ובפיקוח מלא

בעקבות כך, נציב כבאות והצלה, רב טפסר דדי שמחי, חתם על הגבלות לקיום מדורות ל"ג בעומר.

 ״אני קורא להורים ולילדים להקפיד על הנחיות הבטיחות הכוללות הדלקה של מדורות קטנות, אך ורק במקומות שהוגדרו לכך על ידי הרשות המקומית ", כתב.

נציב הכבאות, קיים הערכת מצב במהלכה הוצגו בפניו נתוני מזג האויר החריג, כיווני הרוחות והיערכות הכוחות.

בתום הערכת המצב, חתם הנציב על צו המורה על שורה של הגבלות הכוללת בין היתר, איסור הדלקת מדורות ביערות, שמורות טבע, גנים לאומיים ואזורי סיכון. כמו כן, הגבלת מימדי המדורה עד לגובה של מטר וחצי וקוטר של עד 3 מטר.

יש להדגיש כי איסור הדלקת מדורה ביער וחורש קיים גם במקומות המיועדים לכך. בנוסף, ניתנו מגבלות להגדלת המרחקים בין המדורות לגורמי סיכון כגון יערות, בנייני מגורים, מתקני גז ודלק, קווי חשמל.

נציב הכבאות הנחה על תגבור כוחות ובמהלך ימי החג יצאו לשטח ולמוקדי האש כאלף לוחמי אש, מפקחי מניעת דלקות ומתנדבים.

   | ארגוני הרפואה: שתיה מרובה, אמצעי הגנה וטיפול ראשוני בכוויות

היערכות רבה ניכרת בין ארגוני הרפואה המאבטחים את הילולת הרש"בי במירון לקראת הגעת מאות האלפים. מוקד זק״א ומאוחדת מירון מוכנים לקראת מבצע ל"ג בעומר תשע״ט, ובעקבות מזג האוויר השרבי הצפוי בימי רביעי וחמישי הבאים, ארגון זק״א ומאוחדת יחלקו עשרות אלפי בקבוקי מים קרים. כמו כן תפעיל נגררת מים קרים לשתיה בכיכר זק"א אשר ממוקם במיקום מרכזי במעלה ההר כמו גם נגררות מים קרים נוספות בדרך מהדרין.

עוד פורסמו הנחיות מיוחדות למקרים של כוויה: יש להתרחק מאש ככל שניתן על מנת למנוע כוויות חמורות. אם האש אחזה בבגדיך, עצור אל תרוץ, שכב על הקרקע והתגלגל מספר פעמים.

במקרה של כווייה, הטיפול הראשוני שחובה לבצע הוא לשטוף את מקום הכוויה במי ברז קרים ולהזעיק עזרה.

בעת העלייה לציון הרשב"י וממנו עשויים להיחשף לחום ולשמש ולכן מומלץ להשתמש בתכשירי הגנה. חשיפה יתרה ובלתי זהירה לחום ולשמש עלולה לגרום חלילה למכת שמש או מכת חום. יש להקפיד על שתייה מרובה, לכסות את הראש ולהימצא בצל במידת האפשר.


   | הרבנות הראשית: להישמע להוראות כלל הגורמים המוסמכים

הרב הראשי לישראל הראש"ל הרב יצחק יוסף והרב הראשי לישראל הרב דוד לאו פרסמו הבוקר (ג') קול קורא להיזהר בעת הדלקת מדורות ל"ג בעומר ולציית להוראות כוחות הכיבוי וההצלה: "חובה עלינו לנהוג תוך שמירה על הלכות התורה הקדושה, ובראשם "ונשמרתם מאד לנפשותיכם", כאשר יש לציית להוראות כוחות ההצלה ולהימנע מהדלקת מדורות במקומות סכנה. להקפיד על האיסור החמור בשימוש בחומרי בעירה מסוכנים אשר יכולים לסכן את חיי הציבור המשתתף בהדלקות הרבות."

בנוסף מתריעים הרבנים הראשיים לישראל שליט"א כי השנה לאור החום הרב הצפוי להיות ביום ל"ג בעומר יש לנקוט בשמירה יתירה בכל הנוגע לגודל המדורות ומיקומן: "השנה באופן מיוחד, לפי התחזית אמור להיות חום גדול, ובמזג אויר כזה החששות רבים יותר. ראוי למעט במספר המדורות ובגודלן. אין כל צורך להעמיד מדורות גדולות שיש בהן סכנה, ועדיף להתלכד סביב מדורות מועטות. יש לזכור שהמדורה אינה תכלית היום, אלא הרעיון הוא להגביר את הדבקות בתורת הרשב"י."

בסיום מכתבם המשותף מתייחסים הרבנים הראשיים לישראל גם לנושא הגזל והשחתת עצי פרי ונוי המתרחשים בעת איסוף עצי בעירה לצורך הדלקת המדורות: "יש להקפיד על איסור "גזל", כאשר ישנם הקוטפים עצים משדות פרטיים בניגוד להלכה. כמו כן, יש איסור גמור להשחית אילנות טובים ולגדוע עצי פרי ונוי, כאשר על פי פוסקי ההלכה יש בזה משום "בל תשחית", וכפי שהתורה מחייבת אותנו יש ליתן את הדעת על נזקים סביבתיים אשר עלולים להיגרם כתוצאה מההדלקה."

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 12 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד