בע"ה י"ד תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מה קורה ביום ירושלים ומי זוכה בפרס מוסקוביץ?

חגיגות יום ירושלים, מתכוננים למתן תורה, טקס הענק פרס מוסקוביץ' ו"הרבי הלוחם" שנספה השבוע // 7 דברים שכדאי לדעת על השבוע הקרוב

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ז אייר תשע"ט - 21:50 01/06/2019
גודל: א א א

השבוע הקרוב יחול בין התאריכים כ"ח אייר ל-ה' סיון ה'תשע"ט. (2 ביוני- 8 ביוני 2019). אספנו עבורכם 7 דברים שכדאי לדעת על השבוע הקרוב:

  1. יום ירושלים ויום וחברון

ביום ראשון השבוע, כ"ח אייר, יחול יום שחרור ירושלים במהלך מלחמת ששת הימים. כמידי שנה, בערב יום ירושלים נערכת עצרת הודיה בישיבת מרכז הרב בהשתתפות רבנים ואישי ציבור ופעמים רבות גם בהשתתפות ראש הממשלה. האירוע המרכזי ביום זה הוא ריקוד הדגלים שמתקיים בשעות אחר הצהריים, ממרכז העיר ירושלים דרך העיר העתיקה ומסתיים בעצרת גדולה בכותל המערבי של הר הבית.

פעילים לעליית יהודים להר הבית הכריזו על מבצע 'ברבבה נעלה' וקוראים לציבור לעלות ביום זה לאחר טבילה כהלכה, להר הבית.

כמו כן למחרת בכ"ט איר יחול יום שחרור חברון שנכבשה ללא יריה אחת.

  1. ערב ר"ח סיוון: תפילת השל"ה לחינוך הבנים

ביום שני השבוע, ערב ר"ח סיון, נוהגים המוני בית ישראל להגיד את תפילת השל"ה הקדוש (הרב ישעיה הלוי הורביץ) לחינוך ילדים. תפילת האבות על ילדיהם שיזכו להיות עובדי ה'.

בספרו 'שני לוחות הברית' כתב: "לבי אומר שעת רצון לתפלה זו בערב ראש חודש סיון, הוא החודש שבו נתנה התורה, ואז נקראים בנים לה' אלקינו. וראוי לישב בתענית ביום ההוא הוא ואשתו, ויתעוררו בתשובה ויתקנו כל ענייני הבית איסור והיתר וטומאה וטהרה וכל העניינים, ויתנו צדקה לעניים הגונים".

לקריאת תפילת השל"ה >>

  1. מתכוננים למתן תורה: "להפוך את החושך לאור"

בעוד שבוע נקבל את חג השבועות ובשבוע הקרוב נציין את שלושת ימי ההגבלה. שלושה ימים מ-ג ועד ה סיון שבהם הכינו עצמם בני ישראל לקבל את התורה בהר סיני. ימים אלו נקראים "ימי ההגבלה" על שם ההגבלות המיוחדות שנהגו בני ישראל לפני מתן תורה. גם היום נוהגים בימים אלו להוסיף תוספת קדושה כדי להתכונן למתן תורה בחג השבועות.

ביום שני השבוע, בשעה 19:30 תיערך התוועדות הכנה למתן תורה עם הרב יצחק גינזבורג תחת הכותרת 'להפוך את החושך לאור'. האירוע יערך בכפר חב"ד ויציין את פתיחת קמפיין התמיכה בהפצת החסידות בידי מוסדותיו של הרב גינזבורג. הסעות יצאו מהשומרון ומירושלים.

  1. הילולות השבוע. "מי שקשור למעלה לא נופל למטה"

ביום ראשון השבוע תחול הילולת שמואל הנביא. רבים נוהגים לעלות למקום קבורתו בנבי סמואל ליד ירושלים. שמואל הנביא הנהיג את עם ישראל בסוף תקופת השופטים לאחר מות עלי הכהן ועד להמלכת שאול המלך. לפי גירסא נוספת יום פטירתו הנו בכ"ט איר יום שני.

ביום שני השבוע יחול יום פטירתו של רבי מאיר מפרמישלאן מגדולי צדיקי החסידות. רבו העיקרי היה רבי מרדכי מקרמניץ והיה קשור גם לחוזה מלובלין ולרבי משה לייב מסאסוב. הצטיין במיוחד במידת פזרנותו לצדקה. את כל כספו חילק לצדקה וביתו היה פשוט מאד. נודע גם במידת הענוה והיה מתנהג עם כל אדם כאילו הוא חברו. כמו כן נודע במופתיו וברוח קודשו. מיוחסת לו האמירה הידועה "מי שקשור למעלה לא נופל למטה".

באותו יום נספה רבי שמואל שלמה ליינר הי"ד, "הרבי הלוחם", בשואה האיומה באירופה. הרבי הלוחם הנהיג את חסידות ראדזין משנת תרפ"ט עד השואה. בזמן השואה פיזר את תלמידי הישיבה ושיכן בתוכה פליטי מלחמה. הרבי קרא ודרש מאלפי יהודים לצאת ולהתקומם נגד הנאצים, ואף ארגן בעצמו התקוממות יהודים בגטו. היודנרט הסגירו אותו לידי הנאצים שרצחו אותו.

  1. היום לפני: עליית הרמב"ם והרב קוק לארץ ישראל

ביום חמישי, ג' סיון, יחול יום עליתו של הרמב"ם לארץ ישראל. מגדולי הפוסקים בכל הדורות ובעל ה"משנה תורה", חיבור הילכתי מסודר המקיף את כל חלקי התורה. הרמב"ם ומשפחתו הגיעו לארץ ישראל בשנת ד'תתקכ"ה והתישבו בעיר יפו. לאחר כמה חודשים ירדה המשפחה למצרים. הרמב"ם קבור בטבריה.

כמו כן השבוע ביום ראשון יחול יום ה-115 לעלייתו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק (הראיה קוק) זצ"ל לארץ ישראל. הרב קוק עלה לארץ בכדי לכהן כרב העיר יפו והמושבות .

  1. טקס הענקת פרס מוסקוביץ' לציונות

ביום שלישי א' בסיון יתקיים טקס הענקת פרס מוסקוביץ' לציונות. מפעל פרס מוסקוביץ' נועד לתמיכה במגשימי הציונות בחברה הישראלית. הטקס יתקיים ביום שלישי בשעה 19:00 בבנייני האומה בירושלים ובו יוענקו פרסים למספר זוכים.

בין הזוכים ניתן למנות את יהודית קצובר ונדיה מטר על פעילותם בתנועת "נשים בירוק" שפועלת למימוש חזון הריבונות יהודית ברחבי יהודה ושומרון. קצובר ומטר אחראיות לפעילויות ציבוריות רבות נוספות סביב התיישבות ביהודה ושומרון.

משה קופל, יו"ר פורום קהלת הפועל לריבונותה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי וליישום עקרונות השוק החופשי, יזכה גם הוא בפרס.

  1. מזג האוויר: החום והשרב לא הולכים לשום מקום

מזג האוויר השרבי שתקף אותנו החל מסוף השבוע הקודם ימשיך איתנו גם ליום ראשון הקרוב. על אף שתחול ירידה קלה בטמפרטורות, יום ראשון יהיה שרבי.

ביום שני יהיה מעונן חלקית, הטמפרטורות ירדו מעט אך עדיין יהיו גבוהות מהרגיל בעונה. ביום שלישי תחול עליה נוספת במידות החום וכן ביום רביעי. כפי שנראה כעת, בסוף השבוע הקרוב נחווה שוב מזג האוויר שרבי.

 

רוצה לדווח לנו על אירוע כדי שנפרסם בכתבה זו בשבוע הבא? שלח למערכת באמצעות ה'אימייל האדום'.
תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 21 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד