בע"ה ט"ו שבט תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

המועצה לשלום הילד בודקת את שלום הקטינים

במועצה לשלום הילד מסרו לקול היהודי כי המועצה פנתה ליועמ"ש בדרישה שיבדוק את גורלם של הקטינים העצורים בשב"כ: "נדרשת שמירה קפדנית על זכויותיהם"

  • דוד אור שחר
  • ב' שבט תשע"ט - 11:09 08/01/2019
גודל: א א א
(צילום: שלום אסירייך)
(צילום: שלום אסירייך)

המועצה לשלום הילד פנתה במכתב בהול ליועמ"ש בדרישה שיבדוק כיצד נשמרות זכויותיהם של הנערים העצורים בשב"כ ללא מפגש עם עו"ד אשר חלק מזכויותיהם הופרו בצורה בוטה, כפי שמסרו עורכי דינם.

במתב שמסרו נכתב כי "הגיעו אל המועצה לשלום הילד פניות רבות שעניינן טיפול גורמי אכיפת החוק, בקטינים החשודים בעבירות חמורות.

מהפניות השונות עולה, בין היתר, כי לפחות אחד מהקטינים החשודים הוצא ממוסד החינוך לעיניי חבריו, כי הקטינים החשודים אינם רשאים להיפגש עם הוריהם, כי הקטינים החשודים טרם פגשו את עורך דינם וכי לא נפגשו עם קצין מבחן או ראו איש טיפול כלשהו במהלך מעצרם.

קטינות אמנם איננה חסינות מפני החוק, וודאי לא כאשר מדובר בחשד לעבירות חמורות, אולם לא בכדי התייחס המחוקק לפגיעותם המוגברת של קטינים וליכולתם המוגבלת להתגונן, וקבע בחוק הנוער, זכויות מיוחדות וייחודיות לקטינים חשודים.

בנוסף לכך, כידוע לך, בבסיס הרציונל של החוק ובמרכזו עומד עקרון השיקום והוא עקרון הענישה הראשון במעלה בכל הנוגע לקטינים חשודים.

על עקרון זה להתוות את דרכם של הבאים במגע עם קטינים חשודים גם בשלב החקירה והמעצר, ומשכך ודאי שמעצרם וחקירתם של קטינים אלה צריך שיעשה תוך שמירה דווקנית על זכויותיהם הבסיסיות", כתבה משפטנית המועצה לשלום הילד ליועמ"ש. 

במכתבם הזכירו גם את נושא ביטול הודאות הקטינים בפרשיית דומא. "בבואך להידרש לסוגיה שבנדון ודאי לא תוכל להתעלם מן העובדה כי בעת האחרונה, בשתי החלטות שונות, ביטל בית המשפט את הודאותיהם של קטינים אשר נחשדו בעבירות חמורות וזאת נוכח הפרת זכויותיהם של קטינים אלה בהליך המעצר והחקירה באופן חמור ביותר.

לאור האמור לעיל, אנו מבקשים את בדיקתך הדחופה והתייחסותך לסוגיית הקפדת גורמי אכיפת החוק על זכויותיהם של שלושת הקטינים החשודים הנמצאים כעת בחזקתה של המדינה ובראש ובראשונה, בין היתר, לסוגיית המפגש שלהם עם קצין מבחן בהקדם האפשרי, ואת התערבותך המיידית באם יעלה כי זכויותיהם אינן נשמרות כנדרש". 


מהמועצה נמסר לקול היהודי כי: "נושא הגנה על קטינים ושמירה על זכויותיהם בעת חקירה או מעצר נמצא על סדר יומה של המועצה לשלום הילד כבר שנים ארוכות. כל אימת שקיים החשש שמא רשויות החקירה אינן פועלות עפ"י החוק, פועלת המועצה מול הגורמים המשפטיים הבכירים במדינת ישראל. 

לפני כשבוע, ובעקבות פניות שהגיעו למועצה, פנתה היועצת המשפטית של המועצה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לבדוק האם אכן ישנה הקפדה על זכויות הקטינים בעת חקירתם. הבהרנו גם בפנייתנו זו כי אנו סבורים שלא בכדי התייחס המחוקק לפגיעותם המוגברת של קטינים וליכולתם המוגבלת להתגונן ומשכך מעצרם וחקירתם צריכים שיעשו תוך שמירה קפדנית על זכויותיהם גם במקרים שהוגדרו "חריגים".
 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 38 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד