בע"ה כ"ג תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הרשות משתלטת, הערבים מאיימים – צה"ל ביטל אישור טיול לתל ארומה

טיול שהיה מתוכנן להתקיים ביום שישי הקרוב לתל ארומה, לאור השתלטות הרש"פ על האתר ההיסטורי, נדחה. ערבים איימו: "שכחו מה קרה ב-1988". הערב ייערך אירוע 'השקה' של הרש"פ במקום

  • יהודה פרל
  • א' אדר תש"פ - 13:48 26/02/2020
גודל: א א א
הדגל בתל ארומה (צילום מסך מיוטיוב)
הדגל בתל ארומה (צילום מסך מיוטיוב)

לאחר שהניפה דגל ענק של אש"ף במבצר החשמונאים בתל ארומה שבשומרון, כחלק מניסיון השתלטות על השטח סמוך להצגת עסקת המאה, תקיים הערב הרשות הפלסטינית אירוע נוסף במקום.

הערב, רביעי, תערוך הרשות הפלסטינית "אירוע השקה" בתל ארומה, בו צפויים להשתתף בין היתר שרת התיירות ברשות הפלסטינית רולה עם, שר לענייני גדרות והתנחלויות וליד אסף, מושל אזור שכם איברהים רמדאן ועוד. "על מנת להגן על ארצנו ולהתמודד עם כל הניסיונות להפחית את הזכויות שלנו", נכתב.

ממקורות ערביים שונים עולה, כי גורמים ערבים שונים מתכננים לסלול במקום כביש ולבנות מבנים שונים, במטרה להשתלט על המקום וכן להקים פארק האכיאולוגי בשטח.

ראש עיריית ביתא פואד מאלי אמר כי "העירייה מיישמת באופן רציף מערך של צעדים שיכולים לעצור את ניסיונות הכיבוש לשלוט על ההר שנחשב לאזור ארכיאולוגי". לדבריו של מאלי, לעירייה יש תוכנית אסטרטגית לפיתוח התשתיות של אזור זה, במטרה "לשפר את ההגנה על השקעות קרקע ותיירות לאזור, העשיר במורשת תרבותית עשירה, בעל חשיבות אסטרטגית רבה".

בין היתר, בעירייה הודיעו כי תהיה הקלת בנהלי רישיונות הבניה במקום וכי כעת עובדים על חיבור השטח למים בכדי לעודד ערבים להשתקע בשטח.

בארגון שומרים על הנצח, יחד עם המועצה האזורית שומרון וארגונים נוספים, יזמו טיול וסיור לימודי באתר ההיסטורי העתיק תל ארומה והוא מתוכנן היה להתקיים ביום שישי הקרוב, באישור צה"ל. אלא שלקול היהודי נודע, כי האישור הצה"לי לאירוע בוטל. מצה"ל נמסר בתגובה לפניית הקול היהודי, כי "הטיול המדובר הובא לידיעת הצבא ואושר, אך לאור שינויים בהערכת המצב הוחלט לבטל את האישור לקיום הטיול".

לא אבטחת צה"ל, הטיול המתוכנן לא התקיים, אך לקול היהודי נודע כי תושבים מהאזור נערכים לטייל במקום עצמאית.

לאחר הפרסום על הטיול המתוכנן, פרסמו ערבים ברשתות החברתיות, טוויטר ופייסבוק, איומים מרומזים ומפורשים, מפני הגעה של יהודים למקום.

העיתונאי הפלסטיני מוג'האד מופל כתב בחשבון הטוויטר שלו, כי יהודים מתכננים להגיע לתל ארומה ביום שישי והוסיף "הם שכחו מה קרה בשנת 1988".

בחול המועד פסח תשמ"ח-1988, יצאו בני נוער מהישוב אלון מורה לטיול מאזור הכפר עוצרין לעבר תל ארומה. בדרכם, סמוך לכפר ביתא, הותקפו המטיילים בידי עשרות ערבים שערכו בהם לינץ. הנערה תרצה פורת הי"ד נרצחה, ונערים נוספים נפצעו.

ברשתות הערביות אוזכר כעת פעמים נוספים הלינץ' בתרצה פורת וחבריה.

עוד פורסם, כי ערביי הכפר ביתא הסמוך מתכננים לקיים במקום את תפילות יום השישי, בעקבות הטיול המתוכנן במקום. בביתא קראו גם לערביי הכפרים הסמוכים, עקרבה, עוורתא, עוצרין ועוד, להשתתף באירוע.

משומרים על הנצח נמסר בתגובה, כי "לא יאמן שתחת ממשלת ימין קורה אירוע כזה. הרשות הפלסטינית מחריבה אתר מורשת לאומית ולאיש אין אומץ לעצור זאת. אנו קוראים לראש הממשלה בנימין נתניהו שר הבטחון נפתלי בנט ולכל חברי  הממשלה:   המבצר נהרס במשמרת שלכם. לא נוכל לשחזר אחר כך  את ההסטוריה שלנו. עצרו את ההרס עכשיו. שומרים על הנצח".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 5 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד