בע"ה כ"ג תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חגיגת החופש הגדול!

איך ניתן להפוך את ה"יחוגו וינועו כשיכור", להפוך את החופש המתפזר הזה לחגיגה אמתית?

  • י"ב תמוז תשע"ז - 10:25 06/07/2017
גודל: א א א
הרשם לעדכונים מהבלוג שלי

חודש תמוז הגיע, לא עוד חודש של חגים אבל בהחלט אפשר לומר שבו מתחילה החגיגה, חגיגת החופש הגדול!! אחרי שנת הלימודים הארוכה שבה יציאה בזמן מהבית, סדר יום מוקפד, שיעורי בית היו לחם חוקינו מעכשיו מתחיל שינוי, שינוי גדול של חופש גדול. למשך קצת יותר מחודשים הילדים אתנו בבית גם מי שמצליח לדחות את "הדין" עד אחרי תקופת הקייטנות נשארת לפניו רצועת זמן מכובדת של חודש וחצי.

איך ניתן להפוך את ה"יחוגו וינועו כשיכור", להפוך את החופש המתפזר הזה לחגיגה אמתית?

דבר ראשון, שאני מאד ממליצה לעשות להקדיש זמן להתכונן לחופש. כל שנה אני משתנה, התנאים משתנים, הילדים מתבגרים והצרכים והכוחות בהתאם. לשבת לבד כל אחד מההורים ולנסות לתכנן את החופש, כל אחד חושב מה הוא יוכל לתרום לעשיה והשהות הממושכת בחופש עם הילדים. וגם מה הוא לא יוכל לעשות, על מנת להתארגן לכך בהתאם וכן לנסות לבנות את מערך התקציב של החופש.

דבר שני, לשבת עם כל אחד מהילדים ולשמוע מה מעניין אותו לעשות בחופש, לימודים עבודה תחביבים וכו'.

הנקודה המשמעותית של החופש היא נקודת המפגש המחודשת בין הורים וילדים. בוודאי שגם לאורך השנה נפגשנו וביחוד בסופי שבוע אבל לא במסה כזו של זמן וגם הרבה פעמים אלו שעות שבהם אנחנו ההורים וגם הילדים ערניים ופעילים יותר. זה זמן להכיר מחדש את הילדים שלנו כמה הוא גדלו, איזה מתיקות מיוחדת יש בביחד הזה.

המפגש הזה דורש זהירות שהוא לא יהיה מפגש קרוב מידי של ראש בראש.

רציתי לשתף בכמה נקודות שחשבתי עליהם בהכנה לחופש

לחשוב איזה דברים אנחנו אוהבים לעשות יחד? במשך השנה, לא פעם הילדים מבקשים מאתנו לעשות דברים ביחד איתם, בדרך כלל דברים שקשורים לתחביבים או למקצוע שלנו. במשך השנה לא תמיד יש את הפנאי לכך (הרבה פעמים זה לא רק פונקציה של זמן, אלא פניות נפשית) החופש הוא הזמנה לפנות את עצמינו למשהו משותף שאנו אוהבים לעשות. לדוגמא הילדים בקשו ממני לא פעם לשבת לצייר יחד או ליצור ביחד, זה דבר שאני מאד אוהבת לעשות אך ביומיום אין לי כל כך פנאי לכך. ניתן לצרף לזמן היצירה המשותף מבצע מיוחד עבור המתבגרים שלנו- מבצע החדר המטופח. ב"ה במשפחה ברוכה סדר וניקיון זה לא אקסטרה אלא פשוט הכרח כדי לחיות יחד. כל אחד מהילדים בוחר איזה ציור/ יצירה הוא רוצה להכין ולתלות בחדר ובכלל מגדירים שכל אחד מארגן לעצמו את החדר כמקום שבו נעים להיות, אם להוסיף וילונות מתלים לשנות את הסדר של החפצים בחדר וכו'. זה נותן להם תחושת שותפות ואחריות אמתית על הבית.
אני מאד אוהבת ומאמינה שצריך לשלב לימודים בחופש ביחוד בחודש הראשון לנסות לכוון את הילדים לבחור איזה תחום שהם רוצים ללמוד אותו- הקלדה עיוורת, לימוד תסרוקות שונות באינטרנט, (אגב, זה ממש עבודה לבנות בגיל העשרה שאוהבות לטפח ולקשט משלמים יפה על כל תסרוקת וההוצאות לא מרובות..), אנחנו כהורים כמובן יכולים ליזום תחום של לימוד ספציפי ולצ'פר את המשתתפים בהתאם. זה יכול להיות מרתון תנ"ך. כל אחד מהמתבגרים בוחר בשיתוף עם ההורים לפי יכולתו ספר או כמה ספרים מהתנ"ך ובסוף עושים סיום מכובד על האש לכל המשפחה או יציאה משפחתית לפיצה. אפשר להוסיף משימה בסוף החופש להציג פרויקט על החומר הנלמד לשאר בני המשפחה. הצגה, יצירה חידון וכדומה.
שאלתך השאלות- מה עושים בחופש? לא פעם הילדים שואלים מה יש לעשות. אני מאד מאמינה בשגרה ובצרכים הפשוטים שהחיים מזמנים לנו צריך להכין אוכל(על זה אפרט בנפרד..), צריך לשטוף כלים, לעשות ספונג'ה, איזו שמחה זו עבור ילדים בני ארבע חמש ומעלה להיות שותפים לשטוף את הבית/ הכלים. אפשר לתת להם לשפוך את המים ולשחק קצת זו ממש פעילות מים מרעננת בקיץ ותתפלאו לראות כמה הם עוזרים. כל נסיעה לסידורים ולא משנה לאן בקופת חולים או במכולת היא הזדמנות להזמין את אחד הילדים או שניים מהם לזמן נעים עם אמא.

4.

עוד מילה לגבי המתבגרים, המעמד ההורי שלנו כמדריכים ומכוונים הוא מאד חשוב אך דורש הרבה גמישות ורגישות. באופן כללי לדאוג שהתקשורת לא תהיה רק מה אסור ומה מותר אלא שהבית יזמין אותם לעשיה, ליצירה ופעילות מהנה.

להשאיר עבורם סימני דרך- תקשורת שהיא מעבר למילים ודרישות.  ניקח לדוגמא את שעות הקימה בבקר אפשר להיאבק עם הילד שיקום, אולי הוא יקום אולי לא לעומת זאת, ריחות של ארוחת בקר או שולחן ערוך עם פרות חתוכים, מוזיקת רקע נעימה הם סמן דרך מעורר ומזמין את הילד לקום  בצורה טבעית ונעימה.

כל משפחה יש לה את ההרגלים שלה שמזמינים לקימה נעימה אם זה ישיבה משותפת של כמה דקות לשתות נס קפה ועוגה או לשבת ולשיר עם אבא כמה ניגונים על הבקר, טיול בקר קצר.

סימני דרך של עשיה ויצירה- ילדים בוגרים הם ילדים בוחרים, הם לא מעוניינים שאנחנו נקבע להם בדיוק מה הם יעשו ומצד שני כבר חכמינו התריעו כמה רעות מוליד השעמום ובכלל איך קשה לנו בתור הורים לראות אותם מבלים בבטלה שעות על גבי שעות. ילדים כמו מבוגרים עושים מה שאוהבים. לכן, כל כך חשוב לברר עם הילד מה מעניין אותו לעשות ויחד לערוך קניות של סוגים שונים של חומרי יצירה ודברים הקשורים לתחומי ההתעניינות שלהם. אפשר להגיד שהתפקיד שלנו כהורים (בין שאר התפקידים..) הוא תיווך ושיווק. להציע לפניהם חומרי יצירה שונים שיהיו בהישג יד וכך באופן טבעי הם יכולים לגשת וליצור. בכל יום אפשר לבחור דברים שונים להוציא לפני הילדים והם בוחרים. זה יכול להיות יום אחד סוגים שונים של כלי נגינה עבור חובבי הנגינה. לסדר את כלי הגינה נגישים וכמה שתילים חדשים עבור חובבי  הגינון, חוברות תשחצים או חידונים עבור חובבי האתגרים השכליים וכך הלאה על זה הדרך.

והכי חשוב לקחת נשימה עמוקה ופשוט להנות!! יש חודשים בשנה שהקב"ה מחזיר אותנו להיות כמו ילדים לאהוב את החיים כמו שהם להתלהב מדברים קטנים לגלות ללמוד לא לדעת הכל ולא רק להיות מתוכננים. לפתוח ידיים לשפע החדש שיבוא היום ובכל יום מימי החופש להנות מההפתעות ולראות מה ד' זימן לי היום איזה לימוד חשוב, איזה מסר מחזק בתוך החיים ועם הילדים המתוקים שהוא שלח לי.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 6 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד