בע"ה כ"ב תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חופש הביטוי – רק אצלם

בעקבות אישור חוק הקולנוע מסביר צבי פישמן כי החוק החדש ככל הנראה יביא לסתימת פיות של יוצרים שאינם זורמים בקו אחד עם המיינסטרים הכללי

  • צבי פישמן
  • ח' חשון תשע"ט - 11:20 17/10/2018
גודל: א א א
צבי פישמן
צבי פישמן צבי הוא סופר ותסריטאי הוליוודי שעלה לארץ, חזר בתשובה וזכה בפרס שר החינוך ליצירה ותרבות יהודית.
הרשם לעדכונים מהבלוג שלי

מליאת הכנסת אישרה את ''חוק הקולנוע'' שקידמה שרת התרבות והספורט מירי רגב.

על פי החוק, יתווספו 20 מיליון שקל לתקציב הקולנוע ומאגר הלקטורים יגדל. קרנות הקולנוע יעסיקו לקטורים לפי מבחני התמיכה שנקבעו לפי החוק ובלבד שכלל הלקטורים יהיו מקרב מאגר שתנהל מועצת הקולנוע.

רגב כתבה בחשבון הפייסבוק שלה: "לא עוד מועדון סגור. תעשיית הקולנוע תביא לידי ביטוי את מגוון הקולות בחברה הישראלית".

לדעתי החוק הוא רק קוסמטי. השמאל עדיין שולט על רוב הקופה. אבל השינויים טובים יותר מכלום.
 
כמצופה, בשמאל זעמו על אישור החוק בכנסת. יש תגובות כמו: "גנבה לאור היום וסתימת פיות", "פגיעה בחופש הביטוי," ו"החוק של מירי רגב הוא עוד נדבך בביטול הדמוקרטיה והשלטת הדיקטטורה בישראל".
 
בעבר, לאחר שכתבתי שני מאמרים ביקורתיים על הדרך שבה קרנות מחלקת את כספי הציבור ליוצרים המבקשים תמיכה להפקת סרטים, קיבלתי מכתב מעורך הדין של אחד הקרות שמאשים אותי בלשון הרע. צוין במכתב

בצדק שהזכרתי שלושה סרטים שהקרן לא תמכה בהם מתוך רשימה של סרטים עם אג'נדה שמאלנית ברורה שכן עזרו להפיק. טעיתי. קרן אחר נתן כסף להפיק אותם. לא הייתי זהיר מספיק בבדיקת העובדות. אנשים טועים.

לדוגמא לכך: מתחיל המכתב: "לכבוד מר צבי שיפמן." כמובן זה פגע עמוקות ברגשותיי.  שמי הוא פישמן ולא שיפמן. השם של מישהו הוא חלק חשוב מחייו. וחלק אינטגרלי של אישיותו וזהותו. כאב לי מאוד שהקרן בחרה לבזות אותי בצורה כזו. זהו ביזוי לא רק שלי אלא גם של אבי וסבי שסבלו מהשפלות אנטישמיות בגלל שסירבו לשנות את השם פישמן. כדי לדון לזכות את הקרן אני מקווה שפשוט טעו שלא בדקו את העובדות לאשורן כמו שאני טעיתי כאשר בעצמי לא בדקתי את העובדות לגבי שלושת הסרטים.

המכתב גם מתלונן על תיאור היפותטי וסאטירי שכתבתי על פגישה פיקטיבית כאילו הופעתי לפני יועצי הקרן בכדי לבקש את תמיכתם. עורך הדין טוען שכתבתי את הסצנה הדמיונית בצורה שמבזה את הקרן ואנשיה. סאטירה היא סאטירה, והטלוויזיה מלאה בה. אם הסצנה הפיקטיבית שכתבתי היא טרף, אז היגיע הזמן לקנוס את כל תכניות הטלוויזיה הסאטיריות בארץ כמו התוכנית "ארץ נהדרת" , פלוס כל תשדירי הבחירות של כל מפלגה, וכל הסטנד-אפים הקומיים.

בסצנה ההיפותטית שכתבתי הביקורת שלי הייתה ביקורת בונה על הקרן על כך שהיא מועלת בתפקידה לחלק את הכספים אותם היא מקבלת ממשלת ישראל לכל הציבורים בארץ , והאומנים שמייצגים את הציבורים מכל הגוונים הללו כלשון חוק הקולנוע הישראלי. ביקורתי הייתה על מנת לייעל את תפקיד הקרן למלא את משימתה כראוי.

כך מתאר הקרן את עצמו:

"הקרן אמונה על יצירת תנאים שיאפשרו לטובי היוצרים להביא את קולם הייחודי למסך ובתוך כך מעודדת את חופש היצירה ויוצרת כר עשייה עשיר שמביא למסך מגוון של סיפורים שמטיבים לבטא את העושר התרבותי של החברה הישראלית".

החוק אומר: "הקרן תפעל לשם עידוד הקולנוע הישראלי ותמיכה בו תוך הבטחת חופש היצירה ומתן ביטוי למגוון התרבותי של החברה בישראל, להשקפות השונות הרווחות בה ולערכיה".

המכתב ממשיך להזכיר שלחתי סינופסיס לסרט לקרן, עם בקשה לתמיכה כספית לפתח את הרעיון לתסריט מלא. באשר לסצנה הפיקטיבית שכתבתי על תהליך הקבלה של הקרן, מכתבו של עורך הדין אומר: "בנסיבות אלה, יש לראות במאמר השנייה שפרסם, משום איום ברור של מר צבי שיפמן, העולה כדי מעשה פלילי, כנגד קרן הקולנוע ומנהליה, במטרה להשיג את תמיכת הקרן בפרויקט שהגיש."

האמת היא ההיפך הגמור. במאמר אני כותב שידוע לי שביקורתי על הקרן תהרוס לעתיד כל סיכוי שיש לי לזכות בתמיכתה של הקרן לכל פרויקט אותו אגיש. לא היה אף איום נגדם במה שכתבתי ולא ניסיתי להשפיע עליהם להעניק לי כסף – כל קורא אובייקטיבי יכול לראות זאת בעצמו. ומה שנבע מהמכתב המאיים מאוד ששלחו לי זה שהוצאתי את הפרויקט שלי מהקרן. משמעות הדבר שעקב האיום המשפטי והפלילי נגדי חופש היצירה שלי נחסם בכוח. בעיני, המכתב המאיים שלהם נגדי דרך האיום של אלימות משפטית, הוא ניסיון ברור לסתום פיות ולהשתיק ביקורת נגד הקרנות הקולנוע, שהם ארגונים המגנים לכאורה על זכויות חופש הביטוי לאומני ישראל.

המכתב מסיים:  "הנני להודיעך כי הפרסומים המתוארים לעיל מהווים לשון הרע, במשמעותו ע"פ חוק איסור לשון הרע. המפרסם לשון הרע, בכוונה לפגוע, עובר עבירה וצפוי לעונש על פי החוק. עצם הפרסום יוצר אף עוולה אזרחית, אשר בנסיבות העניין, תחייב אותך הכותב בפיצוי כבד ומשמעותי. מרשיי עומדים על כך כי תפרסם התנצלות על פרסום ההשמצות הכוזבות  והשקרים שפרסמת וכי תפסיק לאלתר את השתלחותך הפסולות. אם לא יענה מכתבי זה על ידך, כנדרש, אאלץ להמליץ למרשיי לנקוט כנגדך בכל האמצעים המשפטיים העומדים לרשותם ואתה תישא בכל התוצאות וההוצאות הנובעות מכך".

כנראה חופש הביטוי הוא משהו הנוגע רק לאנשים עם דעות שמאלניות.

*********

שימו לב: תחת תמונתו של כותב הבלוג, ניתן להירשם לקבלת עדכון לדוא"ל האישי על פרסום רשומות חדשות של כותב זה.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 9 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד