בע"ה ד' סיון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

להציל את יהודי הגולה, לא את הגלות

בתמורה לכל הכסף שהסוכנות מקדישה לתוכניות שלה, היא עושה עבודה עגומה. קשר גרידא לישראל לא יציל את יהודי התפוצות. הם חייבים להיות כאן.

  • צבי פישמן
  • ג' חשון תשפ"א - 09:33 21/10/2020
גודל: א א א
צבי פישמן
צבי פישמן צבי הוא סופר ותסריטאי הוליוודי שעלה לארץ, חזר בתשובה וזכה בפרס שר החינוך ליצירה ותרבות יהודית.
הרשם לעדכונים מהבלוג שלי

משלת ישראל אישרה "מתווה אסטרטגי כולל להבטחת קיום העם היהודי בתפוצות". את המתווה לחיזוק הזהות היהודית בגולה הגישה שרת התפוצות עומר ינקלביץ'. השרה אמרה: "אנו נמצאים ברגע הכרעה היסטורי בכל הנוגע ליחסי מדינת ישראל ויהדות התפוצות. אנחנו עוברים בתכנית הזו מפעולות טקטיות לאסטרטגיה יהודית עולמית. ממשלת ישראל הכריזה היום כי אנו לא רק 7 מיליון יהודים שחיים בישראל, אלא אנחנו עם אחד גדול של 15 מיליון יהודים בכל רחבי העולם".

במקום לשלוח אלפי עותקים של התוכנית למנהיגים יהודיים בתפוצות ולקהילות יהודיות ברחבי העולם, עצתי לכל המעורבים עם הפרויקט המוערכת היא להכניס את המסמך המקורי למגרס נייר ולהשליך את החלקים לפח האשפה הקרוב ביותר. מדוע לבזבז יותר כסף על תכניות שווא?

אמת אחת ולא שתיים

במרד נגד השלטון הבריטי בארץ ישראל, במהלך המאבק להקמת המדינה, השירה המהפכנית של אורי צבי גרינברג הייתה מקור השראה ללוחמי החירות המחתרתיים של הלח"י והאצ"ל. בשיר מפורסם שנקרא "אמת אחת ולא שתיים" הוא דחה את האידאולוגיה של הממסד הציוני, הסוציאליסטי באופן בולט, שהטיפה כי ארץ ישראל תיגאל באמצעות רכישת קרקעות והקמת התנחלויות. גרינברג טען שהאמת היא שעצמאות ישראל תושג בדרך של מאבק מזוין נגד השלטון הבריטי. יש רק אמת אחת, הוא לימד את תומכיו, לא שתיים:

רַבּוֹתֵיכֶם לִמְּדוּ: אֶרֶץ בְּכֶסֶף נִקְנֵית.
קוֹנִים אֶת הַנִּיר וְתוֹקְעִים בּוֹ מַעְדֵּר.

וְאָנֹכִי אוֹמֵר: אֵין אֶרֶץ בְּכֶסֶף נִקְנֵית
וּבְמַעְדֵּר גַּם חוֹפְרִים וְקוֹבְרִים אֶת הַמֵּת.

וְאָנֹכִי אוֹמֵר: אֶרֶץ נִכְבֶּשֶת בְּדָם.
וְרַק הַנִּכְבֶּשֶת בְּדָם, מְקֻדֶּשֶת לָעָם
קְדֻשֶּת הַדָּם.

וְרַק הַהוֹלֵךְ אַחֲרֵי הַתּוֹתָח בַּשָּדֶה,
זוֹכֶה כֵן לָלֶכֶת אַחֲרֵי מַחֲרַשְתּוֹ הַטּוֹבָה
עַל זֶה הַשָּדֶה שֶׁנִּכְבַּשׁ.

כך נכון גם לגבי ארץ ישראל עצמה. יש רק מולדת יהודית אחת, לא שתיים. כיום, יש בתפוצות נקודת מבט שלפיה זה בסדר גמור לחיות בגולה, במדינות זרות. לדעתם של אוהבי הגלות בתפוצות, יהודים יכולים לחיות בארץ ישראל אם הם רוצים, אולם הם יכולים לבחור לחיות גם בגרמניה, אוסטרליה ואמריקה. להם אין אמת אחת, אלא שתיים.

כל המהות והמטרה של התורה ושל נביאי ישראל הם הקמת ממלכת ישראל בארץ ישראל. כמו שכתוב בפרשת נצבים: "אם יהיה נדחך בקצה השמים משם יקבצך ה' אלוקיך ומשם יקחך: והביאך ה' אלוקיך אל הארץ אשר ירשו אבתיך וירשתה והיטבך והרבך מאבתך ". העם היהודי צריך להימלט מהגלות, לא לשאוף להאריך אותה. כפי שאורי צבי גרינברג הדריך – יש אמת אחת, לא שתיים.

מדוע יהודים רבים כל-כך בגולה חסרים קשר משמעותי לארץ ישראל? אצל רובם הסיבה היא שלא לימדו אותם את האמת. בעוד ארץ ישראל היא חלק נצחי מנשמתנו, "סגולה" זו שוכבת רדומה, מחכה שיעוררו אותה. כפי שפרח זקוק למים כדי לגדול, כך צריך ללמד יהודי על המרכזיות של ארץ ישראל בתורה ובחיים היהודיים האמיתיים, כדי שיפתח תשוקה וכמיהה עזה לציון. לצערנו, החינוך היהודי בתפוצות מתמקד בחיזוק החיים היהודיים בגולה. לעיתים קרובות מדי, ארץ ישראל הופכת למקום נעים לבלות בחופשה או מקום לשלוח אליו את הילדים ללמוד במשך שנה, בעוד את החיים היהודיים יש להעביר באמריקה. הורים, רבנים ומנהיגי יהדות אמריקה מלמדים כל דור שהם אמריקנים,  שג'ורג' וושינגטון הוא מייסד האומה שלהם ושהעיר וושינגטון היא בירתם. במקום ללמד את הצעירים שהעתיד שלהם נמצא בישראל, הם מוכרים להם את ה'בובה-מייסה'  שהעתיד שלהם באמריקה, אנגליה וצרפת. כשגדולי הרבנים פורשים ועוברים לגור בפאלם ספרינגס, בוקה רטון וניו יורק, במקום לעלות לארץ – מה אפשר לצפות מהדור הצעיר של יהודי התפוצות?

מתוך חמישה או שישה מיליון יהודי אמריקה, בכל שנה פחות מאלפיים עולים לארץ. זה בערך 0.006 אחוז. הסוכנות היהודית מדווחת כי בתגובה לנגיף הקורונה ולאנטישמיות הנרחבת, שיעור העלייה יוכפל בחמש השנים הקרובות. אבל זה נותר טיפה - הרוב שמגיע מאתיופיה, מבני מנשה ורוסיה שממנו למעלה ממחצית העולים אינם יהודים. ללא שינוי דרסטי במדיניות, העלייה ממערב תישאר טפטוף.

 

בתמורה לכל הכסף שהסוכנות מקדישה לתוכניות שלה, היא עושה עבודה עגומה. לתוכניות כמו "תגלית" יש כוונה טובה, אולם כשצעיר יהודי חוזר לקמפוס הקולג' שלו לאחר עשרה ימי כיף בישראל, הפיתויים החזקים של החיים באמריקה מחכים לסחוף אותו בצונאמי ההתבוללות הגדל משנה לשנה. אז מה הפתרון? לומר להם את האמת. ישראל היא הרבה יותר מחופשה מהנה, דיסנילנד יהודי ומקום מגניב לחיזוק הזהות היהודית. ישראל היא מולדתנו היחידה והעתיד שלנו. יש אמת אחת, לא שתיים. עד אשר אימהות ואבות בתפוצות, יחד עם רבנים ומחנכים ומנהיגים יהודים, ילמדו יהודים את האמת – הקרב אבוד. קשר גרידא לישראל לא יציל את יהודי התפוצות. הם חייבים להיות כאן.

כיצד נוכל לעזור לעורר את אחינו ואחיותינו השקועים בחושך של הגלות? לרבים מאתנו יש בני משפחה שעדיין מפוזרים בארבע כנפות העולם. הרבה ישראלים מכירים יהודים שעוד לא עלו לארץ. אנחנו יכולים לכתוב להם על היופי, העושר, השמחה והאמת של החיים היהודיים בישראל. העט של אורי צבי גרינברג נתן השראה לדור שלם של חיילים אלמונים. המילים שלנו יכולים לעורר גם כן, ולהכניס חיים לעצמות יבשות ולהאיר את החושך ממש.

 

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


9 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 324 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד