בע"ה י"ד סיון תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

סימן טוב לישראל - משיח

כנס הנשים שהתעוררו לנושא מלכות ישראל עורר בי נקודה: הדבר הבסיסי בגאולה לה אנו מצפים פעמים שנשכח - והוא: משיח

  • יוסי פלאי
  • כ"ט אדר ב תשע"ט - 10:25 05/04/2019
גודל: א א א
יוסי פלאי
יוסי פלאי
הרשם לעדכונים מהבלוג שלי

ראש חודש ניסן הבא עלינו לטובה הוא "ראש השנה למלכי ישראל"[1]. אין תאריך יותר מתאים לעסוק בו בנושא של מלכות ישראל.

השבוע זכיתי לדבר בפני נשים שהתכנסו לערב "נשים רוקמות מלכות" – התעוררות נשים לפעול למען מלכות ישראל. חשבתי שכדאי להביא את הדברים בפני ציבור רחב יותר, ולכן אתחיל לכתוב כאן על הנושא, בתקוה שבע"ה זו רק יריית הפתיחה. אני לא מבטיח חידושים נפלאים, אבל לפעמים לומר את הדברים הפשוטים זה החידוש הכי גדול.

   | פשוט לבקש

הכותרת של הפעילות היא הפסוק בנביא "אַחַר יָשֻׁבוּ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וּבִקְשׁוּ אֶת ה' אֱלֹהֵיהֶם וְאֵת דָּוִיד מַלְכָּם וּפָחֲדוּ אֶל ה' וְאֶל טוּבוֹ בְּאַחֲרִית הַיָּמִים"[2]. בואו ונלמד יחד.

הנה פירוש רש"י לפסוק: "אַחַר – ימי הגולה. יָשֻׁבוּ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וּבִקְשׁוּ אֶת ה' וגו' – תנא משום רבי שמעון בן יוחאי, בשלשה דברים מאסו בני ישראל בימי רחבעם, במלכות שמים ובמלכות בית דוד ובבית המקדש... אמר רבי שמעון בן מנסיא, אין מראין סימן טוב לישראל עד שיחזרו ויבקשו שלשתן: יָשֻׁבוּ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וּבִקְשׁוּ אֶת ה', זו מלכות שמים. וְאֵת דָּוִיד מַלְכָּם, כמשמעו. וּפָחֲדוּ אֶל ה' וְאֶל טוּבוֹ, זה בית המקדש, כמו שנאמר ההר הטוב הזה"[3].

"וּבִקְשׁוּ". מה זה לבקש? לא רק לדקלם, מצוות אנשים מלומדה. בקשה היא משהו שמאד רוצים אותו, ממש מבקשים מכל הלב, כמו "נפשי בשאלתי ועַמי בבקשתי", "ולבקש מאל אכלם". לבקש פירושו גם לחפש אחר משהו שהלך לאיבוד, כמו "תָּעִיתִי כְּשֶׂה אֹבֵד בַּקֵּשׁ עַבְדֶּךָ" (פירוש המלבי"ם: "גם אם תעיתי כשה אובד ששכח את רבצו ותועה ואין לו מרעה, תהיה אתה הרועה המבקש את שיו הנידח")[4].

"בשלשה דברים מאסו ישראל.. אין מראים סימן טוב לישראל עד שיחזרו ויבקשו את שלשתם". לבקש הוא התיקון של המאיסה. בקשה היא תפילה ובציפייה. בקשה היא גם במעשה, לבקש בכל הדרכים. מי שמבקש אינו מרפה ואינו מתייאש.

"בשלשה דברים מאסו ישראל" – זה היה לאחר מלכות דוד ושלמה, כאשר ישראל הכריזו "מַה לָּנוּ חֵלֶק בְּדָוִד וְלֹא נַחֲלָה בְּבֶן יִשַׁי, לְאֹהָלֶיךָ יִשְׂרָאֵל"[5].

"וּבִקְשׁוּ אֶת ה', זו מלכות שמים". לבקש את מלכות שמים פירושו בפשטות, שנזכה ללכת בדרך התורה, נכריז שה' הוא המלך ואנו מקיימים את מצוותיו. במלים של היום: שכולנו, כל עם ישראל, נחזור בתשובה.

נדלג ל"וְאֶל טוּבוֹ, זה בית המקדש". לבקש את המקדש, לרצות באמת בבניין בית המקדש בהר המוריה, להשראת השכינה בתוכו-בתוכנו, לב ישראל והעולם כולו, "כי ביתי בית תפלה יקרא לכל העמים". הרי בכל התפלות אנחנו מתפללים על המקדש.

"וְאֵת דָּוִיד מַלְכָּם, כמשמעו". זה אמור להיות הכי פשוט, לבקש את דוד המלך. רגע, האם ברור לנו מהי הכוונה? איך מבקשים את דוד?

פשט: לבקש את דוד פירושו לבקש את חידוש מלכות בית דוד. הסיסמה "דוד מלך ישראל חי וקים" (שעוד נלמד עליה) אומרת שמלכות ישראל שמורה ועומדת לבית דוד, צאצאי דוד המלך. המלכות אבדה מבית דוד, נקרעה בפילוג הממלכה ופסקה בחורבן, לפני אלפי שנים. אבל זו "אבדה המתבקשת" (בלשון חז"ל), ועלינו לבקש אותה.

אכן, כמו שבית המקדש תופס מקום כה מרכזי בעולם התפילה, כך גם התפילה-הבקשה לחידוש מלכות בית דוד. כך למשל בתפלת שמונה עשרה "אֶת צֶמַח דָּוִד עַבְדְּךָ מְהֵרָה תַצְמִיחַ", ובברכת המזון "רַחֶם ה' אֱלֹהֵינוּ... וְעַל מַלְכוּת בֵּית דָּוִד מְשִׁיחֶךָ", ועוד ועוד.

"לבקש את דוד" נשמע משהו עם גוון מאד אישי, קונקרטי. לא סתם לדבר על מלכות באופן כללי, אלא לחשוב על דמות, דמותו של דוד המלך החוזרת אלינו כמלך בשר ודם, דמות אנושית המהווה המשך רציף של דוד.

כמובן, לבקש את דוד פירושו לבקש את משיח בן דוד. אכן, חז"ל אומרים (בהקשר לפסוק שלנו) שהמשיח נקרא דוד[6]. המקובלים מסבירים שהנשמה הגדולה של דוד המלך חוזרת באישיותו של המשיח.

מי לא רוצה משיח? אבל פעמים רבות נוטים לפספס נקודה עיקרית. חפשו במקורות ותראו שכמעט תמיד מוזכר הביטוי השלם, מלך המשיח. משיח הוא מעין שם-קיצור שהשתרש (דרך אגב, יש גם כהן משיח), אבל השם המלא הוא מלך המשיח. זהו אדם היושב על כסא המלכות, כסא דוד המלך. מלך המשיח הוא הסיום המוצלח של חידוש מלכות בית דוד, כפי שמסביר הרמב"ם (ובעזרת ה' עוד נלמד).

    | מי חסר בתמונה

פעם דברתי עם בני נוער, איכותיים בהחלט, ועשיתי מעין תרגיל: נסו לצייר ולתאר את הגאולה שאנחנו מצפים לה, מה הם 'מרכיבי היסוד' שלה. כל אחד תרם משהו: קיבוץ גלויות, ארץ ישראל השלמה, בטחון אמתי, שלום אמיתי בתוכנו, שלום אמתי עם אומות העולם, משפט עברי, סנהדרין, חזרה בתשובה, תורת חיים, חברה מתוקנת, צדקה וחסד, תרבות יהודית מתוקנת, בית המקדש, כהנים בעבודתם, נביאים...

עשיתי סיכום ביניים: זה יפה מאד, ציור נהדר. אבל האם אמרתם הכל?

לאחר גירוד ראשים, נזכר מישהו ואמר "משיח". אופס, יפה שנזכרנו.

ועכשיו, שאלתי: אם כבר היתה לנו תמונה כל-כך יפה, מה בדיוק תפקידו של המשיח?

גירוד ראשים נוסף. לבסוף אמר מי שאמר "מלך". נכון, אבל מתברר שהמושג הזה לא נשלף באופן אוטומטי מ"סל הערכים" שלנו. המלך הלך לנו לאיבוד... כעת עלינו לבקש.

צריך באמת להסביר לעצמנו: למה מלך, מה זה מלך. כדי שנבקש באמת, צריך שנבין יותר, שנהיה נלהבים לעניין. יש עבודה.

   | יומן פוליטי

האם כל מה שדובר לעיל הוא רק שיעור תורני בבית כנסת, דרשות להלהיב לבבות? אם כן, חבל על הזמן...

המטרה היא שהאמונה היוקדת תגיע עד לשדה המעשי, תתממש בעולם העשיה הפשוט ביותר.

אבל מה שאנחנו מדברים נשמע ממש לא פוליטיקלי-קורקט! צאו וראו, האם במערכת הבחירות הנוכחית מישהו מעלה על דעתו להזכיר מושגים כאלה?!

נכון. צריך לפתח שיח אחר.

אני אישית מתכונן להצביע בבחירות, וחשוב לי מאד שייבחרו אנשים טובים עם דרך נכונה. אבל המגרש הזה הוא חלקי, "עוגה צרה של דוקטורים"[7], ואסור לנו להסתפק בו.

 עלינו לרקום, לחשוב ולדבר ולפעול, כיצד צועדים לעבר היעוד המיוחד שלנו. בוא יבוא.

נשים המעוניינות להצטרף לפעילות – מוזמנות ליצור קשר במייל maayanahava09@gmail.com

 

***********

[1]  תחילת מסכת ראש השנה.

[2] הושע ג, ה.

[3] המדרש מופיע בכמה מקומות בשינויי גרסאות קלים. במקום "סימן טוב" יש גרסה "סימן גאולה".

[4] תהלים קיט, קעו.

[5] מלכים-א יב, טז. המשך הפסוק הוא "עַתָּה רְאֵה בֵיתְךָ דָּוִד" ומפרש רש"י "ביתך דוד, בית המקדש שבנית לך לבדך יהיה".

[6] ירושלמי ברכות ב, ד.

[7] אגרות ראי"ה ח"ב עמ' רעח "האומה בכללה... לא תוכל בשום אופן להיות מצטמצמת רק בהעוגה הצרה של חלומו של ד"ר הרצל".

תגובות (6) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 15 מהשבוע האחרון