בע"ה ט"ו תשרי תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"אז נדברו יראי ה'" – כיוון לאחדות בציבור המאמין

הרב יוסי פלאי מציג מתווה להקמת תנועה-מפלגה שתייצג כראוי ציבור מאמין רחב. מנהיגות תורנית, ייצוג הולם לכולם ומכנה משותף רחב

  • יוסי פלאי
  • כ"ה אייר תש"פ - 09:09 19/05/2020
גודל: א א א
יוסי פלאי
יוסי פלאי
הרשם לעדכונים מהבלוג שלי

המצב הפוליטי מעניק פסק-זמן חשוב. יש ממשלה ולא הולכים מחר לבחירות, וזה הזמן לחשב מסלול מחדש!

הנחת עבודה: ציבור גדול חש שאין לו ייצוג הולם בפוליטיקה כיום. הדבר בולט במיוחד בציונות הדתית ששבעה מריבות ואכזבות (אין צורך לפרט), אבל גם במגזרים נוספים שאולי בפועל הצביעו ש"ס, ליכוד או יהדות-התורה אך לא מרגישים שם בבית.

יש ליצור, כבר היום, תנועה-מפלגה שתייצג כראוי ציבור מאמין רחב – מפלגה לא מגזרית ולא עדתית, שאנשים ירגישו שייכות אליה ושליחות לפעול למענה (לא רק ברירת-מחדל בנוסח "סותמים את האף ומצביעים").

אפשר וראוי שהמסגרת תורכב גם מגופים קיימים, אך בצורה נכונה וב"פנים חדשות". החיבור הנדרש הוא צו-השעה, ובעזרת ה' תימצא הנוסחה הנכונה לעשותו.

המתווה המוצע כאן עומד על שלשה עקרונות השלובים זה בזה: א. קשר בין מנהיגות תורנית לנציגות פוליטית. ב. ייצוג הולם לציבורים שונים. ג. מכנה-משותף רחב, מעבר לגבולות המגזר.

אפרט בקצרה:

א. מנהיגות תורנית וייצוג פוליטי:

לרוב הציבור המאמין יש מנהיגות תורנית, דמות רבנית בולטת או השתייכות ל'בית מדרש' מסוים.

לא נכון לנתק את המישור הפוליטי מהמנהיגות התורנית. הרי התורה אומרת לא רק מה לאכול בבית אלא גם איך צריכה להתנהג רשות הרבים. בפועל, ביהדות החרדית הכפיפות לרבנים מובנת מאליה (לפחות באופן רשמי), וגם בציונות הדתית יש קשר חזק בין הרבנים לפוליטיקאים (אם כי זהו רומן סוער עם עליות ומורדות).

הייצוג הפוליטי צריך להיות קשור, באופן מחייב, למנהיגות רבנית. לא להסתפק בכך שהרבנים יתנו 'הכשר' בדיעבד למפלגה מסוימת, אלא להגדיר באופן-מובנה, חוקי ומחייב (בתקנון המפלגה), את היחס בין הרבנים לאנשי המפלגה (אפשר להציע כמה מודלים, ואין כאן המקום להרחיב). 

ב. יצוג הולם:

הציבור מורכב מגוונים שונים, וגם ההנהגה הרבנית היא מגוונת ולא אחידה. כדי ליצור מסגרת רחבה, צריך לתת ביטוי וייצוג הולם, עד כמה שאפשר, לכל הגוונים וה'ראשים' השונים, לפי משקלם היחסי בציבור.

לדוגמה: לאנשי 'מפלגת נעם' יש הנהגה ברורה בדמותו של הרב צבי טאו שליט"א. בדומה לזה עומד הרב דוב ליאור שליט"א כמנהיג רוחני של 'עוצמה יהודית'. תלמידי הרב טאו אינם יכולים לצפות שתלמידי הרב ליאור יראו לפתע ברב טאו את מנהיגם הרוחני, וכן להיפך. אבל בהחלט אפשר לצפות למסגרת משותפת שבה ישבו יחד נציגי הרב טאו ונציגי הרב ליאור!

באותה מידה, ולפי מפתח מוסכם, ניתן לצרף לאותו שולחן נציגים של זרמים ומגזרים נוספים. לשם כך תהיה התפקדות פתוחה ובחירות-פנימיות (פריימריז), לקבוע את מוסדות המפלגה והרשימה לכנסת, הכל בהגינות ושקיפות מלאה. פירושו של דבר שציבור המתפקדים הוא שיהיה בעל הבית של המפלגה (בשונה מש"ס ויהדות-התורה)! 

ג. הרחבת הגבולות

"אז נדברו יראי ה' איש אל רעהו". אפשר ליצור חיבור אמתי בין יראי ה', מסגרת שבה יהיה שיתוף פעולה בין נציגי המגזרים השונים, מתוך הכרה שהבסיס המשותף הוא העיקר.

אין הכוונה למחוק את המגזרים, אלא ליצור פסיפס המתחבר לתמונה גדולה. כל מגזר ימשיך לחיות בסגנונו ובאורחות חייו, בהשתייכותו החברתית ובהשקפת עולמו, ויישמע לרבנים שלו. אבל כולם יהיו שותפים לשולחן-העגול שיוקם.

המכנה המשותף הוא אמונה ונאמנות: אמונה בה' אשר בחר בנו מכל העמים ונתן לנו את תורתו. נאמנות לעם ישראל, תורת ישראל, וארץ ישראל. ואידך פירושא הוא.

בהקשר זה יש לומר לאנשי הציונות הדתית: כשם שאפשר לאחד את הפלגים השונים בתוך המגזר, כך אפשר וצריך ליצור את החיבור עם כל השותפים הטבעיים לדרך התורה (תזכורת מהעבר: "חזית דתית מאוחדת"), וכך לפנות יחד לציבור רחב ביותר המאמין בתורת ישראל. הדבר נכון מצד האמת, וגם כדי לצבור את הכוח הפוליטי המשמעותי מעבר למנדטים הבודדים המתנדנדים על גבול אחוז-החסימה.

מגזרים המועמדים ראשונים לחיבור הם: חסידי חב"ד (ומעגלי השפעתם), תלמידי הרב מזוז (שאינם בכיס של אף מפלגה), בעלי התשובה (עשרות ואולי מאות אלפים שאין להם בית פוליטי מובהק), ציבור חרדי רחב (שאינו מזדהה באמת עם יהדות-התורה וש"ס), וציבור מסורתי-עממי גדול שאינו מרגיש מתויג (לא כציוני דתי ולא כחרדי). לא נדרוש מאף מגזר לשנות את הסגנון שלו או לוותר על המנהיגות הייחודית שלו, אלא נפעל להושיב יחד את נציגי המגזרים השונים!

בעבודה נכונה ובעזרת ה', גוף כזה יכול לצמוח בעתיד לכוח הפוליטי הגדול והחזק ביותר במדינה. ממש כך, אם נרצה אין זו אגדה.

למעשה, יש כבר ניצנים ראשונים של פעילות בכיוון. מי שמזדהה – יש מה לעשות!

 

גילוי נאות: אני באופן אישי רואה במורי הרב יצחק גינזבורג שליט"א מנהיג ראשון במעלה. אבל במפלגה שתוקם הוא יהיה דמות אחת מתוך כמה, וכוחו ייקבע לפי הצבעת המתפקדים עבור הנציגות שלו.

 

*********

שימו לב: תחת תמונתו של כותב הבלוג, ניתן להירשם לקבלת עדכון לדוא"ל האישי על פרסום רשומות חדשות של כותב זה.

תגובות (9) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 17 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד