בע"ה ז' שבט תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"המסורת היהודית" גדול במינו

  • צבי פישמן
  • ח' כסלו תשפ"א - 08:57 24/11/2020
גודל: א א א
צבי פישמן
צבי פישמן צבי הוא סופר ותסריטאי הוליוודי שעלה לארץ, חזר בתשובה וזכה בפרס שר החינוך ליצירה ותרבות יהודית.
הרשם לעדכונים מהבלוג שלי

במהלך חודש אלול אני משתדל ללמוד או את הספר מסילת ישרים או את אורות התשובה, כדי להתכונן לימים הנוראים. השנה החלטתי לקרוא את ספרו המונומנטלי החדש של הרב אליעזר מלמד "המסורת היהודית" כדי להטעין את הסוללות העייפות והיגעות שלי, מעידן הקורונה.

במבוא לספר, שכולל את העקרונות והמצוות של יהדות עם הסברים קצרים, מציין הרב מלמד: "מגמת הספר לספר את סיפורה של 'המסורת היהודית', כמשקפת אידיאלים וערכים אלוקיים דרך ההלכה וההיסטוריה היהודית".

אפשר לומר על הספר, "זה הקטן, גדול יהיה". בטוח אני שהעבודה המפורטת הזאת תזכה להערכה והפצה גדולה. סגנון הכתיבה של הרב מלמד מאפשר קריאה קלה ומהנה. אינני קורא מהיר בעצמי, הקדשתי את החלק הטוב של שבוע ללמידה וסיימתי יותר מחצי הספר. השליש האחרון שעוסק בשבת וביום טוב יצטרך לחכות לתורו, מכיוון שההרגל שלי הוא ללמוד על כל חג הסמוך לתקופתו. נראה לי שהרב מלמד השיג את מטרתו האדירה לצמצם את יסודות היהדות ואת מצוות התורה לספר שתוכלו ללמוד וליהנות ממנו, ולשאת ביד אחת. ספר מדהים זה כאילו מקיף את כל משנת התורה בכרך אחד של 440 עמודים. לתלמיד חכם מנוסה שרגיל להפליג בדפי התלמוד והשולחן ערוך, סגנון הספר אולי נראה פשוט, אבל עבור יהודי רגיל כמוני, כל מי שקורא את הספר ולומד את התוכן, בוודאי יזכה לבגרות מלאה בידע ויראת שמיים בעולם הזה, כמו גם הכניסה לבית המדרש המרכזי בעולם הבא.

בקהילה הדתית-לאומית, האנציקלופדיה הקומפקטית הזו תהפוך וודאי למתנה האידיאלית לבר מצווה או בת מצווה, ותחליף את המתנה המסורתית של "ספר החינוך". זה נובע מהטון המודרני והידידותי של "המסורת היהודית" ועל צירופן של המצוות העוסקות בארץ ישראל, מדינת ישראל וצה"ל, יחד עם השלכותיהן החשובות על החיים היהודיים כיום.

נהניתי מאוד מזכירת דברים רבים ששכחתי בגלל היעדר החזרה, ואני מודה בשמחה בלימוד פרטים רבים שמעולם לא ידעתי, כולל תובנות על החוקים ואמונות הליבה של התורה.

יש ב"מסורת היהודית" הבחנה ראויה לציון - במוקד לא רק על היהודי הפרטי, אלא גם על עם ישראל. בהתאם להשקפה של הרב קוק וישיבת מרכז הרב בו למד הרב מלמד, הספר מציע כי כדי להבין כראוי את היהדות, ראשית עלינו להבין מי אנחנו במסגרת האומה הקדושה שקמה על ידי אבותינו, אברהם, יצחק, ויעקב, ולהכיר במשימה הלאומית שלנו בעולם. מערכת היחסים וההתחייבויות שלנו כלפי אחינו היהודים, למשפחותינו, כלפי השם ולכל הבריאה, נובעת מצד המהות הלאומית האלוקית הייחודית שלנו, ולא רק מהצד האישי הפרטי. לאחר שנוסד בסיס זה, הספר מתרכז במצוות המוטלות על כל יהודי כפרט, ואז חוזר לניתוח מעמיק יותר של חשיבותה החיונית של ארץ הקודש למשימתה של האומה הקדושה להביא להתגלות האלוקית לעולם. הרב מלמד מסביר בבהירות את היסוד המקורי שנשכח בימי הגלות, שהתורה, האומה הישראלית, וגילוי השם יתברך בעולם, יכולים להיות מושלמים רק בארץ ישראל. רק עם איחוד האומה, התורה והארץ ניתן לממש את התוכנית האלוקית של תיקון עולם.

כך הספר מתחיל בחזון עם ישראל לעולם של טוב, המושתת על עקרונות הצדק האלוקי, החל מציוויו של השם לאברהם אבינו לעלות לארץ ישראל בכדי ללדת את האומה שנועדה להביא ברכה רוחנית וחומרית לעולם, וכדי ללמד את דבר ה' למין האנושי, כפי שמודגם על ידי מעשי האבות והאימהות של האומה שביקשו לעשות חסד ולהאיר את כל המציאות לאורו של הקדוש ברוך הוא.

הפרקים שמסבירים את כלל המצוות מזכירים את סגנונו הברור והתמציתי של הרב מלמד ב"פניני הלכה". המחבר מרשה לעצמו רמז לזמן המודרני בדיון על עיקרי אמונה, ובאיסורי עבודת האלילים, בהם הוא כולל את המרדף האובססיבי אחר הכסף והכבוד, ואת התנועות, האמונות והפילוסופיות המבטיחות להביא ישועה לעולם על ידי אהבה, שוויון, ליברליזם, הומניזם, מדע, וכדומה. הוא כותב:

"כל הערכים השונים הם מוגבלות, וכל זמן שאינם מקושרים לאמונת הייחוד הטהורה, הכוללת את כל הערכים, הם עלולים להיהפך לאליליים, ולכן לא יוכלו לקשר את האדם לאלוהים הכולל כל, וגם לא יוכלו להביא את האדם והעולם אל תיקונם השלם. לא זה בלבד, אלא שהם חוסמים את הדרך בפני האמונה השלימה, מפני שהם מציבים אלטרנטיבה, שרק בחלוף זמן רב תתברר ככוזבת".

חידוש נוסף המבדיל מחקר זה מאחרים הוא באופן בו הוא מדגיש את חשיבות המשפחה בחיי הפרט והאומה. חוקי הנישואין, דיני החתונה, נידה, יחסי אישות ויצירת אושר משפחתי, נקבעים בחלק נפרד המוקדש לחיי משפחה, אשר כשלעצמו גורם לקורא להבין כי גידול משפחה יהודית מתוך כבוד הזולת וקדושה הם בסיס חיוני לחיים בריאים, לחוסן לאומי, ואבן בניין הכרחית של תיקון עולם.

סך הכול, אם מישהו היה תקוע על אי בודד עם תנ"ך, סידור ובחירת ספר אחד נוסף, "המסורת היהודית" הייתה תוספת חכמה וראויה.

 

*********

שימו לב: תחת תמונתו של כותב הבלוג, ניתן להירשם לקבלת עדכון לדוא"ל האישי על פרסום רשומות חדשות של כותב זה.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 18 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד