בע"ה כ"א תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"מעשה מביטחון" - צפו בסרטו של צבי פישמן

צבי פישמן משחרר לצפייה את סרטו מעשה מביטחון ומציב שאלות למחשבה ודיון

  • צבי פישמן
  • ט"ו תשרי תשע"ט - 20:17 24/09/2018
גודל: א א א
צבי פישמן
צבי פישמן צבי הוא סופר ותסריטאי הוליוודי שעלה לארץ, חזר בתשובה וזכה בפרס שר החינוך ליצירה ותרבות יהודית.
הרשם לעדכונים מהבלוג שלי

בסרט "סיפורי מעשיות של רבי נחמן", בחרנו סיפורים שיכולים לשמש הורים ומורים כבסיס לדיון עם צעירים על נושאים יסודיים של היהדות.

מכיוון שלכולנו יש ילד בתוכנו, הסיפורים יכולים לעורר מבוגרים גם בעבודת ה'. הנה כמה רעיונות עיקריים מן הסיפור "מעשה מביטחון והשאלות כדי לעורר דיון.

תוכן ומסרים:

בסיפור "מעשה מביטחון" המלך טוען שיש לו פחות דאגות מכל אחד אחר. יש לו עושר, כוח רב, והוא מפורסם. אך בכל זאת בתוכו פנימה הוא מרגיש חלל ריק וחוסר שמחה.

לכן אנו רואים שיש לו דאגות, ואף על פי שיש לו את כל "הדברים הטובים" בחיים, אין לו את האוצר הגדול מכולם – השמחה.

ע"י ההתרחשויות שקורות בסיפור, רבי נחמן מראה לנו שביטחון חומרי וכבוד אינם המקור לשמחה. הרגשת הריקנות דוחפת את המלך לצאת מארמונו כדי לחפש את מה חסר לו בחייו. הוא מחפש את המפתח שימלא את החלל הריק בליבו ובעצמיותו הפנימית. דרך המפגשים עם המתקן הפשוט, הוא מגלה את סודה של השמחה. הוא מגלה שסוד השמחה והשלמות האמיתית באים עם אמונה וביטחון בה'.

בניגוד למלך, המתקן חי חיים פשוטים. במקום ארמון, הוא גר במערה. (בסיפור המקורי של רבי נחמן הוא גר בצריף מט ליפול שגגו נפל בחציו, והבית כמעט מתחת לאדמה).

הוא עובד רק כדי למלא את צרכיו הפשוטים. הוא שמח בחלקו, בוטח בה', ולא דואג לגבי העתיד כלל. לעומת המלך, שיש לו כבוד רב, אוצרות ושם גדול, המתקן הוא עניו. אין לו שאיפות גרנדיוזיות.

אם יש איזה פנצ'ר בחייו, או איזו בעיה שצריך לפתור, כמו שקורה בסיפור כאשר המלך נוטל את פרנסתו, המתקן לא דואג ולא נופל בייאוש. הוא מתאים את עצמו למצב ומחפש פתרון במבט אופטימי. הוא אינו רודף אחרי כבוד וכסף, אלא רק מחפש כמה מטבעות כדי שיוכל לקנות את ארוחת הערב שלו. בדרך זו, הוא מצליח להישאר מאושר ולעבוד את ה' בשמחה.

גם בסיפור הזה אנחנו נפגשים עם הרעיון שכדי להשתחרר מבעיות אישיות ( החלל הריק של המלך ועצבותו) העזרה של מורי דרך או מדריך בדרך כלשהי הכרחית לתהליך.

שאלות ונקודות לדיון:

מה היה המקור לעצבותו של המלך? אף על פי שהיה לו שפע של טוב חומרי הוא דאג. למה?

אם הזהות והשמחה עומדים על רכוש חומרי ודברים כמו כבוד ופרסום, אם האדם מאבד את הדברים הללו – אין לו כלום. אם שריפה הורסת את ביתו, או אם הוא מאבד את המעמד הסמכותי שלו- הוא מרגיש מפורק.

בניגוד לכך, אדם עניו השמח בחלקו (כמו המתקן), גם אם יאבד את מה שיש לו היום, עדיין יש לו את אמונתו בה'. שמחתו בכך שהוא בן מלך לא נפגעת, מאחר ואמונתו אינה עומדת על נכסים חיצוניים שאפשר לאבד.

המתקן אוהב לשיר ולנגן על כינור. מה הקשר בין מוזיקה לשמחה? האם אתה יכול לחשוב על מישהו בתורה שאהב לנגן והשתמש במוזיקה על מנת להרגיש שמחה?

כל פעם שהמלך ניסה לקלקל את דרך פרנסתו של המתקן, המתקן לא רק מסתכל לשמיים ומבקש מה' לעזור, אלא הוא גם הולך ומחפש עבודה אחרת. האם אתה חושב שמספיק להתפלל לה' ולסמוך על הנס או שצריך לעשות השתדלות בכל דבר בתקווה שה' יעזור?

השמחה אינה רק רגש – היא מצוה מן התורה. כתוב בתהילים: "עיבדו את ה' בשמחה" איזה פסוק בתורה מצווה אותנו לעבוד את ה' בשמחה? ("על אשר לא עבדת את ה' אלוקיך בשמחה ובטוב לבב מרוב כל") כמו כל מצוה אחרת, שמחה דורשת עבודה ולא רק רגש ומחשבה מופשטת. אילו דברים אנשים יכולים לעשות כדי להרגיש שמחה? איזה סוג של דברים נותנים שמחה לרגע ואילו דברים נותנים שמחה שיש לה קיום ארוך טווח?

חז"ל מלמדים: "מיהו העשיר? השמח בחלקו", מה הכוונה להיות שמח בחלק שלך? איך זה בא לידי ביטוי עם המתקן? מה המטרה העיקרית שלו בחייו? איך הוא משיג את זה? מדוע הוא מסופק לעבוד רק כמה שהוא צריך כדי להרוויח מספיק מעות לארוחת הערב שלו? למה אינו עובד יותר שעות על מנת שיוכל להשיג בית יותר יפה מהצריף המט ליפול שבו הוא גר?

הפוקוס של המתקן הוא על ההווה. הוא אינו דואג באשר לעתיד, ולא מתלונן על מה שהיה בעבר. כשהמלך שואל אותו: "האם אינך דואג שמא לא יהיה לך אוכל להמשך השבוע?" מה תשובתו של המתקן? קשה למלך להבין את תשובתו. למה?

גם רבי עקיבא בטח בה', כמו נחום "איש גם זו", רבי עקיבא היה אומר: "כל דעביד רחמנא לטב עביד" – כל מה שעושה הקב"ה הכול לטובה. אך איך הכול יכול להיות לטובה כאשר אנחנו רואים שדברים לא טובים קורים לאנשים? לדוגמא: בסיפור המפורסם על רבי עקיבא כאשר אנשי העיר לא אפשרו לו ללון שם בלילה, ונרו כבה בשולי הכביש, וחמורו ותרנגולו נטרפו. איך כל הדברים הללו נחשבים לדברים טובים?

כאשר הכול הולך חלק בחייו של אדם, קל לו להאמין. אמונה אמיתית היא גם כאשר קורים דברים שנראים לכאורה לא טובים, ואף על פי כן האדם ממשיך להאמין ולבטוח בה'. ניסיונות באמונה יכולים להיות קשים מאוד. כמו שהמצווה להיות בשמחה איננה רק ע"י הרגשה גרידא, אלא היא דורשת עבודה והשתדלות, כך גם מצוות האמונה דורשת עבודה והשתדלות. 

איך זה בא לידי ביטוי עם המתקן? תן דוגמאות מהתורה לכמה אנשים, שאמונתם באה לידי ניסיון. מה מטרת הניסיונות הללו? לדוגמא בעקידת יצחק, מהו הניסיון לאברהם, ומהו ליצחק? אילו ניסיונות היו לעם ישראל במדבר? מה היו ניסיונותיו של המתקן ואיך התגבר עליהם? לבני ישראל במדבר – מה היה הניסיון של המן? איך זה דומה לניסיונו של המתקן?

בסוף הסיפור של "מעשה מביטחון", המלך שמח יותר מאשר בהתחלה, מדוע?

******

שימו לב: תחת תמונתו של כותב הבלוג, ניתן להירשם לקבלת עדכון לדוא"ל האישי על פרסום רשומות חדשות של כותב זה.

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 13 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד