בע"ה כ"ה כסלו תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"נוער המישורים"

"בואו נלמד את הממזרים האלה לקח", אמר נהג ניידת המשטרה לשוטר השני. משך את ניידת המשטרה במקביל לטנדר הקטן, הוא הסיט את ההגה והתנגש בקצהו האחורי של הרכב הסמוך. הטנדר יצא משליטה, החליק מדרך העפר, פגע בסוללה והתחיל להתהפך, שוב ושוב עד שנעצר. מזועזעים מההתנגשות, שני צעירים התנודדו החוצה מהרכב שהתהפך. הנוסע השלישי מת.

  • צבי פישמן
  • ד' כסלו תשפ"ב - 15:15 08/11/2021
גודל: א א א
צבי פישמן
צבי פישמן צבי הוא סופר ותסריטאי הוליוודי שעלה לארץ, חזר בתשובה וזכה בפרס שר החינוך ליצירה ותרבות יהודית.
הרשם לעדכונים מהבלוג שלי

לאורך ההיסטוריה של האנושות, בכל מדינות העולם, וכמעט בכל תקופה, הדור הצעיר מתנגש עם הישן. לפעמים ההתנגשות היא תרבותית או פילוסופית, לפעמים פיזית. דוגמה מפורסמת מהמאה הקודמת היא מהפכת "ההיפים" שהעמידה אמריקאים אידיאליסטים צעירים מול ממשלה מושחתת וממסד המונע מתאוות כסף.

לאחרונה, אירוע רצח ג'ורג' פלויד באמריקה עורר מחאות אלימות ברחבי המדינה שהובילו למהפך התרבותי שעדיין מטלטל את המדינה. יש לציין שרוב ה"חיילים" המורדים הם שחורים צעירים הנתמכים על ידי ליברלים לבנים צעירים המאמינים כי יש להפסיק את הניצול של אנשים שחורים וכל המיעוטים.

אולי זה היה הלהט הזה לשוויון וחופש שהוביל קבוצה של אינדיאנים אמריקאים צעירים בנבאדה להקים התיישבות מאולתרת בפאתי לאס וגאס. היישוב, שנבנה כמעט בן לילה והוקם כדי להיראות כמו כפר אינדיאני של פעם עם אוהלים דמויי טיפי ועמודי טוטם, משך מיד תשומת לב תקשורתית בטירוף.

וכמעט מיד, רשויות אכיפת החוק בנבאדה הגיעו למקום עם צבא קטן של משטרה ודחפורים והרסו את המאהל, בטענה שלצעירים האינדיאנים חסרים היתרי בנייה רשמיים ושההתנחלות מהווה סכנה ביטחונית לכביש המהיר הסמוך המוביל לעיר לאס וגאס.

בתגובה, קבוצת המתנחלים המכנה את עצמה "נוער המישורים" ואשר חבריה מתלבשים כמו לוחמים אינדיאנים של פעם, טענה שהאזור הוא בצדק טריטוריה אינדיאנית, המאוכלסת רשמית על ידי שבטי וואשו, פאיוטה ושושון לפני שמדינת נבאדה הייתה קיימת.

בלי להיבהל מהרס הכפר העתידי שלהם, הצעירים האינדיאנים התאספו והקימו יישוב נוסף בן לילה, הפעם אפילו קרוב יותר לעיר לאס וגאס, בירת ההימורים של העולם, היושבת על אדמה, כך טוענת הקבוצה, שגם היא נגנבה מאבותיהם על ידי ממשלת ארצות הברית.

מיותר לציין, שלא מתוך רצון להסתכן במעורבות פוטנציאלית של בית משפט בעניין מי הבעלים החוקית של העיר שהיא אחת הערים העשירות בעולם, משטרת נבאדה הגיעה שוב ליישוב והרסה אותו עד היסוד, ועצרה יותר מתריסר מהאינדיאנים הצעירים במקום.

הידיעה על המעשה התפשטה במהירות במה שנראה כסיפור דוד וגוליית מהסוג שהתקשורת אוהבת. אנשים מאחורי תנועת "חיים שחורים חשובים" של ג'ורג' פלויד יצרו מיד קשר עם האינדיאנים הצעירים כדי להציע את תמיכתם ומספר משרדי עורכי דין לזכויות האזרח התייצבו לייצג את קבוצת "נוער המישורים" בטענה של אי צדק גזעני, ואיימו לקחת את המחלוקת לבית המשפט העליון של ארצות הברית.

הטרגדיה התרחשה כאשר שני שוטרים בנבאדה ששייטו בכביש המהיר המוביל ללאס וגאס הבחינו ברכב שנסע לאורך דרך עפר שהתפצלה מהכביש הראשי. ניידת המשטרה יצאה למרדף. כמה צעירים אינדיאנים נסעו בטנדר הקטן. כאשר שוטר הפעיל את צפירת ניידת הסיור וקרא במערכת הכריזה של הניידת לרכב החשוד לעצור, הנהג הצעיר של הטנדר לחץ בחוזקה על הגז בטיסה. ניידת המשטרה המודרנית והחזקה יותר סגרה עד מהרה את הפער. הדרך המדברית הפכה לענן אבק במהלך מרדף המכוניות.

"בואו נלמד את הממזרים האלה לקח", אמר נהג ניידת המשטרה לשוטר השני. משך את ניידת המשטרה במקביל לטנדר הקטן, הוא הסיט את ההגה והתנגש בקצהו האחורי של הרכב הסמוך. הטנדר יצא משליטה, החליק מדרך העפר, פגע בסוללה והתחיל להתהפך, שוב ושוב עד שנעצר. מזועזעים מההתנגשות, שני צעירים התנודדו החוצה מהרכב שהתהפך. הנוסע השלישי מת.

"אוי לעזאזל", אמר נהג ניידת המשטרה כשגילה את הצעיר המת במכונית. השוטר השני עמד חסר המילים. "אנחנו יכולים להיזרק מהמשטרה ועוד חמור מכך", אמר הנהג. "עלינו להשמיד את המצלמה שעל לוח המחוונים בניידת ולומר שהיא נופצה בהתנגשות".

עד היום סירבה משטרת נבאדה לחקור את האירוע העגום שקבוצת "נוער המישורים" מכנה רצח. עורכי דינה דורשים להעמיד את השוטרים המעורבים למשפט. בהפגנות מתמשכות, צעירים אינדיאנים חוסמים את הכבישים המהירים המובילים ללאס וגאס. כנראה בגלל שאוכלוסיית האינדיאנים האמריקאים במדינה כל כך קטנה, מטרת "נוער המישורים" עדיין לא זכתה למעקב המסיבי שהתעורר לאחר הריגתו של האמריקאי השחור ג'ורג' פלויד. אבל המצב נותר עם פוטנציאל נפיץ מאוד.

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 24 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד