בע"ה ח' כסלו תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הפוך זה תמיד כואב

  • נעם איתן
  • ה' חשון תשפ"א - 07:59 23/10/2020
גודל: א א א

"אהב את המלאכה ושנא את הרבנות"- אמרו חז"ל, ולא בכדי.

אני אוהב את עם ישראל, את ארץ ישראל ואת עבודת השם- לא אוהב את המדינה, וגם לא "לא אוהב" אותה, למרות ששנים רבות מחיי הקדשתי לקיומה בהתיישבות ובמשימות אחרות, אני בהחלט מרגיש שייכות, מה עוד שכמו רבים אחרים מעורב בקיומה,  אבל מודע לכך שהיא לא ערך בפני עצמו אלא כלי. כלי יכול להיות טהור או טמא, שלם או סדוק. מעבר לכך לא אמור להיות אליה שום צד רגשי- בדיוק כפי שאין צד רגשי לעירייה, לא מעריצים או אוהבים את ראש העירייה , זו אמורה להיות מערכת שמשרתת את הציבור במהותה, כל דבר אחר צריך להיעשות בזהירות וצניעות, אם בכלל.

בענין התנהלות הקורונה- המדינה החליטה על שליטה גורפת, חוסר נתינת אחריות לתושבים ואכיפה קשה שפחות מורגשת בישובים ויותר בשכונות. העניין שהוירוס לא מעריך את המדינה ואת רשימת הפוליטיקאים המנהלים אותה, הוא מתנהג הפוך מדעת יועצים, ו"העם" קולט את זה. מאות אלפי בתי עסק שהיום מלקקים את הפצעים לא משערים לאיזה תוהו הם עלולים להכנס בגלל פיל שנכנס לחנות חרסינה וניפץ את חייהם. רבים לא יצליחו לצאת משם זמן רב, אם בכלל, והם עדיין לא יודעים זאת.

במצבי חרום מסוימים אזרחים מותרים על חופש אישי לתקופה נדרשת. זה קורה בשני מצבים: אחד– מצב חרום קיצוני כמו מלחמה. השני- כשיש אמון בהנהגה . מכיוון שלא זה המצב , מופעל היום כח מרסק מול העם, ומי שמעודכן מכיר את הנעשה. לעיתים ברמה שלא מביישת משטרות מחלקים אנטישמיים בעולם.  .

משום מה השיח, במיוחד בחברה "דתית", כמעט לא נוגע בנושא החרות האישית הנגזלת, כאילו זה לא משהו חשוב... לא נוגע בדבר הכמעט מהותי וחשוב ביותר לחיינו. חבר אמר לי "התורה בכלל לא מדברת על זכויות הפרט וכאלה..." ואני רוצה דווקא לומר שעל זה נלחמו אבותינו, על החרות כפרט בתוך העם היהודי, על זה מסרו נפש ויש כאן נקודה עמוקה: לא סתם השם יתברך לא רצה מלך על עם ישראל, רצה אותנו חופשיים, רוח חופשיה- מחויבים אליו ולתורתו בלבד, אליו לבדו: על זה נלחמו אבותינו, לא רק על שטח או מדינה לאומית בלבד.

":עבדי הזמן עבדי עבדים הם- עבד ה' הוא לבדו חופשי" כתב רבי יהודה הלוי (הכוזרי). אז עם ישראל בחר במלוכה, לא היה לו - ועדיין אין לו - את העוז "להיזרק לחלל האי ודאות" ההכרחי בחיי אמונה- "שים על ה' יהבך והוא יכלכלך".

"הבעיה לא שמקדשים את המדינה," אמרתי לחבר פעם, "הבעיה שמקדשים אותה יותר מדי" משום מה, או לא משום מה- חלק גדול מהצבור הדתי שמקיים את המהות הזאת בתפיסת "ראשית צמיחת גאולתנו"- אמן כן יהא רצון- מאפשר את הרוע שמיצרת מדינה שלא מחויבת לתורה - ולא משנה אם זה אלימות בימי קורונה או בעמונה. המדינה מקודשת בעיניו., הרבה מעבר לצד הפרקטי.  לא מעטים מצעירי הדור הבא כבר לא קונים את הסחורה הזו, חושבים אחרת- יותר מורכב, נמצאים כבר בהשקפה אחרת, גם אלו שלא שברו את הכלים.

אז המדינה- לכאורה דמוקרטית- היא המשך למלוכה, רק- כמו שהיה כבר בהסטוריה – הצד היהודי שלה מורכב ומבולבל, ובשינוי מימי הקמתה לצינור השלטון נצמדים בעיקר  אנשים תאבי שררה וכוח , (מי שחושב שאני ממציא שיראה ראיון עם יו"ר הקואליציה- "לימדו אותי" כך אמר "שלושה דברים חשובים- כח, כבוד, כסף.."- לא בטוח בסדר הדברים שציטטתי אבל הכוונה ברורה). אחרי שלב ההקמה , מגיע שלב הכח והכסף - השחיתות גואה על גדותיה. בפוליטיקה יש פי ארבעה יותר פסיכופטים מבציבור- כאלה שהעם משמש להם מנוף לאגו, לשלושת ה"כ"- ואטומים לסבלותיו.  יש גם אחרים, למזלנו.

בתוך כל זה "הספינה שטה" כפי ששר שולי רנד.

נולדנו להיות אנשים חפשים- זאת המתנה הנפלאה של עול התורה- ובחרנו בעבדות. המדינה מזמן חצתה את הקו של ניהול ציבורי (כמובן + צרכי בטחון כלכלה וכו) ורואה בנו, בפועל, נתינים ממלאי פקודות או בעלי קנסות ומכות. תחת המטריה הפוכה של ימין ושמאל הגענו למצב של אלימות על אזרחים, כפיה של אורחות חיים (מסכות בשטח פתוח? למה ?  " לחנך את הציבור"- מי אתם???)) וחדירה לארבע אמות... כן ארבע אמות חברים הן לא מושג מתמטי גרידא מהגמרא, מדידות תחומין עירובין וכולי- אלא מושג קדוש, יש לרדת לעומקו.

פרשת נוח וימי מגדל בבל , כשהמציאות בעולם היא בדיוק אותו מגדל בבל- שהמשכו בהמן הרשע ובהיטלר ימ"ש ועכשיו- בשליטה טוטליטרית על העולם והשלטת אג'נדה מנוגדת לתורת ישראל. אז זה לא סיפורים אלא מציאות- המדינה מחויבת להסכמים, לארגונים, מתאמת ומקבלת הנחיות. לא סתם נשמעים קולות לצמצום ילודה, הכרה במשפחות הפוכות, הפוכות מתורת ישראל.

ציפית לגאולה? אנחנו אמורים להשאל בבוא ימנו. כן, אבל  היכן היא? "היום אם בקולו תשמעו?"

משיח לא בא וגם לא מטלפן" כתב ושר שלום חנוך- כבר דורות, אלפי שנים רואים סימנים, שגרמו בגלות לא אחת לצרות רבות בעם היהודי- ואולי , אולי יש  אפשרות אחרת, אפשרות האומרת שאם  אנחנו לא נביא את הגאולה , נכריח את השם יתברך בתפילה ויכול ומעשה לחון אותנו, נמשיך לצפות לה לעד ולראות סימנים. האפשרות האחרת אומרת שניתן להניע את השמים- למדונו רבותינו מאברהם אבינו משה רבנו, - צריך לעשות פעולות מלמטה כדי להניע גלגלי שינים למעלה. כדי שנהיה במדינה יהודית, שתאפשר לנו להיות בני חורין בארצנו, חופשיים לעבודת השם.

הפוך זה תמיד כואב.

 

ציור מהספר "עמק הצבאים") www.noame.co.il

תגובות (5) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 15 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד