בע"ה כ"ג אב תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חוו"ד מקצועית משבחת אזרחים שתקפו מיידי אבנים

אל"מ במיל' ששימש בעבר במגוון תפקידים בכירים בצה"ל הגיש חוות דעת מקצועית במהלך משפטו של נעם פדרמן. היא שיבחה את התגובה ההתקפית בה נקט: "פעולה התקפית נגד מיידי אבנים - פעולה אזרחית למופת"

  • דוד אור שחר
  • כ"ז תמוז תשע"ט - 16:23 30/07/2019
גודל: א א א

משפטו של נועם פדרמן, אשר הורשע לאחר שתקף ערבים שיידו לעברו אבנים וסיכנו את חייו, מעלה לדיון את אחד הנושאים חשובים בחיי המתיישבים: התגוננות מפני תוקפנות וטרור ערבי.

מתחילתה של האינתיפאדה הראשונה ועד להיום נאלצו מאות יהודים להתמודד עם תיקים משפטיים מורכבים שניהלה נגדם המדינה לאחר שניסו להגן על חייהם במהלך אירועי טרור.

הורידו עכשיו את אפליקציית הקול היהודי לטלפון הנייד >>

כעת הגיעה לידי הקול היהודי חוות דעת שכתב אלוף משנה במילואים גבע ראפ לבית המשפט השלום בירושלים בעניינו של פדרמן. ראפ שימש במהלך שני עשורים במגוון תפקידים בכירים בצה"ל, ביניהם כלוחם במלחמת לבנון הראשונה, כסמג"ד צנחנים באינתיפאדה הראשונה ובהמשך כמפקד גדוד שחם (931) בתקופת הלחימה בדרום לבנון ועוד. בהמשך אף שימש כסגן קצין חי"ר וצנחנים ראשי, אז היה אחראי על תורת הלחימה בצה"ל והועלה לדרגת אלוף משנה. הוא שירת באזורים שונים ביהודה ושומרון, עזה ורפיח, לבנון ועוד.

בחוות דעתו הוא אומר לבית המשפט כי מבחינה מקצועית ומבצעית התנהלותו של פדרמן ראויה לציון. עוד מספר ראפ כי במהלך שירותו הצבאי כמפקד בכיר באוגדת עזה נהגו הוא וצמרת הפיקוד להעניק צל"שים לאזרחים שתפקדו באופן דומה במצבים מעין אלה.

   | "בצה"ל הענקנו צל"שים לאזרחים שעצרו ופעלו"

פדרמן ובנו הותקפו בידי מספר ערבים שיידו לעברם אבנים בחברון. הפורעים, יידו אבנים לעבר מספר כלי רכב שנסעו במקום קודם לכן, ביניהם אף ג'יפ צבאי שהמשיך בנסיעה ונמלט מהמקום. פדרמן ובנו עצרו את רכבם מיד לאחר שהותקפו ויצאו במרדף לאחר התוקפים. במהלך המרדף, כך על פי כתב האישום, פדרמן ובנו יידו אבנים לעבר הפורעים ואף גרמו נזק לכלי רכב ערביים שהיו בסביבה.

בתחילת חוות דעתו מתאר ראפ את היכרותו עם השטח בפרוטרוט ומנתח בפני בית המשפט את השיקולים המבצעים העומדים לנגד עיניו של איש צבא במקום.

"לאור הסרט שראיתי ומהיכרותי את הזירה בה התרחש האירוע, האירוע נראה בעיני פשוט".

"חיזיון נפרץ בשטחי יהודה שומרון הוא שפורעי סדר ערבים משליכים אבנים גדולות, ולעיתים אף בקבוקי תבערה על מכוניות של אזרחים ישראלים במטרה ברורה לגרום להרג בנפש".

תיעוד אירוע :

וכאן שואל ראפ: "מהם האפשרויות העומדות בפני אזרח ישראלי שמגיע לנקודה שכזו? או לחילופין מגיע לנקודה בה הייתה תאונה ויש בשטח נפגעים,  זאת כאשר המצב הנתון בפניו הינו שאין כוחות ביטחון בשטח?".

ראפ מציג שלוש אפשרויות. הראשונה היא להישאר בזירה מבלי לנקוט צד. ראפ מציין כי מדובר בהתנהלות מסוכנת. השנייה היא להימלט מהמקום ולדווח על האירוע. אפשרות זו מעמידה בסכנה את כל הנוסעים הבאים בציר.

האפשרות השלישית אותה הוא מונה היא עצירה במקום תוך ביצוע מהלך התקפי. "לאור ניסיוני כמפקד גדוד בגזרת חברון ובגזרות אחרות ביהודה, שומרון וחבל עזה, לטעמי, מי שעוצר בלב שטח אירוע, ורץ לכיוון הסכנה, עושה מעשה אזרחי למופת", אומר אל"מ ראפ.

"בהיותי מפקד מרחב אזרחי במרחב עזה, היינו נוהגים לציין לשבח כל מי שסייע בידי מערכת הביטחון להציל חיים. אם זה חובש, אמבולנס, או אזרח שעצר ופעל".

"מניסיוני רב השנים, התגובה הטובה ביותר לסיטואציה שאליה נקלעו שני הנאשמים, בעל כורחם, היא לבצע מהלך התקפי".

ראפ מציין בפני בית המשפט כי מצפייה בסרטון האירוע נראה כי השניים פעלו למופת והצילו אזרחים אחרים מפגיעה בכך שהסיתו את זירת האירוע לתוך השכונה הערבית כאשר גרמו לפורעים להתמקד בהם.

את הקנס אותו ביקש בית המשפט להשית על פדרמן לאחר שהזיק לרכבי הערבים במקום המליץ ראפ להשית על ראשם של התוקפים הערבים אשר צולמו גלויי פנים בזירה. אך אלה, כלל לא נעצרו ובפרקליטות תרצו זאת בשלל תירוצים.

נותרו שעות אחרונות לתמיכה בפרוייקט גיוס ההמונים של פדרמן במלחמה בטרור המשפטי לחצו כאן.
תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד