בע"ה ו' אב תשע"ח
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

סאיב עריקאת הופגש עם משפחות תורמים פוטנציאלים

למרות הכחשות משרד הבריאות, בארגון לביא מדווחים כי עריקאת קודם ברשימת הממתינים להשתלה, ואף נפגש עם משפחות תורמים פוטנציאלים בתוך כותלי בית החולים

  • אלחנן גרונר
  • ט"ו אלול תשע"ז - 18:45 06/09/2017
גודל: א א א
סאיב עריקאת צילום: זרעים של שלום (פליקר)
סאיב עריקאת צילום: זרעים של שלום (פליקר)

שבועות ספורים בלבד עברו מאז הודיע המרכז הלאומי להשתלות כי בעקבות הלחץ הציבורי הוסר סאיב עריקאת מרשימת ההמתנה להשתלות ריאה, וכעת מדווח ארגון 'לביא' כי עריקאת שוב מופיע ברשימה ואף ביצע צעדים נוספים כדי לנסות ולקדם את השתלת הריאה עבורו.

עריקאת, בכיר ארגון הטרור אש"ף, מאדריכלי הסכם אוסלו מהצד הערבי, ומי שבמשך שנים מופקד על ניהול המשא ומתן עם ישראל מטעם הרשות, נמצא במצב בריאותי קשה בשל מחלת ריאות ממנה הוא סובל בשנים האחרונות. לאחרונה אף מונה לו מחליף.

בארגון 'לביא', הפועל למען זכויות אזרח ומנהל תקין, אמרו לקול היהודי כי למרות הכחשות המרכז הלאומי להשתלות, ומשרד הבריאות, עריקאת עדיין נמצא במקום גבוה ברשימת ההמתנות להשתלת ריאה, וכי הוא אף נפגש עם משפחות תורמים פוטנציאליים בבית חולים בישראל בניסיון לשכנעם לתרום לו ריאה.

לדברי ארגון לביא, בידיהם מידע המוכיח כי גורמים בכירים ב"רשות הפלסטינית" נמצאים בקשר בנושא עם גורמי רפואה ישראליים כדי לקדם את השתלת הריאות של סאיב עריקאת, טענה שבמשרד הבריאות בחרו שלא להתייחס אליה.

במסמך שהגיש ארגון לביא למשרד הבריאות והמרכז הלאומי להשתלות, והגיע לידי הקול היהודי, נכתב כי "התקבל אצלנו מידע, כי בניגוד להוראות בעניין זה, סאיב עריקאת הופגש עם משפחות תורמים פוטנציאלים בתוך כותלי בית החולים, במטרה לשכנעם לתרום לו את איברי יקיריהם".

עוד אומרים בלביא כי על פי המידע שבידם, גורמים בכירים מ"הרשות הפלסטינית" שאינם גורמים רפואיים, מצויים בקשר עם גורמי הרפואה הישראלים בנוגע לתרומת הריאות לעריקאת.

כמו כן התקבל בארגון לביא מידע לפיו בניגוד להכחשת המרכז הלאומי להשתלות, סאיב עריקאת קודם למקום גבוה מאוד ברשימת ההמתנה לצורך השתלת ריאות.

במשרד הבריאות מכחישים כי עריקאת נכלל ברשימת הממתינים, אך לא התייחסו לטענה לפיה בכירים ב"רשות הפלסטינית" נמצאים במגעים בנושא עם גורמי רפואה ישראלים לצורך קידום תרומה עבור עריקאת.

"מטופל זה לא נמצא ברשימת הממתינים להשתלות איברים של המרכז הלאומי להשתלות איברים בישראל", נמסר מהמשרד בתגובה לפניית הקול היהודי. בנוגע לדיווח על פגישות של עריקאת עם תורמים פוטנציאלים נמסר ממשרד הבריאות: "לא ידוע לנו על פגישות כאלה ואחרות של מטופל זה עם חולים במסגרת בתי החולים בישראל".

בארגון 'לביא' דוחים את הכחשת משרד הבריאות, ואומרים: "התקבל אצלנו מידע אמין בנוגע לחוסר התקינות של התנהלות הרשויות בעניין זה, ואנו נחשוף את הראיות שבידינו בזמן הנכון".

ניסיונות הקול היהודי להשיג את תגובתו של עריקאת, שכאמור נמצא במצב בריאותי קשה, לא צלחו, ואנו נפרסמה במידה ותתקבל.

"תיירות המרפא תגרום לקריסה"

יש לציין כי בשנים האחרונות נפטרו בישראל עשרות אזרחים שהיו ברשימת ההמתנה לתרומת ריאה, וזאת בשל מחסור בתורמים מתאימים.

עריקאת איננו הבכיר הערבי היחיד הזוכה לטיפולי בריאות בישראל. כך אשתו של יו"ר הרשות אבו מאזן אושפזה בבית החולים אסותא לצורך טיפול.

גם כמה מבני משפחתו הקרובה של בכיר חמאס איסמעיל הנייה אושפזו וטופלו בישראל. מנהיג חמאס הנוכחי ברצועת עזה, רב המחבלים יחיא סנוואר ששוחרר בעסקת שליט, אף עבר ניתוח מורכב בבית חולים בישראל, מה שהציל את חייו ואפשר לו להמשיך בשנות טרור רבות נוספות כנגד ישראל.

בארגון לביא פועלים זמן רב במטרה להגביל את "תיירות המרפא הפלסטינית", תעשייה שהכפילה את עצמה בתוך חמש שנים, וכרוכה במאות אלפי ימי אשפוז של מטופלים מהרשות בבתי החולים בישראל, במקרים רבים על חשבון אזרחי ישראל. כך אומרים בלביא כי העומס במחלקות האונקולוגיות ובראשן מחלקת הילדים שנסגרה ועוררה משבר חריף במרכז הרפואי הדסה עין כרם, קרסה בשל טיפול בילדים מהרשות.

בלביא אומרים כי תיירות המרפא מהרשות מביאה לקריסה במערכת הבריאות הישראלית. בארגון דורשים להכליל הגבלות עליה בהצעת חוק בנושא תיירות המרפא, המקודמת בימים אלו.

תגובות (8) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


3 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 31 מהשבוע האחרון