בע"ה ו' אב תשע"ח
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"כשיש פגיעה בקדושת הר הבית – הנזק רב מהתועלת"

​הרב דודקביץ'' מראשוני העוסקים בסוגיית הר הבית, עונה לגישה שהציג ח"כ גליק. "מתנגדי העלייה רואים מול העיניים את המדרון החלקלק עליו הזהירו. אם ההתנגדות התורנית לעלייה להר תגדל, מה הועיל שעלו עוד 500 איש?"

  • אלחנן גרונר
  • ט"ו אב תשע"ז - 20:30 07/08/2017
גודל: א א א

בעקבות הדברים שהציג ח"כ ופעיל הר הבית יהודה גליק בראיון לקול היהודי ובהם קבע כי הוא "מעדיף שיעלו להר הבית בלי היטהרות מאשר שלא יעלו בכלל", מביע הרב דוד דודקביץ', רב הישוב יצהר וראש ישיבת "רועה ישראל", עמדה ברורה כנגד הגישה שמייצג גליק.

"חס ושלום שאפשר לעלות להר הבית בטומאה בכל דרך שהיא", קובע נחרצות הרב דודקביץ' בראיון לקול היהודי. הרב מספר מניסיונו האישי לפני כחצי שנה בעת שעלה עם ישיבתו להר הבית, כי נוכח לדעת שלחלק מהעולים בטומאה איש לא הציג את הדבר החמור שבעלייה הזו, ולא הציגו בפניהם אלטרנטיבה.

"ראיתי מדריך כזה, שוחחתי איתו ושאלתי אם הסביר לעולים את חומרת האיסור, והאם הציע להם אלטרנטיבה באופן שיעזור להם לעשות את פעולות הטהרה לגברים כדי שיעלו בטהרה, אבל נחרדתי לשמוע שבגלל הדאגה להר הבית וחרפתו הגדולה הסוגיה הזו לא עלתה אפילו על הפרק, כנושא שניסו לפעול בו למנוע מאנשים איסור חמור כל כך".

"שואל את עצמי האם אנחנו יכולים להמשיך לתת לדבר כזה גב?"

הרב דודקביץ' עוסק בנושא הר הבית למעלה מ-20 שנה במסגרת אגודת 'אל הר המור', יחד עם הרבנים יצחק שפירא והרב יוסי פלאי מישיבת 'עוד יוסף חי', ופעילי ציבור נוספים.

מדובר באגודה שהיתה מהראשונות לפעול בנושא הבירור ההלכתי של העלייה להר הבית, ייסדה את סיבובי השערים, עסקה בעליות הרבנים להר ויצירת שיתופי פעולה עם תלמידי חכמים נוספים שעסקו בסוגיות אלו בכדי להציב גיבוי תורני רחב לעלייה להר הבית בטהרה. מתוך הבירור ההלכתי הזה יצאו גם ספרי היסוד של עלייה להר הבית בטהרה בזמנינו - 'אל המור' ו'אל גבעת הלבונה' שנכתבו בידי הרבנים שפירא ופלאי.

דווקא ממקום זה מתריע הרב דודקביץ' כי הגישה שהציג גליק, מסיגה אחורה את התמיכה שקיימת בקרב רבנים וציבורים הולכים וגדלים בעלייה להר, ומצדיקה את המתנגדים לעלייה, מאחר והטיעון המרכזי שלהם הוא החשש מפני עלייה שלא בטהרה.

"אני חושב שזה חשש כל כך מוחשי. אני שומע מהרבה רבנים מחבריי, וגם שואל את עצמי, האם אנחנו יכולים להמשיך לתת לדבר כזה גב, כי יכולים ח"ו לתלות גם בנו ושכמותינו את ההיתרים המאוד לא מוצדקים והמפוקפקים", אומר הרב דודקביץ'.

"זו נראה לי הסיבה שחלק מגדולי הרבנים ובהם הרבנים הראשיים ואחרים מתבטאים נגד העלייה להר בחומרה רבה. הם רואים מול העיניים את המדרון החלקלק ואומרים - הזהרנו שמא בסוף יעלו בטומאה והנה אתם רואים שחלק מהמארגנים מעלים בטומאה.

לעומת זאת הליכה הרבה יותר אחראית הלכתית, ומחויבת הלכתית, יוצרת בצדק הרבה יותר גיבוי תורני מכל מיני רמות. החל מרמה של תמיכה ממשית דרך רמה שלא מתנגדים או מסכימים בשתיקה, ועד רמה שמסתייגים אבל בצורה פחות בוטה וחריפה".

"צריך להבין שהמהלך הזה גורם להרחיק הרבה אנשים, והוא זה שבמידה רבה הוליד את מכתב הרבנים כנגד התופעות הללו", מסביר הרב דודקביץ'. "אז יכול להיות שיעלו יותר אנשים, אבל אם ההתנגדות הרוחבית התורנית והציבורית תהיה יותר גדולה אז מה הועילו שעלו עוד 200 או 500 איש?".

"מי אמר שמותר להכשיל בן אדם באיסורים כאלו חמורים?"

"גם אם יהיה מצב שלא יעלו יהודים להר אלא רק כאלו שמוכנים לעלות בטומאה, זו שאלה שלא מסורה בדור הזה לאיש ציבור כזה או אחר אלא לגדולי תורה שהתורה מונחת לפתחם, וגם אחריות הציבור ההלכתית מונחת על כתפיהם", אומר עוד הרב דודקביץ'.

"זו לא הוראה ליחיד להורות דבר כל כך חמור בסוגיות כאלו משמעותיות ליחיד ולרבים. מי אמר שמותר להכשיל בן אדם באיסורים כאלו חמורים רק כדי לשרת דבר כזה, מבלי שהוא מודע לכך ומבלי התייעצות עם תלמידי חכמים שהתורה היא נר לרגליהם? זה דבר חמור מאוד וממילא משקף גישה בעייתית מאוד, שתורה יכולה להיקבע ללא מחויבויות מוחלטות לכלים של תורה".

הרב דודקביץ' מסביר גם את נושא עליית הנשים לו התנגדו הרבנים במכתבם. "הרבנים, גם אלו שסוברים שהעלייה להר הבית בתקופה הזו מותרת ואפילו מצווה כשעולים כמובן בטהרה למקומות המותרים תוך הקפדה על מורא מקדש כראוי, דווקא מתוך זה שהם מתירים, הם סוברים שאצל נשים ישנן מורכבויות הלכתיות קשות נוספות שמתלוות לעליה ולכן לא נכון שתעלנה.

אפילו אם אשה מסוימת תתמודד עם הבעיות שקיימות, עדיין מכיוון שלנשים בכלל יש סדרת שאלות הלכתיות כבדות משקל מאוד, ויש חשש גדול שלא כולן תעמודנה בזה, ממילא עלול להיות ח"ו פגיעה בקדושת המקום.

כל אלו שמתירים לעלות, מתירים בגלל שסוברים כי קדושת המקום לא רק שלא נפגעת מהעלייה אלא מתרוממת ע"י הכלים ההלכתיים, ואם תהיה עליה מסוימת שמקום המקדש נפגע ממנו, ממילא הנזק עלול להיות ח"ו רב על התועלת ופגיעה בקדושת הר הבית היא מהדברים החמורים".

 

 

תגובות (22) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


3 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 31 מהשבוע האחרון