בע"ה ז' תמוז תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

עשרות רבנים בכרוז: "עלו להר הבית – בטהרה"

הרבנים מחזקים את העולים להר אך מדגישים כי הם מתנגדים לעליית נשים וכי מי שמעלה קבוצה להר עליו לדאוג שכל חבריה עולים כהלכה

  • מערכת הקול-היהודי
  • ד' אב תשע"ז - 09:43 27/07/2017
גודל: א א א
יהודים בהר הבית בטהרה צילום: המטה המשותף
יהודים בהר הבית בטהרה צילום: המטה המשותף

על רקע המתיחות בהר הבית סביב סוגיית המגנומטרים, לרגל ימי בין המצרים ולאור העלייה החדה במספר היהודים העולים להר הבית, יוצאים עשרות רבנים בכירים בציונות הדתית, במכתב חיזוק לעלייה להר הבית בטהרה.

בין החותמים על הכרוז הרב דוב ליאור, הרב נחום רבינוביץ', הרב אליעזר ולדמן, הרב ישראל רוזן, הרב יצחק שילת, הרב אליהו זיני, הרב אבי גיסר ועשרות רבנים נוספים. הרבנים מחזקים בגילוי הדעת את העולים, ומציבים "תו תקן" הלכתי רחב לעליית יהודים להר הבית, וזאת על רקע הפרצות שנוצרו בשנים האחרונות במסגרתן התגברה עליית נשים להר וכן עליית יהודים שלא בטהרה ואף למקומות האסורים.

"זכות גדולה היא לעלות ולהעלות להר הקודש כדי לדרוש לציון ולשם חיזוק אחיזתנו במקום קדוש זה" פותחים הרבנים את גילוי הדעת ומעודדים את הציבור לעלות להר. בהמשך מבהירים הרבנים כי על העולים להקפיד על הוראות ההלכה: "הננו מוצאים לנכון להבהיר כי על העולים מוטלת החובה והאחריות לעמוד בכל דרישות ההלכה - מותר לעלות להר הבית רק למי שטבל במקווה הכשר לטבילה שחיובה מן התורה, לאחר הסרת כל חציצה, ובשמירה על מורא מקדש והלכותיו" הבהירו.

בנוסף, התייחסו הרבנים למקומות בהם מותר ללכת בהר: "מותר להיכנס רק לאזור המוגדר כ'מחנה לויה' ולהתרחק מ'מחנה שכינה' ומהאזור המשוער של החיל. למעשה, יש ללכת בשביל הקבוע והמקובל ובשמירה על מרחק מהמדרגות המובילות לרָמָה", הוסיפו ופרטו היכן יש להיזהר.

"על המעלה קבוצה לקחת אחריות"

לראשונה קוראים הרבנים לעולים לקחת אחריות אף על אלו העולים איתם להר ולדאוג שהם עולים כהלכה: "מי שאינו עומד בתנאים אלו, אסור לו לעלות להר ובאחריות המעלה קבוצה לוודא שכל חבריה עולים כהלכה".

לסיום קובעים הרבנים שיש להימנע מעליית נשים הן נשואות והן רווקות להר: "אנו שוללים עליית רווקות מגיל מצוות והלאה, כיוון שהיא עלולה ליצור פרצה חמורה ולהביא לתקלות רבות. עליית נשים נשואות תלויה בהלכות סבוכות ובספיקות שלא כאן המקום לפרטן. על כן, יש להימנע מכך".

"תו התקן" ההלכתי המובא בקריאת הרבנים, קיבל משנה תוקף מרבנים נוספים שמצאו לנכון: "להדגיש את הזהירות הנדרשת מן העולים להר שלא להיכשל ולהכשיל מרוב חיבת הקודש ולשמור על ההנחיות הנ״ל". בין רבנים אלו אפשר למצוא את הרב חיים דרוקמן, הרב אליקים לבנון, הרב יהודה עמיחי, ועוד.

לכרוז מצורפת מפת הגבולות המותרים בכניסה בהר הבית.

"תו התקן" ההלכתי לעלייה גרם לרבנים נוספים לצאת לראשונה בהתייחסות פומבית לסוגיית הר הבית כגון: הרב דוד חי הכהן, הרב מיכאל הרשקוביץ, הרב מרדכי גרינברג, הרב יצחק שלו ועוד.

שר החקלאות אורי יהודה הכהן אריאל מסר: "ככהן הדיוט אני מברך על הרחבת מעגל התמיכה הרבנית בעלייה להר הבית, בטהרה ולמקומות המותרים. אני קורא לראש הממשלה לשמוע לקולות ולאפשר לאלתר עליה חופשית להר ליהודים וח"כים".

מקורבים לרבנים סיפרו, כי הקריאה מגיעה על רקע התגברות הארגונים ואישי הציבור המעודדים עליית יהודים להר ללא הבחנה בין העולים להר על פי ההלכה לבין העולים להר ללא שמירה על כללי ההלכה. תופעה נוספת אשר מטרידה את הרבנים הינה פרסומים הלכתיים מטעים בנוגע לעליית הנשים להר, אשר מסובכת מבחינה הלכתית יותר מעליית גברים: "הרבנים שמחים על הצטרפות העולים הרבים להר, רואים חובה לחזקם ולעודדם, וקוראים לעליה להר אבל בטהרה, תוך שמירה על כללי ההלכה" הוסיפו.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 21 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד