בע"ה כ"ג אייר תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

יהודה גליק: תומך בעלייה להר הבית גם בניגוד להלכה

בראיון לקול היהודי דוחה ח"כ גליק את כרוז הרבנים בנושא הר הבית. "רואים חובה גדולה לעודד את הציבור לעלות כהלכה, אך מעדיף שיעלו להר הבית בלי היטהרות מאשר שלא יעלו בכלל"

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • י' אב תשע"ז - 19:01 02/08/2017
גודל: א א א
יהודה גליק בהר הבית
יהודה גליק בהר הבית

חבר הכנסת ופעיל הר הבית יהודה גליק משמיע לראשונה דברים ברורים בנוגע לעמדתו בנושא עלייה שלא בטהרה להר הבית.

בראיון לקול היהודי דוחה גליק את עמדות הרבנים וטוען כי עדיף שיעלו יהודים להר הבית בניגוד להלכה ובלבד שיעלו להר. הדברים מגיעים על רקע כרוז רבנים שיצא בשבוע שעבר ובו הבהירו רובם המכריע של הרבנים התומכים בעלייה להר הבית כי הם מתנגדים לעליית נשים להר וכי על כל מי שמעלה קבוצה להר לוודא שכל חברי הקבוצה עולים בטהרה על פי ההלכה.

"כפי שהרבנים כתבו עלייה להר הבית מחייבת היטהרות, ככה ההלכה מחייבת ואנחנו מחויבים להלכה ורואים חובה גדולה לעודד את הציבור לעלות כהלכה", אומר גליק, אך יחד עם זאת מבהיר כי לאור חילול ה' הגדול בהר הבית, שרק התחזק בשבועיים האחרונים, הוא תומך בעליית נשים וגם בעליית מי שלא טבל.

"חובה שלנו בראש ובראשונה לדאוג שעם ישראל יעלה להר הבית, ולכן אם שואלים אותי הכי חשוב שיעלו בקדושה ובטהרה אבל עדיף שאנשים יעלו שלא בטהרה מאשר שלא תהיה נוכחות יהודית בהר", מבהיר גליק בשיחה עם הקול היהודי.

"עדיף שמי שיוביל את העלייה יהיו רבנים תלמידי חכמים שידריכו את הציבור, זה היעד שלנו, אבל כשאני מסתכל על התופעה והתהליך אני אומר חד משמעית -עדיף שיהיו כמה שיותר יהודים מאשר שיהיו קצת כי לא יעלו בגלל החששות".

"עולם התורה לא בנוי רק מרבנים שמכתיבים לך מה לעשות"

גליק מברך על העלייה במספר הרבנים התומכים בעלייה להר. בכרוז הרבנים שיצא התווספו מספר רבנים לתמיכה בעלייה. אולם מנגד מבהיר כי אינו מחויב לעמדת הרבנים.

"צריך לברך על כך שמאות רבנים, לפי הערכה שלנו קרוב ל-700 רבנים ברחבי הארץ שתומכים בעלייה להר הבית. זו בהחלט מהפיכה של ממש וזה פרי עשייה של עשרות השנים האחרונות".

לטענתו, "כל העובדה שרבנים תומכים בעלייה להר הבית זו תופעה שצמחה בעקבות העלייה. לאחר שיהודים עלו הרבנים נאלצו להתמודד עם השאלה ההלכתית. אין ספק שעליית היהודית שינתה את נקודת המבט של הרבנים, כך גם לגבי עליית נשים שזו תופעה חדשה של כחמש שנים וחלקם של הרבנים לא רואים זאת עדיין בעין יפה, אבל גם פה אין לי ספק שנראה את המהפיכה וכל מי שפוגש את נשות המקדש יודע שמדובר בנשים יראות שמיים".

לטענתו ישנם מספר רבנים שתומכים בעליית נשים, אולם מבירור שערכנו בקול היהודי עולה כי גם בניהם הרוב הגדול תומכים בעליית נשים בתנאים מסויימים בלבד ומתנגדים לחלוטין לעליית רווקות, בעוד דף הדרכה שהפיצו נשים למען המקדש אינו מזכיר את המצבים בהם נאסר על נשים לעלות להר הבית.

אתה בא ואומר שהרבנים תומכים ומברך על כך, ומצד שני אתה לא שומע להוראותיהם כיצד לעלות?

"אני חושב שכל אחד אמור למסור דין וחשבון לקב"ה. עולם התורה לפי איך שאני מבין אותו לא בנוי רק מרבנים שמכתיבים לך מה לעשות. התורה ניתנה בסיני לכל עם ישראל וככה ההבנה שלי במה שקורה. לא סתם חז"ל אמרו שבמקום שיש חילול ה' אין חולקים כבוד לרב.

מה שקורה היום בהר הבית, ובשבועיים האחרונים קיבלנו חיזוק לכך, זה חילול ה' גדול, מי ששולט בהר הבית הם אנשים שמנסים לקדם בעולם תפיסת עולם שבשם אלוקים אפשר לרצוח ולייצר טרור ושנאה. זה שיהודים לא נמצאים כיום בהר הבית זה החילול ה' הכי גדול, זה המקום שהקב"ה בחר לשכן שמו שם".

לדבריו, "כבודם של הרבנים במקומם מונח וטוב שיש רבנים ששמים את הגבולות כי כך דרכו של עולם - כשיש תנועה רוחנית מתפתחת אז יש תפקיד של רבנים לעמוד כחומה, אבל בסופו של דבר התנועה מתקדמת. ראינו את זה בתנועת החסידות ובתנועה הציונית ובמהפכה הפמיניסטית. אנחנו רואים רבנים שמתנגדים ולאחר מכן שהם מצטרפים, וטוב שכך כי בלי ההתנגדות תנועת החסידות יכלה להגיע למקומות מסוכנים וכך גם התנועה הציונית והמהפכה הפמיניסטית אבל אני חושב שהמפכה צריכה לצעוד קדימה".

עמדתך מחזקת את הרבנים המתנגדים לעלייה, כי הרי זה בדיוק החשש שלהם – שיעלו לא בטהרה. אתה לא חושב שאתה פוגע בכך במאבק לעידוד העלייה?

"אני חושב שזה בדיוק העניין, שכל אחד ימלא את תפקידו. כל אדם יבחר אם הוא רוצה להיות אצל הרבנים השמרנים, ואם כן אז יבורך. קשה לחשוב על המהפכה שראינו בשנים האחרונות ללא נשות המקדש ולכן כל אחד יפעל כפי שהוא מבין ובלבד שהכל נעשה לשם שמיים, וכל אחד יכוון את ליבו לשמיים.

אין רב אחד שיגיד לך שהחיילים שעלו להר הבית חטאו כי לא טבלו, ופה במציאות שהר הבית מחולל על ידי גורמים שמקדמים טרור יש לנו מצווה לפי דעתי לכבוש את הר הבית ולהביא לשם את אור ה', כמו שמדינת ישראל הוקמה עי חילונים והשתכללה, אינני שייך לאלו שאומרים שבגלל שיש חששות לא נפעל".

תגובות (47) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 38 מהשבוע האחרון