בע"ה ג' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

שמחת רבי דובער שהמתיקה את הקטרוגים

היום (ג') חל חג הגאולה של אדמו"ר האמצעי של חב"ד, אתמול חל יום ההילולא ויום ההולדת של הצדיק

  • יהודה פרל
  • י' כסלו תשע"ה - 18:27 02/12/2014
גודל: א א א
אוהל ציונו של אדמור האמצעי של חבד (חבדפדיה)
אוהל ציונו של אדמור האמצעי של חבד (חבדפדיה)

אתמול חל יום ההילולא של הצדיק רבי דובער שניאורי, אדמו"ר האמצעי, השני לשושלת חסידות חב"ד. והיום (שלישי) חל חג הגאולה, יום השחרור של הצדיק רבי דובער ממאסר שנתיים קודם לכן. על צדיק זה אמרו את הפסוק "יודע ה' ימי תמימים" שהשלים שנותיו ונפטר בתאריך בו נולד 54 שנים מאוחר יותר.

מסופר עליו, על אדמור האמצעי, שהיתה לו תזמורת (קעפליא) וחסידים שרקדו לפניו על סוסים (קזאקים) ואמר שמחזה הריקודים יחד עם שמיעת הקונצרט מהכליזמר משמח אותו ביותר. פעם אחת, כאשר רכב רבי נחום בנו של אדמו"ר האמצעי על סוסו, קרא הצדיק לחסדיו וביקש מהם לנגן ולרקוד לפניו. החסידים לא הבינו את סיבת השמחה אך עשו כמצוות רבם.

לפתע הגיע אחד החסידים וצעק כי בנו של הרבי, רבי נחום, נפל מהסוס עליו רכב והוא נמצא בסכנת חיים. הרבי לא הגיב לצעקותיו של החסיד ואמר לבעלי המנגנים ולאלו שרקדו שימשכו בשמחה. שוב החסידים לא הבינו את כוונת רבם אך עשו במצוותו. מאוחר יותר נודע כי רבי נחום נפצע ברגלו בלבד ולא נשקפת סכנה לחייו. הצדיק אמר כי בנו יתרפא במהרה וכך היה.

בעת רצון, שאלו החסידים את רבם לפשר הריקודים והשירה לפתע פתאום בלי שהייתה סיבה לכך ולפשר חוסר התגובה כאשר נשקפה סכנה לבנו. הצדיק ענה כי אצל החסדים מקובל כי שמחה ממתיקה את הדינים ואת הגזירות הרעות. מכיוון שאצלו השמחה הגדולה ביותר היא מחזה הקונצרט והריקודים, הוא אמר לחסידים להמשיך בשמחה זו ביתר שאת. מסופר בפי החסידים, כי הרבי ידע מראש שעתיד לקרות משהו לא טוב וביקש מהחסידים לשיר ולרקוד. לאחר שנודע כי בנו נפל מהסוס, הבין שזהו הקטרוג אותו צפה ואמר לחסידים להמשיך בריקודים. המעשה הראה את תוצאותיו מיד לאחר מכן, כאשר הבינו שרבי נחום נפגע רק ברגלו.

כך המתיק אדמו"ר האמצעי את הדינים והקטרוגים ולא נשאר מהם רושם כלל.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 10 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד