בע"ה ח' כסלו תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מבגדד לירושלים - חיי הרב עובדיה זצוק"ל

הרב עובדיה יוסף זצוק"ל, שהיה מורם ורבם של מאות אלפי יהודים ברחבי העולם, נודע בפסיקתו הנועזת, ובחידושיו ההלכתיים הרבים. הרב גידל דורות של בני תורה ספרדיים, והמוני בית ישראל הלכו לאורו וקיבלו עליהם את פסקיו

  • ג' חשון תשע"ד - 15:31 07/10/2013
גודל: א א א
הרב עובדיה יוסף זצ"ל (עמוס בן גרשום לע"מ)
הרב עובדיה יוסף זצ"ל (עמוס בן גרשום לע"מ)

הרב חיים עובדיה יוסף נולד בבגדד בי"ב תשרי תרפ"א. כשהיה בן ארבע עלתה משפחתו לארץ ישראל והתיישבה בירושלים בשכונת בית ישראל. הרב למד במוסדות התורה הספרדיים באיזור וינק מהצדיקים ותלמידי החכמים של אותה תקופה ובראשם הרב עזרא עטייה זצ"ל ראש ישיבת פורת יוסף.

בגיל 12 נכנס הרב ללמוד בישיבת פורת יוסף ובאותה שנה כתב את ספרו הראשון.

בגיל עשרים הוסמך לדיינות ובגיל 25 כבר שימש במשך שנתיים כדיין בבית הדין של העדה הספרדית בירושלים והשיב לפניות בשאלות הלכתיות מארצות בני עדות המזרח, ואף מאשכנזים שהתגוררו בירושלים.

בגיל 24 נשא לאישה את מרגלית ז"ל, ולהם נולדו 11 ילדים. בניו הם רבנים מוכרים ובהם הרב יעקב יוסף זצ"ל, והרב יצחק יוסף, שנבחר לאחרונה לתפקיד הראשון לציון. בגיל 27 ירד הרב יוסף למצרים לבקשת הרב בן ציון מאיר חי עוזיאל בכדי לשמש כאב בית דין ולחזק את שמירת ההלכה בקרב יהודי מצרים. כששב לארץ שימש כדיין בבית הדין בפתח תקווה ובשנת תשכ"ט מונה להיות רבה הראשי של תל אביב – יפו.

בשנת תש"ל קיבל הרב את פרס ישראל לספרות תורנית בשל החידושים ההלכתיים שכתב.

הרב חיים עובדיה יוסף זצ"ל

בשנת תשל"ג מונה לתפקיד הרב הראשי הספרדי – "הראשון לציון" – של מדינת ישראל, ושימש בתפקיד זה במשך עשר שנים. לאחר שסיים את תפקידו שימש כדיין בבית הדין הרבני הגדול, אך לאחר עתירה שהוגשה כשהחל לכהן כראש מועצת חכמי התורה של ש"ס, עזב את התפקיד.

מאז שנת תשמ"ד כיהן הרב כמנהיגה הרוחני של תנועת ש"ס שאיגדה את בני עדות המזרח וזכתה להצלחה מסחררת בבחירות לכנסת.בתקופת הסכמי אוסלו הורה הרב לח"כים מתנועת ש"ס להימנע בהצבעה על ההסכם הנורא, וכך הצליחה הממשלה להעבירו.

מתחת ידו של הרב יצאו עשרות ספרי הלכה שהמפורסם שבהם הוא "שו"ת יביע אומר". ספריו נלמדים בכל העדות והחוגים, ורבים קיבלו עליהם את פסקיו.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 15 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד