בע"ה ט"ז אלול תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מי שיחזיק בידית קברי יזכה לישועה"

יום ההילולא של הצדיק רבי ישראל דב בער מוולעדניק חל היום, וכמידי שנה, מאות יהודים פוקדים את ציונו שבאוקראינה. "כשעוברת בהמה ליד חלון ביתנו, יכולים אנו להכיר עליה ולהבחין בכל המעשים שעשה בעל הבהמה מיום לידתו ועד עצם היום הזה", אמר על עצמו הצדיק, שהיה בעל מופת גדול

  • יהודה פרל
  • ה' שבט תשע"ד - 12:19 06/01/2014
גודל: א א א
קברו של הצדיק מוולעדניק בקור המקפיא של אוקראינה
קברו של הצדיק מוולעדניק בקור המקפיא של אוקראינה

כבכל שנה, מאות יהודים פוקדים את ציונו של הצדיק רבי ישראל דב בער מוולעדניק, המכונה 'המגיד מוולעדניק', שיום ההילולא שלו חל היום, כ"א טבת. בארגון הכנסת אורחים שבמקום עובדים במסירות רבה, שכן ההילולא שמתקיימת בקור העז הפוקד את אוקראינה בחורף.

האוהל שלא נהרס במלחמה. קברו של רבי ישראל דב בער מוולעדניק (אוהלי צדיקים)

רבי ישראל דב נולד בשנת ה'תקמ"ט בעיר קוטלנה שבאוקראינה לאביו רבי יוסף, שהיה מלמד תינוקות בעיירה. בגיל ארבע, התייתם רבי ישראל דב מאביו וכחמש שנים לאחר מכן, נפטרה גם אמו. את תורתו למד מרבורבי מרדכי טרבסקי מטשרנוביל, בנו שלרבי מנחם נחום מטשרנוביל בעל ה'מאור עיניים'.

רבי ישראל דב היה ידוע כפועל ישועות ובעל עין הבוחנת כליות ולב, וכך התבטא פעם על עצמו: "כשעוברת בהמה ליד חלון ביתנו, יכולים אנו להכיר עליה ולהבחין בכל המעשים שעשה בעל הבהמה מיום לידתו ועד עצם היום הזה".

למרות שהיה המגיד מוולעדניק צנוע ועניו, בשנת ה'תקפ"ט, בעודו בגיל ארבעים, נתפרסם ל'בעל מופת' כאשר נאלץ לעשות זאת בהוראת אדמו"ר השלישי לחסידות חב"ד. פעם אחת, שלח 'הצמח צדק' מליובאויטש אל המגיד אישה עגונה אחת שלא ידעה היכן בעלה זה מספר שנים. בתחילה, כהרגלו, מאן המגיד לשמוע אודות המקרה. אולם, כאשר אך אמרה כי הגיעה אליו בשליחותו של בעל ה'צמח צדק', מיד אמר לה "אם כן הוא, בואי ואראה לך היכן הוא בעלך". קם המגיד מכיסאו, הביט מבעד לחלון ביתו ואמר: "ראי, בעלך עומד כעת על התורן בספינה שבעיר ליבוי ועובד שם". ניגשה האישה לחלון ומשלא ראתה דבר החלה לבכות. פנה אליה רבי ישראל דב ואמר לה: "סעי לליבוי ושם תמצאי את בעלך". אכן כך היה, ומאז נתפסם הצדיק לבעל מופת ופועל ישועות. כשם שהיה בחייו כך המשיך במותו, ופקד בישועה את הפוקדים את קברו שבוולעדניק.

מתפללים בקברו של רבי ישראל דב בער מוולעדניק (אוהלי צדיקים)
מתפללים בקברו של רבי ישראל דב בער מוולעדניק (אוהלי צדיקים)

"עוד יבואו זמנים קשים לישראל בהם לא יורשו יהודים להשתטח על קברי"

ידוע כי הבטיח הצדיק בצוואתו, כי מי שיפקוד את קברו, תפילותיו לא ישובו ריקם. ותוספת המקובלת וידועה לצוואה, כפי שנמסרה איש מפי איש: "עוד יבואו זמנים קשים לישראל בהם לא יורשו יהודים להשתטח על קברי, אזי אפילו מי שיחזיק בקלאמקע (בידית. י"פ) הוא יזכה להיוושע".

מסופר, כי במלחמת העולם השניה, כשפלשו הנאצים לרוסיה, לא נשאר כמעת בניין אחד שעמד על תילו, אולם האוהל שעל קברו של הצדיק נשאר הבניין היחידי שעמד שלם לאחר ההפצצות. עם סיומה של המלחמה, כאשר התחילו השלטונות לשקם את העיר, הוחלט למקם את תחנת הטרנספורמטור (תחנת כח חשמלית) באוהל הציון, שכן היה הוא הבניין היחידי שעמד בשלמותו. החלו הפועלים האוקראינים לחפור ביסודות הבניין, אך פלא. להפתעתם הרבה, למחרת החפירות, כאשר הגיעו למקום בשנית, והנה הבורות התמלאו והחפירות כלא היו. שבו הפועלים וחפרו כבראשונה, אך המחזה חזר ונשנה פעמים מספר ונתקפו הפועלים בפחד עד שסירבו להמשיך בחפירות נוכח המאורע הפלאי, ונאלצו השלטונות לוותר על התכנית.

בהמשך לצוואתו של המגיד, מסופר כי כאשר הבחינו השלטונות הקומוניסטים באוקראינה כי הציון מהווה מקום לחיזוק אמונה בקרב יהודים רבים ומושך אליו המונים, אטמו את פתח הכניסה ואת החלון לאוהל. המעשה לא מנע מהחסידים להמשיך ולפקוד את הציון כבקשת רבם, וקיימו את דבריו כאשר החזיקו בברזלים שנקבעו לרוחב הדלת והחלון על מנת לאטמם. כאשר הבחינו השלטונות כי יהודים ממשיכים לפקוד את המקום, הקיפו את המבנה בתיל דוקרני. החסידים לא וויתרו ודרך פרצה בגדר שהייתה סמוכה לשיח קטן שהסתיר אותה, המשיכו להגיע למקום ולהחזיק בידיות.

רבי ישראל דב חיבר את הספר 'שארית ישראל' שמחולק לשלושה שערים: התקשרות לצדיקים, דברי תורה על מועדי ישראל ושער שלישי לענייני תשובה, בו מקובצים תורותיו שנאמרו בתקופת שובבי"ם (זו התקופה הזו. מפרשת שמות ועד משפטים). ספרו הודפס לראשונה בשנת ה'תרכ"ד בעיירה לבוב.

בשנת ה'תר"י, בעודו בגיל 61, השיב הצדיק המגיד רבי ישראל דב בער מוולעדניק את נשמתו ליוצרה ומנוחתו כבוד בבית העלמין שבוולעדניק, אוקראינה. במקום פועלת הכנסת אורחים בכל ימות השנה, ובייחוד בימים אלו, סביב הילולת הצדיק, עובדים במקום שעות נוספות להכנת מרק חם ומאכלים נוספים לבאים לחסות בצלו של הצדיק.

עוד בנושא:

"ציפור נפשו של הצדיק – לעורר רחמים ולפעול ישועה"

"אוהב צדיקים" – ר' מרדכי מטשרנוביל

"צדיק גוזר והקב"ה מקיים" – הילולת רבי יעקב אבוחצירא

"ממשה עד משה לא קם כמשה" – הילולת הרמב"ם

הילולת "הפרי חדש" – החיבור שהוחרם הפך לספר יסוד

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 31 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד