בע"ה ט"ו תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

האמנית מאנגליה שמציירת את ירושלים

האמנית חנה הלן רוזנברג עלתה לארץ והתקרבה ליהדות. מאז היא לא מפסיקה לצייר את השמחה ברחובות ירושלים

  • מערכת הקול-היהודי
  • ו' כסלו תשע"ט - 10:59 14/11/2018
גודל: א א א
גשם בירושלים. אחד מציוריה של רוזנברג  (יח"צ)
גשם בירושלים. אחד מציוריה של רוזנברג (יח"צ)

חנה הלן רוזנברג, אמנית שעלתה לפני שנים מאנגליה לצורך לימודי יהדות בישראל החלה אז לצייר ציורי רחוב אומנותים מחדר קטן בנחלאות.

רוזנברג ציירה את ציוריה בכל ימות החול בשנה. ימי שישי וערבי חגים פורים חול המועד ועוד ובציורים משתקפים החיים בירושלים מנקודת מבט ייחודית ויהודית.

בפרסום שהוציאו מארגני התערוכה נכתב בקצרה סיפור חייה של האמנית: "היא הגיעה מאנגליה לירושלים להעמיק בלימודי יהדות ולהתחזק. היא שכרה חדר קטנטן בשכונת נחלאות, ליד 'מחנה יהודה'. בשעות הפנאי מלימודיה יצאה עם הפנקס לצייר ברחובות הסמוכים למעונה. 

בחדרה לא היה מקום לכן ציור, אפילו את החלון כמעט ולא פתחה כי הוא נפתח על חדר המדרגות והשכנים התלוננו...

הרחוב היה הסטודיו שלה בכל שעות היום, בכל עונות השנה. בגשם, בחום, בימי חול או חול המועד; והחיים בו היו נושאי היצירות. 

ירושלים היא עיר מאד ססגונית מבחינת סוגי האוכלוסייה, וכולם קיבלו מקום ביצירתה, זו שתחילתה כאן בארץ (היא מציירת מזמן). הרישומים הקטנים שבפנקס הציור, הם ציורים שממש תופסים את הרגע, פיסות חיים מלאי ההבעה והתנועה.

מיניאטורות אלו, בצבעי-מים או בדיו, הן הבסיס להרבה מעבודות השמן המוצגות בתערוכה זו. חנה משתמשת במגוון גדול של טכניקות, לחלקן ביטוי בתערוכה – ציורי שמן גדולים וקטנים, ציורים ומיניאטורות בצבעי מים, הדפסי לינולאום ומגזרות נייר, ולאחרונה גם ציור דיגיטאלי.

הנושאים של חנה לקוחים מעולם היהדות, מהחגים ומהשמחות: הכנסת ספר תורה, שמחת תורה, פורים, פסח, שמחות משפחתיות ועוד – אירועים שמזמנים מוזיקה וריקודים. הדמויות של חנה רוקדות, עם כל הגוף ועם כל הנשמה, בכל צורה אפשרית, ובכל דמות אפשרית, וכולם ביחד, שמחים באותה שמחה וחווים את אותה התעלות – חסידים, חילונים וחרדים, אנשי עיר ואנשי כפר, וגם נשים, אבל בדרך כלל במעגל משלהן. ברב היצירות מהקבוצה הזאת מופיע חיל כאחד הרוקדים, גם הוא חלק מהיהדות הפלורליסטית שבבסיס יצירתה של חנה.

אחרי מספר שנים בירושלים עברה חנה להתגורר בבאר-שבע, ובציוריה גם יש מקום לנופי באר-שבע וסביבותיה.

נושא נוסף שחביב על חנה הם סיפורי התנ"ך. כאן תוכלו לראות מספר יצירות המספרות את סיפורה של רות המואבייה הגיורת ונעמי חמותה, עד הקשר לדוד המלך ולירושלים. גם כאן – אור, מעגלים, תנועה – והמון אהבה, תקווה ושמחה".

אירוע הפתיחה יהיה ביום ו' הקרוב בשעה 11:00 בבוקר במוזיאון היכל שלמה בירושלים.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד