בע"ה ד' אדר תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

איך ביטל בג"ץ את החוק למניעת הסתננות?

פסק הדין של בג"ץ שביטל את החוק למניעת הסתננות הסתמך על ספר אותו ערכה תומכת במסתננים ועו"ד אשר היה חתום על העתירה

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ג ניסן תשע"ט - 10:16 18/04/2019
גודל: א א א
גבול ישראל מצרים. ארכיון (אברהם שפירא)
גבול ישראל מצרים. ארכיון (אברהם שפירא)

יונתן יעבובוביץ' מהמרכז למדיניות הגירה ישראלית שפועל בנושא תופעת המסתננים, מפרסם כי בפסק דין בו בטלו שופטי בג"ץ את החוק למניעת הסתננות הסתמכו השופטים ואף הפנו בפסק הדין לספר שנכתב בחלקו על ידי אחד ממגישי העתירה נגד החוק.

הספר נערך על ידי ד"ר טלי קריצמן-אמיר, ובו גם מאמרים של עו"ד יונתן ברמן אשר היה אחד מעורכי הדין אשר חתמו על העתירה.

בפוסט שפרסם יעקובוביץ' בעמוד הפייסבוק שלו הוא כותב כי אמנם הספר טרם פורסם בשעת כתיבת פסק הדין אך מכון ואן ליר שהיה שותף בהוצאת הספר התהדר בכך שכבר ב"שלב כתיבת פסק הדין התבקשנו להעביר לשופטי בג"ץ חלק לא מבוטל ממאמרי הקובץ שהיה אז כבר בדפוס".

העולה מכך ששופטי בימ"ש העליון פוגלמן וארבל, מסתמכים בפסק דין אותו הם כותבים, על מאמרים מספר אותו כותב אחד העותרים נגד החוק. 

יעקוביץ' כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "לאור החשיבות התהומית שבג"ץ ייחס לקובץ המאמרים, מעניין ללמוד מהן העמדות של אותה קריצמן-אמיר, גם אם לא כולם מופיעות בפסק הדין עצמו".

הוא מגלה כי "לגישתה, כפי שזו מופיעה באחד המאמרים, הקמת הגדר בגבול מצרים לעצירת מסתננים היא לא מוסרית. רוצים לדעת למה? אחת משלושת הסיבות שהיא מונה היא לא פחות מאשר: "חובת האי- דחייה בגבול כנגזרת מכך שגבולות אינם בני הצדקה מוסרית".

כך בעצם  הסתמכו שופטי בג"ץ בפסק דין שביטל את החוק נגד המסתננים על ספרה של ד"ר אשר מצהירה את עמדותיה נגד הגדר והטיפול במסתננים. 

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 23 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד