בע"ה י"ז אדר תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

אלו ההקלות שאושרו בממשלה

מותרת תפילה במניין, טבילה במקווה גברים, פתיחת חנויות רחוב במגוון תחומים ועוד // כל ההקלות החדשות במסגרת 'שגרת הקורונה' ומהו ה'תו הסגול' לעסקים?

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ה ניסן תש"פ - 10:46 19/04/2020
גודל: א א א
(קובי גדעון, לע"מ)
(קובי גדעון, לע"מ)

לקראת הבוקר אישרה הממשלה את התקנות החדשות למניעת התפשטות נגיף הקורונה, והם כוללות הקלות משמעותיות ביחס להגבלות הקודמות שפורסמו. בין היתר, הוחלט על הקלות במרחב הציבורי, במקומות העבודה ועוד.

בשלב הזה, לא תתאפשר פתיחה של מוסדות חינוך, למעט החינוך המיוחד, תחת הגבלות של עד 3 ילדים בכיתה. החינוך המיוחד יחזור לפעול החל מיום שלישי. תקנה נוספת מאפשר להורים להתאגד יחד, וכל שלושה משפחות יוכלו לשכור מטפלת אחת עבור כולם, בתנאי שמדובר במטפלת קבועה.

בהצהרה שמסר ראש הממשלה בנימין נתניהו לתקשורת, אמר כי אירועי יום הזכרון ויום העצמאות יהיו ללא קהל.

ההקלות וההגבלות במרחב הציבורי:

אמנם עדיין נאסר לצאת מהבית למרחק של יותר מ-100 מטרים, אך לצורך פעילות ספורטיבית ניתן לצאת עד ל-500 מטרים מהבית. כמו כן, חנויות רבות נפתחו, ובשל כך ניתן לצאת לקניות גם במרחק רב יותר מהבית.

חובת חבישת מסכות במרחב הציבורי עדיין עומדת בתוקפה. אך היא אינה חלה בתוך רכב בו נמצאים בני משפחה הגרעינית. שוטרים יכולים לתת קנס בגובה של עד 200 ₪ על אי חבישת מסכה, וזאת לאחר מתן אזהרה.

אחת הבשורות הגדולות בהקלות החדשות, היא שכעת ניתן לקיים מניינים לתפילות של עד 1 משתתפים במרחק של עד 500 מטרים ממקום המגורים. כמו כן, הותרה טבילת גברים במקווה, עד 3 אנשים במבנה בכל פעם.

כמו כן, בריתות וחתונות ניתן לקיים בשטח פתוח עד עשרה משתתפים.

לרכישת מסכות ואמצעי חיטוי, בשליח עד הבית >>

שוק העבודה יתרחב – תחת הגבלות ותקן 'תו סגול':

על פי החלטת הממשלה, ניתן להעלות את העבודה למתכונת של 30% מכוח העבודה בכל בית עסק, או עשרה עובדים. במידה והעסק עומד בתנאי התו הסגול החדש, ניתן לעבוד במתכונת של 100%.

כמו כן, מותרים עד שני עובדים בחדר שגודלו עד 20 מטרים או יותר אם קיימת מחיצה בין העובדים. בחדר שגודלו מעל 20 מטרים, ניתן להעסיק חמישה עובדים או יותר במידה וקיימת מחיצה בין העובדים. במידה ועובד נידבק בקורונה יש לסגור את מקום העבודה עד לסיום החקירה האפידומיולוגית.

דיונים ופגישות ניתן לקיים עד שמונה משתתפים. על המעסיק להמליץ לעובד בעל מחלות רקע להימנע מהגבעה למקום העבודה.

נגיף הקורונה: מפת ההתפשטות וההגבלות | מתעדכן >>

מהו 'תו סגול'?

הצו הסגול יינתן לעסק שיצהיר כי הוא מחייב לרגולציה עצמית ועמידה בקריטריונים הבאים: מינוי ממונה קורונה במקום העבודה, שמירכה על כללי היגיינה, איסור התקהלות בפינת הקפה והמטבח, אכילה בחדרו של העובד ככל שאפשר, מדידת חום בכניסה, שיבוץ באותה קבוצת הסעה ואותה משמרת באופן קבוע ככל שהדבר ניתן. שמירה על מרחק 2 מטרים בין אדם לאדם, הגבלה על מספר העובדים בכל חלל.

לא יהיה צורך לקבל אישור מיוחד, אלא רק להצהיר כי בית העסק או המפעל עומדים בתנאים של 'תו סגול'. הפרה של הכללים כרוכה בעבירה פלילית ויהי העל העסק לחזור למגבלות הקודמות. מקום עבודה שהתגלה בו חולה קורונה – ייסגר עד לבדיקת כל העובדים.

חנויות רחבות ייפתחו, תחת הגבלות:

מהיום, ניתן לפתוח חנויות אלקטרוניקה, פורט, טקסטיל, כלי בית ועוד. עד שני לקוחות בחנות או שניים לכל קופה רושמת. כמו כן, ניתן לקחת אוכל לדרך מהחנויות המאושרות.

בתקנות שאושרו בממשלה, הובאה רשימה ארוכה של חנויות שהותר לפתוח. בהם: ציוד מידע ותקשורת; ציוד אודיו ווידיאו; מחשבים, ציוד היקפי, תוכנה וציוד תקשורת; טקסטיל; כלים ממתכת, צבעים וזכוכית; שטיחים, מרבדים, וחיפויי קיר ורצפה; רהיטים; מוצרי חשמל וגז ביתיים; כלי בית וכן מוצרים אחרים לבית, למעט צעצועים ומשחקים; חפצי תרבות ופנאי; ספרים, עיתונים ציוד משרדי וצורכי כתיבה; ציוד ספורט ואופניים; כל נגינה; מוזיקה וסרטים על גבי מדיה; אביזרים רפואיים; מכבסות, מתפרות, וסנדלריות.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 16 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד