בע"ה ב' סיון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

אלו הנושאים שעשויה ממשלת שמאל לקדם בכנסת

ברית הזוגיות, תחבורה ציבורית בשבת, 'חג החגים', פונדקאות, ביטול חוק הלאום, ליבה ואיסור פרסום עבודה עברית. אלו רק חלק מהנושאים שנציגי מפלגות השמאל ניסו לקדם לאחרונה.

  • אביחי אביעזר
  • כ"ט שבט תש"פ - 16:17 24/02/2020
גודל: א א א
 (אסתי דיוזבוב TPS)
(אסתי דיוזבוב TPS)

בעוד שבוע בדיוק יצאו כ-6.5 מיליון בעלי זכות הצבעה לקלפיות ברחבי הארץ, הצבעה שעשויה להכריע מי יהיה ראש הממשלה הבא ואילו מפלגות ירכיבו את הקואליציה.

בשמאל חפצים להעביר את בנימין נתניהו מהשלטון ולאחר עשור באופוזיציה – לחזור לשלטון. בימין, חוששים מפני צעדים פרו-ערבים שתוביל ממשלת שמאל.

ממשלת שמאל, במידה ותקום, תהיה מורכבת ככל הנראה ממפלגות כחול לבן (יש עתיד, תל"ם חוסן לישראל), העבודה-מרצ, ייתכן שגם ישראל ביתנו ובתמיכה מסוימת של המפלגות הערביות.

מלבד הצעדים הפרו-ערבים, העשויים לסכן את הבטחון ואת ההתיישבות ביהודה ושומרון, נראה שמפלגות השמאל יבקשו לפעול גם בסוגיות נוספות הכוללות פגיעה בערכי היהדות.

עברנו על הצעות החוק שהגישו חברי הכנסת מהמפלגות הצפויות להרכיב את ממשלת השמאל, במידה וזו תקום, ובדקנו אילו נושאים חשובים להם לקדם.

בהצעת חוק מיום י"ד בסיוון התשע"ח, 28.5.18, שעליה חתומים חברי הכנסת של סיעת יש עתיד מהכנסת העשרים, מוזכרת "סמכותה ולעתים אף חובתה" של מדינת ישראל "להתערב באוטונומיה השמורה להורים להעניק לילדיהם חינוך התואם את מורשתם ותרבותם הייחודית" וזאת "הן לשם הגנה על טובת הילד וזכויותיו והן לצורך השגת תכלית חברתית כללית, באמצעות יצירת מכנה משותף של ערכי חינוך בסיסיים המאחדים את כל בני החברה". בשם הזכות והחובה הזו מציעים חברי סיעת יש עתיד לחייב את כלל המוסדות בלימוד נושאי הליבה.

אבל נראה שהחובה לחנך את כלל תושבי המדינה דווקא בדרך שנראית לאנשי יש עתיד, לא נעצרת רק בתחום הליבה או החינוך. בכנסת העשרים מוצע חוק הגיוס, שעל פיו כל מי שעבר את גיל עשרים ואחת לא יוכל לדחות גיוס אם לא הושגו יעדי הגיוס לאותה שנה.

כמו כן, נוסחו והעולו הצעות חוק נוספות, בידי נציגי מפלגות השמאל, בהם חוק שעל פיו יהיו נציגות ציבור שותפות בבית הדין הרבני, חוק המאפשר לאנשים מאותו המין לאמץ ילד ולהשתמש בשירותי פונדקאות, וכן חוק שעל פיו יצוין בכנסת ובמוסדות החינוך 'חג החגים' – חג הקרבן, חג המולד, וחג החנוכה בחדא מחתא...

נוסף לחברי הכנסת מיש עתיד, שמהווים כיום חלק ממפלגת 'כחול לבן', ישנם חברי כנסת ממפלגת 'העבודה מרץ', שבמידה וכחול לבן תרכיב את הממשלה הם יהיו חלק מהקואליציה. בהצעת חוק מיום ט"ו באייר התשע"ה – 4.5.15 שעליה חתומים חברי סיעת מרצ, מוצע לאסור בחוק הפרדה בין נשים לגברים במרחב ציבורי, בכל מקום שאינו "בתי תפילה, מוסדות חינוך, אולמות שמחה, או מתקני ספורט".

הצעת חוק נוספת מבית היוצר של סיעת מרצ מציעה לאסור על עסקים לפרסם "בגאון את מדיניותם לאי-העסקת מיעוטים".

אבל לא צריך ללכת כל כך רחוק, ולנבור בהצעות חוק משנים קודמות. בכנס בהשתתפות דוברי רוסית הבטיח יושב ראש מפלגת כחול לבן, בני גנץ, שאם הוא יהיה ראש הממשלה הוא יעביר את חוק ברית הזוגיות ויפעיל תחבורה ציבורית בשבת.

כמובן, הקו המוביל של מפלגות כחול לבן ו'העבודה מרצ' לא מתבטא רק בנושאי דת ומדינה, אלא גם בנושאי ביטחון: ביום כ"ד באב התשע"ח, 5 באוגוסט 2018, מציע יאיר לפיד, יושב ראש סיעת 'יש עתיד' הצעה לסדר היום: '"חוק הלאום" ופגיעתו בערכי השוויון והדמוקרטיה'.

בהזדמנות נוספת העלה יאיר לפיד הצעה אחרת לסדר היום: 'המתקפה של שרת המשפטים, איילת שקד, על בג"צ, והסכנה לדמוקרטיה'.

עופר שלח, חבר לסיעתו של יאיר לפיד, מעלה לסדר היום הצעה דחופה בנושא: 'פינוי הכפר אום אל חיראן'. על מנת 'למנוע את העוול', כלשון ההצעה. חברה נוספת בסיעה הזו, יעל גרמן, מעלה הצעה לסדר היום במחאה על כך שרק 2 אחוזים מנושאי המשרות הממשלתיות הם ערבים.

גם חברי הסיעות הנוספות, 'העבודה' ו'מרצ' לא טומנים את ידיהם בצלחת:

ביום יג בשבט תשע"ח, 29 בינואר 2018 מעלה מיכל רוזין ממרצ הצעה לסדר היום בנושא: "הצורך בהקמת ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא מדיניות גירוש מבקשי המקלט מאפריקה". על פי ההצעה "בישראל חיים כ-34,888 מבקשי מקלט מאריתריאה וסודן שחצו את הגבול ממצרים", ומדינת ישראל "מחליטה כעת להוציא לפועל את גירוש מבקשי המקלט נגד רצונם, מבלי לדעת את מעמדם החוקי של עשרות-אלפים מהם". לכן מציעה הגברת רוזין "להקים ועדת חקירה פרלמנטרית שתחקור את מדיניות הממשלה בנוגע לסוגיית גירוש מבקשי המקלט".

חברה לסיעה של מיכל רוזין, עיסאווי פאריג', מעלה הצעה לסדר היום בנושא: 'קליטת מרצים ערבים במוסדות האקדמיים'.

נושאים אלו לא קודמו בכנסת ה-20 שפעלה כמעט 4 שנים, ולא בכנסת ה-21 וה-22 שבה לא הורכבה קואליציה. מה יקרה בכנסת ה-23? תלוי בתוצאות הבחירות...

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


12 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 96 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד