בע"ה כ"ז כסלו תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

אם תרצו: "המרכז לפיתוח יוזמות שלום" עובר על החוק

עמותת השמאל שהשתתפה בעידוד סרבנות גיוס לא דיווחה על המימון מהאיחוד האירופי כפי הנדרש בחוק

  • יח"צ
  • ג' תמוז תשפ"ג - 13:53 22/06/2023
גודל: א א א
(צילום מסך ממכתב התלונה)
(צילום מסך ממכתב התלונה)

ארגון "אם תרצו" הגיש תלונה לרשם העמותות כנגד עמותת "המרכז לפיתוח יוזמות שלום", בגין הפרת חוק העמותות וחוק חובת גילוי למי שנתמך בידי ישויות מדיניות זרות.

לדברי אם תרצו המרכז הפר מספר רב של פעמים וכפי שעולה בין השאר מפרסום בערוץ 13 לפיו האיחוד האירופי העניק לעמותה 400 אלף יורו עבור פעילותו, אך סכום זה טרם דווח כראוי לרשם העמותות.

בתלונה פורטו 14 פעמים בהם לדברי "אם תרצו", העמותה דיווחה בדו"ח השנתי על מימון מישות מדינית זרה, אך בכל הפעמים הללו נמנעה מלדווח על כך בדו"ח הרבעוני ולא דיווחה על כך באתר העמותה כפי שקובע חוק חובת הגילוי.

חוקרי אם תרצו אומרים כי זיהו 9 פעמים בהם המרכז קיבל מימון מישויות מדיניות זרות ולא דיווח על כך כתרומה מישויות מדיניות זרות, וכמובן שתרומות אלה גם לא דווחו בדיווח הרבעוני ולא פורסמו באתר העמותה כפי שקובע החוק.

במהלך השנים האחרונות אומרים ב"אם תרצו", העמותה מקבלת מימון מקרן פוליטית-מפלגתית גרמנית "קרן פרידיך אברט" ואינה מדווחת עליה כישות מדינית זרה וזאת בניגוד לחוק העמותות וחוק חובת גילוי.

מה שכלי התקשורת לא מספרים לכם - הצטרפו עכשיו לעדכונים מהקול היהודי>>

במכתב נכתב כי הממצאים האמורים לעיל מלמדים על רמיסה מתמשכת של החוק והדין וישנה בקשה מרשמת העמותות לפעול על פי הסמכויות הנתונות לרשמת בחוק ולהורות לפתוח בבדיקה ולהפעיל סנקציות כנגד העמותה.

נציין כי בעבר נחשף בערוץ 7 כי תנועת "מסרבות", המעודדת צעירים לסרב להתגייס לצה"ל, משתמשת ב"מרכז לפיתוח יוזמות שלום" על מנת להפיק קבלות לתורמיה בישראל, וזאת בניגוד לכאורה למטרות העמותה בהם נכתב כי המרכז יפעל "לקדם שלום וזכויות אדם באמצעות ייעוץ משפטי למשפחות שנפגעות מהפרת זכויות בסיסיות, הרצאות, מחקר ופרסום מחקרים בנדון לפעול להקמת קליניקה משפטית בשיתוף מוסד אקדמי ובשיתוף עורכי דין למתן סיוע וייעוץ משפטי בתחום זכויות האדם".

אולם לאחר תלונה שהוגשה בעניין, בדו"ח הבדיקה שהוכן על ידי רשות התאגידים לפני כחצי שנה, נקבע כי פרוייקט "מסרבות" הינו חלק ממסגרת מטרות העמותה המאושרות.

מאם תרצו נמסר כי :"זה יותר מעשור שהמרכז לפיתוח יוזמות שלום פועל בניגוד לחוק העמותות וחוק חובת גילוי לגבי מי שנתמך על ידי ישויות מדיניות זרות. העובדה שעמותה מאפשרת לעצמה לפעול כל כך הרבה שנים בניגוד לחוק מעידה על אובדן הדרך של רשות התאגידים. חוקרי אם תרצו מתריעים זה מספר שנים על חוסר האכיפה, אי מתן סנקציות כנגד העבריינים ומדיניות עצימת העיניים של משרד רשם העמותות, ונראה שיש מי שמנצל את המצב על מנת לפעול בניגוד לחוק. המדיניות הנוכחית מונעת מהציבור הישראלי להיות חשוף לעובדה שממשלות זרות מתערבות בענייניה הפנימיים של ישראל בכל כך הרבה רבדים ואירועים. אנו קוראים ודורשים מרשמת העמותות לפעול באופן מיידי כנגד כל הפרה של החוק הנוגעות למימון מישויות מדיניות זרות. אסור לאפשר לאנרכיה להשתולל".

 
תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 46 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד