בע"ה י"ט חשון תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

ארליך ויוגב מתנגדים לאיחוד – ביבי וסמוטריץ' לוחצים

​לציבור נמאס מהתככים והמחלוקות. נתניהו הציע לישי תפקיד בממשלה אך ממתינים לרב מאזוז. והאם ביבי יענה לרבנים גם לאחר שתונח תכנית המאה? - סקירה פוליטית

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • י"ד אדר תשע"ט - 10:45 19/02/2019
גודל: א א א
הרב פרץ, נתניהו וסמוטריץ' (יח"צ, קובי ריכטר TPS)
הרב פרץ, נתניהו וסמוטריץ' (יח"צ, קובי ריכטר TPS)

ימים אחרונים לסגירת הרשימות לקלפי והלחץ ליצירת איחוד בין הבית היהודי והאיחוד הלאומי למפלגות 'עוצמה יהודית' ו'יחד' של אלי ישי גובר.

נראה כי לציבור הבוחרים של המפלגות נמאס, וגם הוצאת המסמכים שנחתמו או לא נחתמו בין עוצמה יהודית לאיחוד הלאומי לא תרמה לאווירה, מכיוון שנדמה כי אלו המאמינים לעוצמה יהודית נותרו בעמדתם ואלו המאמינים לסמוטריץ' נותרו בעמדתם, וזאת בשל הסוגיה הסבוכה יחסית.

מי תוקע את האיחוד?

בתוך כך, גם הלילה נמשכו מאמצים מצד האיחוד הלאומי להגיע להצעה אטרקטיבית יותר מאשר ההצעה למקום 6 שהועברה במוצאי השבת לעוצמה יהודית ונפסלה על הסף.

אלא שבבית היהודי ישנם גורמים המקשים על המצב הסבוך ממילא.

מי שמתנגד כרגע באופן נחרץ לאיחוד הם חבר הכנסת מוטי יוגב, אשר סירב להגיב לפניית הקול היהודי ואמר כי הוא מסרב להתראיין ולהביע בפומבי את עמדתו בנושא למרות פניית הקול היהודי. לקול היהודי נודע כי יוגב פועל נחרצות כנגד איחוד.

בנוסף, מועמדת הבית היהודי יפעת ארליך גם היא מתנגדת למהלך.

האחרונה אמרה הלילה לקול היהודי כי היא מתנגדת לצירוף עוצמה יהודית כבלוק טכני, וכי "ביבי מוזמן לשריין אותם במפלגתו הגדולה".

עו"ד איתמר בן גביר מעוצמה יהודית מסר לקול היהודי בתגובה כי "הדברים מדברים בעד עצמם".

גורם אחר בבית היהודי, ראש המטה ומועמד המפלגה דוידי בן ציון מסר לקול היהודי כי הוא דווקא תומך במהלך של איחוד עם עוצמה. "אני מאוד מאוד בעד. בכל הכח", אמר.

גם מועמדי האיחוד הלאומי אופיר סופר ואורית סטרוק מסרו לקול היהודי כי הם תומכים במהלך.

"כמובן שאני בעד כמה שיותר חיבורים ואתה לבד יכול להבין שאם מציעים לעוצמה יהודית את מקומי כנראה שאני בעד חיבור איתם", אמרה אורית סטרוק. "אני מאוד מקווה שזה יקרה, אך השאיפות של עוצמה יהודית כרגע יותר גבוהות".

עמדתו של יו"ר הבית היהודי הרב רפי פרץ אינה מוכרעת בנושא, והוא נתון ללחצים בעניין הן מצד ח"כ בצלאל סמוטריץ יו"ר האיחוד הלאומי והן מצד ראש הממשלה נתניהו שפועל לאיחוד.

הצעה חלומית לאלי ישי

במסגרת לחציו של נתניהו לאיחוד המפלגות הוא אף הציע ליו"ר יחד אלי ישי הצעה חלומית. תפקיד בטוח בממשלה, גם במידה ולא יכנס כח"כ.

ההצעה לישי היא כי ישובץ ככל הנראה במקום 9 ברשימה המאוחדת עם הבית היהודי והאיחוד הלאומי (במידה ועוצמה יהודית יכנסו אליה) אשר הינו ספק ריאלי, אך כאמור יכהן בתפקיד בממשלה.

כעת ממתינים לעמדתו של הרב מאיר מאזוז, רבו של ישי, למהלך, אשר יביא את הרב מאזוז לתמיכה ברשימה בה ישנן נשים, ועוד אחת מהן ליברלית כיפעת ארליך, ומכאן ככל הנראה העיכוב בהחזרת תשובה מצד מפלגת יחד.

עבור ישי, שנכשל בבחירות הקודמות מדובר כמעט בחלום. כאדם הנחשב ערכי ושר מוערך בממשלות רבות, הוא יוכל להחזיר את כוחו הפוליטי ולמצוא את עצמו שוב בלב העשייה הציבורית במדינה.

הדרישה של עוצמה נותרה: שני מקומות ריאליים

ונחזור לעוצמה יהודית. דרישתם היא לשני מקומות ריאליים.

עושה רושם כי מקום אחד כזה יובטח להם בטוח לאור הלחצים של סמוטריץ' ונתניהו על סיעת הבית היהודי, ועיקר המחלוקת נוגעת להצעה בנוגע למקום הנוסף, שכרגע עומד ככל הנראה על מספר 8.

במידה וישי יסגור הסכם, הרי שהדבר יוביל ללחץ על עוצמה יהודית להתפשר, מה גם שהאלקטורט של ישי מגדיל את הסיכוי להכנסת מקום 8 לכנסת. במידה וייחתם סיכום על כך שסמוטריץ' יפרוש במסגרת החוק הנורבגי בעת הצורך, מקום 8 כבר מתחיל להתחמם.

לכך צריך להוסיף את הפוטנציאל העצום הטמון במפלגה מאוחדת בהעלאת אחוז המצביעים בקרב אוכלוסיית הבוחרים הרלוונטית שתרגיש כי ישנו פתח לשינוי ושווה לצאת מהבית הפעם, וליקוט מתלבטים ממפלגות אחרות מכלל המגזרים.

אלי ישי פונה לציבור החרדי, עוצמה יהודית בעלת עוגן משמעותי גם בקרב אלו שאינם חובשים כיפה, ובבית היהודי והאיחוד הלאומי ילחמו ביתר קלות על קולות הציבור הדתי לאומי שזולגים לליכוד, הימין החדש וזהות. גם אוכלוסייה הולכת וגדלה של בעלי תשובה ימצאו בית חם במפלגה משותפת.

לכן נראה כי כרגע הלחצים מופנים מצד אחד לבית היהודי שלא לתקוע את המהלך מצדם, ומצד שני לעוצמה יהודית להתפשר על מקום 8, דבר שלא בטוח שיסכימו אליו במפלגה.

נתניהו מפחד לשתות יותר מדי?

אלא שהטענות כלפי עוצמה יהודית שקולות בוחריהם "יזרקו לפח" במידה וירוצו ברשימה נפרדת אשר הסיכוי שתעבור את אחוז החסימה גבולי, אינן טענות נקיות. 

מהלחץ של נתניהו לאיחוד עושה רושם כי גם הבית היהודי-איחוד לאומי עשויות להיות באתגר לא פשוט במידה וירוצו לבד. 

לעוצמה יהודית גרעין קשה של מצביעים שילכו עמם באש ובמים, ומנגד ברור שחלק אחר יצטרף לסמוטריץ' במידה ויהיה פילוג. חלק נוסף של המצביעים הפוטנציאליים לאיחוד הלאומי-הבית היהודי בורחים למפלגות אחרות בגלל המחלוקת והתככים שנוצרו.

לכך יש להוסיף את הימין החדש של בנט ששותה לא מעט קולות מהבית היהודי, בין השאר מהמכינות שבהן תלו מביאי הרב רפי פרץ לבית היהודי תקווה. גם שמות כמו שיבי רייכנר ואורי שכטר שהצטרפו אמש למפלגה פונים לציבור הדתי לאומי הליברלי יותר וגורמים לבית היהודי להזיע.

כאשר ברור שנתניהו מתכנן כמיטב המסורת לשתות את קולות הציונות הדתית ברגע האחרון, יתכן ונתניהו חושש שהוא עשוי לשתות יותר מדי ולהביא לכך שהבית היהודי והאיחוד הלאומי לא יעברו את אחוז החסימה במידה ועוצמה יהודית ויחד לא יתחברו עמן, ולסיכון האפשרות להרכבת ממשלה בראשותו.

 איפה נתניהו יהיה אחרי הבחירות?

ובינתיים ראש הממשלה מפעיל לחצים על כלל הגורמים להתאחד. טלפונים לרבנים, אישי ציבור ושיחות ליליות עם ח"כ סמוטריץ', אשר בניגוד לגורמים פוליטיים אחרים בימין עושה רושם שעומד על שלו ולא ממהר להתרפס בפני נתניהו.

גורמים בימין תהו היכן יהיה נתניהו אחרי הבחירות כאשר תוצג עסקת המאה של טראמפ שצפויה לכלול מסירת שטחים מנחלת אבותינו לידי האויב.

"האם גם אז נתניהו יענה לרבנים ויחזר אחר הרב חיים סמוטריץ' אביו של בצלאל?", תהה גורם בהתיישבות הבוקר.

"אני מציע לכל מי שביבי פונה אליו עד הבחירות לשאול אותו על עמדתו בנושא אחד – "עסקת המאה" והאם יקים מדינה פלסטינית, ימסור שטחים לאויב ויסכן ביטחונית ומוסרית את עם ישראל".

תגובות (7) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 30 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד