בע"ה י"ב אדר תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בוואלה וב-ynet מכרו כתבות ל'ישראל-ביתנו'?

פניה של התקשורת בישראל: ללא גילוי נאות, פרסמו באתרי החדשות הפופולארים אייטמים שונים שהיווי יחסי ציבור לסגנית השר לשעבר פאינה קירשנבאום, תמורת סכומי כסף לא מבוטלים.

  • ג' ניסן תשע"ח - 18:00 19/03/2018
גודל: א א א
צילום: יהודה פרל
צילום: יהודה פרל

במהלך הדיונים המשפטיים ב'פרשת ישראל-ביתנו' הוצג מידע לפיו עמותת איילים שקיבלה תקציבי עתק מהממשלה, בסיוע אנשי ישראל-ביתנו, רכשה סיקור אוהד לסגנית השר קירשנבאום, בוואלה תמורת כ-120 אלף שקלים ובידיעות אחרונות ו-ynet תמורת כ-75 אלף שקלים. כך פורסם באתר העין השביעית.

שניים מבכירי עמותת איילים, שקיבלה בשנים האחרונות מיליוני שקלים מתקציב המדינה, עומדים כעת לדיון במסגרת הפרשה. אולם, בעוד במשטרה ובפרקילטות טוענים כי פרויקט הפרסום הסמוי בידיעות אחרונות ו-ynet הינו חלק מעסקת שוחד, העסקה עם 'וואלה' לא נכללת באישומים שהוגשו בפרשה.

על פי כתב האישום, בכדי לקבל את הכספים הללו, בעמותת איילים היו צריכים לשחד את פאינה קירשנבאום ואת מנהל אגף הארגון של ישראל ביתנו דאוד גודובסקי. עוד נכתב באישום, כי חלק מהשוחד ניתן בצורת מימין יחסי-ציבור עבור הפוליטיקאים במפלגה.

במסגרת העסקות, פורסמו ב-ynet מספר כתבות ששיבחו כנס שארגנה קירשנבאום וכן מאמרים מפרי עטה. כמו כן, בוואלה העלו סיקור חיובי לפרויקט חברתי בשם 'דרום איתן' העוסק בעידוד הכלכלה בצפון הנגב, לאחר שזו נפגעה מירי רקטות שביצעו ערביי עזה במהלך צוק איתן. בתוך הכתבות רבות שפורסמו על הפרויקט, ניתנה חשיפה נרחבת לפוליטיקאים מישראל ביתנו.

כאמור, באייטמים המדוברים כלל לא סומן כי הכתבה פורסמה 'בשיתוף' עם לקוח בעל אינטרס כל-שהו. בין יתר הכתבות, ציטוט מפאינה קירשנבאום זכה להופיע במשך מספר כתבות לצד תמונתה.

לצד מאמרים מפרי עטה של קירשנבאום, ועוד כתבות נוספות עם ציטוטים מפיה, הגיעה קירשנבאום לראיון אולפני בוואלה, בו הבטיחה לפעול למען תושבי הדרום וכמובן, במהלך דבריה, שיבחה את עמותת איילים, זו שבאמצעותה רכשה את הריאיון "החדשותי", ואמרה כי זו "קבוצה צעירה, דינמית ומדהימה... שיתפתי איתם פעולה בלא מעט פרויקטים". המנחה של הריאיון העיר בתגובה "יש לי תחושה שהם עוד יופיעו בעתיד כחלוצים החדשים בספרי ההיסטוריה".

בעין השביעית ציינו כי בוואלה לא הגיבו לפרסום וסרבו לומר האם הכתבות שפורסמו באתר נרכשו על ידי גורם בעל אינטרס כל-שהו.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 18 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד