בע"ה ה' סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בלב צפת: ריקוד לכבודו של רוצח יהודים בתרפ"ט

עמותה של ערבים אזרחי ישראל התומכת ברש"פ ארגנה סיור הזדהות עם ערבי שרצח יהודים בתרפ"ט ונתלה על ידי הבריטים

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ב אדר ב תשע"ט - 10:20 19/03/2019
גודל: א א א
העיר צפת. ארכיון
העיר צפת. ארכיון

עמותה של ערבים אזרחי ישראל בשם "פלסטינאת" ערכה אירוע הזדהות מוזיקלי בליבה של העיר צפת עם ערבי שרצח יהודים בפרעות תרפ"ט. כך פרסם כתב מקור ראשון ישי פרידמן.

את העמותה ייסדו בני זוג ערבים ג'יהאד אבו־ריא והזאר חיג'אזי, שניהם עורכי דין. לשניים קשרים עם חברי הכנסת ערבים ועם הרשות הפלסטינית ולא פעם ערכה העמותה טקסים בהם הובעה תמיכה במחבלים.

לפני כשבועיים ארגנו אנשי פלסטיניאת "סיור נכבה" בעיר צפת. כמה עשרות פעילים סיירו ברחבי העיר ובסמטאותיה, שם למדו מפי מדריכי העמותה על "ספד" – צפת שלפני 1948. הסיור הסתיים בריקוד דבקה של להקה ערבית שהובאה במיוחד ליד ביתו לשעבר של "השאהיד פואד חיג'אזי".

פואד חיג'אזי (לא ברור אם בני הזוג חיג'אזי הם בני משפחתו) היה אחד הרוצחים הערבים הבודדים במאורעות תרפ"ט (1929) שהבריטים הוציאו להורג.

הוא עבד כפקיד מחלקת הבריאות בימי המנדט בצפת. עם פרוץ המאורעות רצח את בני הזוג משה ופרידה אפריאת, שניים מתוך 17 יהודי צפת שנרצחו באותם מאורעות. הוא הורשע בעקבות עדות של שוטר ערבי. במשפט התברר, למרבה הזוועה, כי בתוקף עבודתו במחלקת הבריאות הופקד חיג'אזי לטפל בפצועים היהודים של הפוגרום הפלסטיני ביהודי העיר ובכללם בבתם של בני הזוג אפריאת. הבת, שראתה את חיג'אזי רוצח את הוריה מול עיניה, זעקה בבהלה כשבא לטפל בה ובפצועים היהודים, וכך כנראה הוא הופלל.

הזאר חיג'אזי, כאמור אחת ממייסדות עמותת פלסטיניאת, הגדירה את פואד חיג'אזי ברשת כ"שאהיד". בפוסטים אחרים הביעה תמיכה בשחרורם של מחבלים כמו עבדאללה ברגותי, מי שעומד מאחורי הפיגוע הרצחני במסעדת סבארו, מרואן ברגותי ואחמד סעדאת, מזכ"ל החזית העממית ומתכנן רצח השר רחבעם זאבי.

בשנה הלועזית 2011 עתרה חיג'אזי עם כמה הורים מבית הספר הדו־לשוני "גליל" שבעמק יזרעאל נגד "חוק יום העצמאות" ("חוק הנכבה") בטענה שהוא יפגע ביכולת של בית הספר לציין את הנכבה. העתירה נדחתה.

גלעד אך, מנכ"ל ארגון "עד כאן" אשר חשף קשרים בין הביטחון המסכל הפלסטיני לעמותות ערביות ישראליות, אומר: "בשנים האחרונות אנחנו נחשפים יותר ויותר למעורבות מנגנוני הביטחון של הרש"פ בתוך שטחי מדינת ישראל ולפעילות באמצעות ארגונים קיצוניים ישראלים. עמותת פלסטיניאת, המהללת רוצח מפרעות תרפ"ט ועורכת סיורים לאנשי המנגנונים בתחומי ישראל, היא רק דוגמה בודדת לתופעה הזאת. אנחנו קוראים לרשויות לשים לה קץ באמצעות חקיקה ואכיפה".

עמותת פלסטיניאת, כאמור, עורכת לא מעט אירועים לזכר הנכבה, אירועים שמצריכים לא מעט מימון ומשאבים. העמותה אינה מדווחת מהיכן מגיע התקציב וכיצד מימנה את האירועים שבהם השתתפו נציגי הרשות הפלסטינית וחברי הכנסת הערבים. עו"ד אבו ריא והזאר חיג'אזי נמנעו מלהשיב לפניית מקור ראשון בנדון.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


7 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד