בע"ה כ"ז אב תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בן גביר: "כשאהיה בכנסת הממשלה תהיה ימנית יותר"

בראיון מיוחד לקול היהודי מבטיח איתמר בן גביר שהכניסה שלו לכנסת תשנה את המפה הפוליטית. "כשאפרוש מהממשלה, גם הבית היהודי יאלצו לפרוש". "ההתלבטות היא ביני לבין ססובר". לסיום שאלנו שאלה שנגעה לו עמוק בלב

  • יהודה פרל, הקול היהודי
  • ט"ז אלול תשע"ט - 09:21 16/09/2019
גודל: א א א
(צילום: יהודה פרל)
(צילום: יהודה פרל)

רגע לפני פתיחת הקלפיות, כשלמעלה מ-6 מיליון בעלי זכות ההצבעה יוכלו לממש את זכותם ולהכניס פתק לקלפי. פתק, שעשוי להשפיע מי יהיה ראש הממשלה הבא, וכיצד תיראה הכנסת ה-22, תפסנו לראיון את יו"ר מפלגת עוצמה יהודית איתמר בן גביר.

הרבה חיבורים נעשו בין מפלגות שונות כדי למקסם את כוחם במערכת הבחירות הנוכחית. כך כולנו הצטרפה לליכוד, מרצ וח"כים מהעבודה חברו לאהוד ברק והקימו את 'המחנה הדמוקרטי'. מפלגת כחול-לבן נשארה באותה המתכונת ומפלגות הבית היהודי-האיחוד הלאומי-והימין החדש יצרו חיבור בשם 'ימינה'. מפלגת זהות פרשה מהמרוץ ומפלגת נעם, מפלגה חדשה מבית מדרשו של הרב צבי טאו, פרשה גם היא ממש לקראת הבחירות. מפלגת עוצמה יהודית ניסתה גם היא ליצור חיבור עם רשימת ימינה, אך זה לא צלח.

בתקציבים זעומים, ביחס לשאר המפלגות, יצאה מפלגת עוצמה יהודית לריצה עצמאית. יו"ר הרשימה, עורך הדין איתמר בן גביר, מתרוצץ ממקום למקום ורק בשבת האחרונה הוא ביקר ביותר מ-30 בתי כנסת שונים בירושלים.

גם אדווה ביטון, מקום שני ברשימה, אחרי ששופטי בג"ץ פסלו את מועמדותם של בנצי גופשטיין וברוך מרזל, מתרוצצת בין חוג בית לצילום סרטון תעמלה. מקום שלישי ברשימה הוא יצחק ואסרלוף ואחריו מאיר דוד קופרשמיט. אם המפלגה תעבור את אחוז החסימה, ארבעתם יכהנו כחברי כנסת.

תחת הכותרת "רק עם עוצמה יהודית יש ממשלה ימנית", מנהלים אנשי המפלגה את קמפיין הבחירות שלהם. לדבריהם, החשבון פשוט: ללא ארבעה מנדטים שתכניס עוצמה יהודית לכנסת, לא יהיו 61 חברי כנסת שיסכימו להיכנס לקואליציה עם נתניהו והמנדט להרכבת הממשלה יעבור ללפיד וגנץ.

הקמפיין שלכם כל הזמן עוסק בגוש, ועל זה כולם מדברים. כן אחוז חסימה, לא אחוז חסימה. מה יש לכם להגיד בנוגע למהות? ספר מה אתם רוצים לעשות ולשנות בכנסת

"כולם יודעים איפה הייתי בשנים האחרונות", פותח בן גביר את הראיון בקול היהודי. "יודעים מה עשיתי והיכן השקעתי שעות על גבי שעות ולמה היה נתון רוב מרצי. לא רק האידאולוגיה למען עם ישראל, ארץ ישראל והזהות היהודית, אלא בעיקר בפרקטיקה. כשמכניסים נער גבעות לבית הסוהר ומענים ומתעללים בו, אז הטלפון הראשון הוא לאיתמר בן גביר".

בקמפיין לקראת הבחירות, סבור בן גביר, אין סיבה להסביר את האידאולוגיה שלו, כי כולם מכירים אותה. כעת, אנשי עוצמה יהודית טרודים בשכנוע מצביעים בכדי לעבור את אחוז החסימה.

   | "ההתלבטות לא בין בין-גביר לסמוטריץ', אלא בין 4 מנדטים לעוצמה לססובר"

לכנסת כעת מתמודדים אנשים שמוערכים כמאוד ימניים. מה ההבדל בינך לבין בצלאל סמוטריץ' ואורית סטרוק?

"קודם כל יש הבדל בפן האידאולוגי, אני מגיע מבית מדרש מאוד ברור. אתה לא מצייר שהייתי יושב בקבינט והייתי מחזיר בניה לשטחי C או יושב בקבינט כשנוחתים טילים על תושבי ישראל ומעביר את האחריות על אנשים אחרים. בצלאל וסטרוק לא הפכו בעיני לאנשי שמאל", מדגיש בן גביר. "אני רציתי גם להתמודד לצדם".

"אבל העיקר הוא במישור של המעשים. אני שונה מהם. בצלאל אמר לי שאין לו קווים והוא רוצה לשבת בממשלה בכל מחיר. ברור שאני אפיל ממשלה על פינוי ישובים. אני רוצה להיכנס להיות שר, אבל לא אהיה שר בכל מחיר. אני לא אהיה בממשלה שמשחררת מחבלים, או כזו שלא עושה שינוי משמעותי במערכת המשפט. אני חושב שחשוב להיכנס לממשלה. אני מאוד רוצה להיות שם אני ידוע שאקדם דברים אבל לא בכל מחיר.

"אני אגיד בעדינות. ההתלבטות היא לא ביני לבין בצלאל. זה לא איתמר או בצלאל. זה איתמר או עידית סילמן. הבייס של ימינה הוא לא מוצק כמו של עוצמה יהודית ולכן ההתלבטות כאן היא לא בין בן-גביר לסמוטריץ' ושקד, אלא בין 4 מנדטים של עוצמה יהודית, לפי הסקרים, לבין עידית סילמן ורוני ססובר. כשנכנס לכנסת, גם הגוש ינצח וגם הימין יהיה באמת ימין".

    | "כשבן גביר יפרוש מהממשלה בפינוי ישובים – הבית היהודי לא יוכל להישאר"

"שיהיה ברור" אומר בן גביר בראיון לקול היהודי, "אני לא אשב בקואליציה בכל מצב. יש סיכוי שאשב שם אך יש לי תנאים. אני לא פוליטיקאי שאפשר לקנות אותו בנזיד עדשים, את זה כולם יודעים".

"עברתי מסע בשנים האחרונות. ממפגין, הפכתי למשפיע והשלב הבא הוא לשבת בכנסת", מבקש בן גביר להסביר. "אני בהחלט רוצה לשבת בקואליציה ולכהן כשר בממשלה, אך ממש לא בכל תנאי", מדגיש שוב בן גביר ומוסיף "צריך להבין שברגע שיש לנו 4 מנדטים נתניהו לא יכול שלא לשים אותנו בקואליציה. בלעדיי אין לו ממשלה".

התנאים שבן גביר מבקש להציב בכניסה לקואליציה יתייחסו לנושא חגיגות המחבלים בכלא, תגובות צה"ל כנגד הטילים מעזה, שינוי הועדה למינוי שופטים והפחתת שכר הלימוד בישיבות ואולפנות. "אמנם לא נציב תנאי לבניית בית המקדש, כל עוד אין לנו 30 מנדטים", מוסיף בן גביר בחיוך.

בן גביר מבטיח כי עם תכנית טראמפ תכלול פינוי ישובים, הוא יעזוב את הממשלה שתאשר זאת.

תכנית טראמפ מונחת בפתח, תכנית שככל הנראה תכלול פינוי ישובים או החלת ריבונות פלסטינית. לפי הצהרותיך, אתה תפרוש מהקואליציה. כיצד תוכל לפעול ולהועיל אז, מהאופוזיציה?

"צריך להבין, כשבן גביר בכנסת כל המפה הפוליטית תהיה יותר ימינה. החברים מהבית היהודי לא יהיו מסוגלים לשבת בממשלה אותה נטש בן גביר בגלל פינוי ישובים או החלת ריבונות פלסטינית. הם לא יתנו לי לעשות את זה לבד. אחרת בבחירות הבאות כל הקולות שלהם ילכו אליי. עם עוצמה יהודית בכנסת, כל הממשלה תהיה הרבה יותר ימנית. כשיש לך גורם שהוא ימינה יותר, כל המערכת צריכה להתיישר לשם", מבטיח בן גביר.

"כשצעקתי נגד העינויים הייתי מחוץ לכנסת. אבל אם הייתי בכנסת כשמענים ילדים, איילת שקד לא הייתה יכולה להתעלם מזה. זה כל הסיפור".

עו"ד בן גביר ידוע כמי שהוביל לפסקי דין חסרי תקדים בסוגיית ההתיישבות בארץ ישראל ונוער הגבעות. שאלנו אותו האם הוא בוחר כעת לנטוש את הזירה הזו לטובת הזירה הפוליטית. לאורך הראיון, כמו שמכירים את בן גביר, הוא דיבר בלהט ובמהירות. השאלה הזו, כך נראה, נגעה בנקודה עמוקה בלבו של בן גביר. הקול שלו השתנה, הוא נהיה רגוע וסיפר:

"ההחלטה שלי ללכת לפוליטיקה לא התקבלה בחלל ריק. לפני משהו כמו שנה הייתי בדיון בבית המשפט העליון בנוגע לינון ראובני, הנאשם בהצתת כנסיית הלחם והדגים בצפון. עמדתי מול הרכב של שלושה שופטי עליון".

"הבאתי שורה של פסקי דין בהם ערבים שהציתו בית כנסת קיבלו עונש של שנה ושנה וחצי. אמרתי לשופטים שכך צריך להיות גם כלפי ינון. אחרי הדיון ניגש אלי הפרקליט-התובע מטעם המדינה ואמר לי שטענתי יפה והבאתי כמה תקדימים ולבטח נקבל את מה שביקשנו. אך הוסיף שהם לא יתנו לו לצאת בשליש".

"אחרי שבועיים התקבל פסק הדין: חמש שנות מאסר. הבנתי שזה טוב שהגעתי למשפטים וזה טוב מה שאני עושה בעולם המשפט. הצלתי זכויות ועשיתי המון דברים. אבל כדי לשנות חייבים להיות בפוליטיקה. ולשמה אני חותר".

תגובות (22) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 19 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד