בע"ה י"ח אלול תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
ראיון בחירות מיוחד:

בן גביר מתחייב: גם על צריפון אפיל את הממשלה

בראיון לקול היהודי מספר עו"ד בן גביר על הצעת החוק שתדליק את השופטים, התיק של נער הגבעות שהביא אותו לרוץ לכנסת, ומעביר מסר למי שלא מתכנן להצביע - ראיון

  • אלחנן גרונר
  • כ"ו אדר ב תשע"ט - 13:04 02/04/2019
גודל: א א א
עו"ד איתמר בן גביר (צילום: יהודה פרל)
עו"ד איתמר בן גביר (צילום: יהודה פרל)

דעותיו של עו"ד איתמר בן גביר, איש "עוצמה יהודית" הנמצא לאחר פסילת מיכאל בן ארי במקום השביעי ברשימת איחוד מפלגות הימין לכנסת, ידועות ומוצקות.

שבוע לפני מועד הבחירות שבו יוכרע האם ייבא את הצלחותיו המסחררות מעולם המשפט גם לתחום החקיקה, תפסנו אותו לראיון בקול היהודי על המהפיכה המשפטית שהוא מתכנן, ניסינו להבין מהם הקווים האדומים של האיש שרגיל יותר בהפגנות מאשר בהתגמשות עם חברי קואליציה, ושמענו מה דעתו על אלו המבקשים שלא להצביע בבחירות מסיבות אידיאולוגיות.

אחרי הבחירות אתם מיד מתנתקים מהאיחוד הלאומי והבית היהודי או שהקמפיין משאיר לכם טעם של עוד?

"בוודאי שמתנתקים. אנחנו בלוק טכני ותנועה עצמאית. אני לא הבית היהודי בשום פנים ואופן, יש לי אג'נדה נפרדת.  מצד שני אני חייב להודות שכבר עכשיו בקמפיין הבחירות רואים שהכימיה ביני לבצלאל סמוטריץ' עושה הרבה דברים טובים, ואין סיבה שזה לא ימשך בכנסת", אומר בן גביר בחיוך.

"החלום שלנו שבצלאל יהיה שר משפטים ואני אהיה יו"ר ועדת חוקה, ואז אתה מבין שזה שינוי ומהפיכה דרמטית בעולם המשפט".

כאחד שבא מעולם של הפגנות ומחאה, אתה רואה את עצמך מסתדר בקואליציה או בממשלה? הרי גם בממשלת הימין הקודמת הרסו מבנים בגבעות, היה ירי טילים על ישראל. אתה תישאר שם בכזה מצב?

"זה נכון שהקווים האדומים שלי יותר אדומים מכל מי שנמצא כיום במערכת הפוליטית, אבל אני רואה את זה דווקא כהזדמנות", אומר בן גביר.

"אנחנו נמצאים במצב מאוד ייחודי - ביבי הולך לחטוף כתב אישום, ובמציאות כזו גנץ, לפיד, ובטח מרצ לא ישבו איתו, ולכן אין לו יותר מדי אופציות משמאל. עכשיו תאר לך שאני לשון מאזניים בממשלה הזאת. ברור לך שמה שהיה עד היום לא יהיה. אני לא נפתלי בנט ולא ליברמן. יש לי קווים".

אז מה הקווים האדומים שלך?

"הקווים שלי זה קודם כל לאפשר שינוי בעולם המשפט. שראש הממשלה יאפשר להעביר חוק לשינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים, ולכל הפחות שיתנו חופש להצעת חוק כזו, שמזיזה את נציגי השופטים מהוועדה למינוי שופטים. להפסיק את שיטת החבר מביא חבר ושופט מביא שופט.

במישור הביטחוני לא יהיה מצב של ירי מאות טילים על ישראל והממשלה מפציצה מבנים ריקים. זה לא יהיה.

במישור ההתיישבותי, לא אשב בממשלה שהורסת ישוב יהודי בארץ ישראל וזה כולל גם מאחזים. לא רק עפרה או עמונה. אלא כל מאחז.

אם ראש הממשלה יבוא ויגיד בג"ץ הורה לי, במציאות כזאת, אני אומר לו - עכשיו אתה תומך בהצעה שלי לשינוי הוועדה למינוי שופטים. זה החריג היחיד שאני אשאר בממשלה שמפנה מאחזים. שבאותו יום שיש פינוי נתניהו מעביר את החוק לשינוי הוועדה למינוי שופטים. אתה מבין שזו תהיה העתירה האחרונה כי למחרת ימונו עשרה שפטלים לביהמ"ש העליון.

אבל אם זה לא בג"ץ אלא יוזמה של נתניהו או מישהו בממשלה או המנהל האזרחי, חד וחלק - על צריפון, על סוכה, על דיר, אני מפיל את הממשלה. נקודה".

"מי שרוצה לשנות כאן משהו צריך להצביע לאיתמר בן גביר"

בן גביר מציג רשימה של חוקים, בעיקר בנושא המשפטי, שבכוונתו לקדם, ובהם חוק היועמ"ש המבקש להחזיר את היועמ"ש לתפקידו המקורי של ייעוץ בלבד, ולפצל את היועמ"ש לשני משרדים - תביעה כללית ויועמ"ש למשרדי ממשלה. "זה חוק שבן ארי ניסה לקדם כבר ב-2009", הוא מציין.

בנוסף בן גביר יציע חוק שידרוש חובת שירות צבאי/אזרחי למועמדים למשרת שיפוט. "אם מישהו מהציבור החרדי או נערי גבעות ירצו להיות שופטים – כמובן יוכלו להשלים ושילכו לעשות שירות אזרחי או צבאי ויוכלו להיות שופטים", הוא אומר.

גם את חוק הבזק לחקיקת פסקת ההתגברות, אשר ח"כ סמוטריץ' הודיע כי ידרוש שיעבור בתוך 60 יום, מונה בן גביר, לצד חקיקה שתאפשר טיפול אפקטיבי בשופט שסרח, שינוי חוק יסודות המשפט כך שיביא לקידום משפט עברי, וביטול זכות העמידה לעמותות. "מי שלא נפגע לא אמור לרוץ לעסוק בכל מיני עתירות", הוא אומר.

"אלו הצעות חוק ראשונות, ובא נאמר את האמת, אפילו אם שתיים או שלוש הצעות חוק נכנסות תהיה כאן מהפיכה שיפוטית אמיתית".

בסקרים המקום שלך עדיין גבולי. האם אתה רגוע?

"אני ממש לא רגוע. הבוחרים צריכים לבחור. האם הם רוצים לקבל את רונית דרור מזהות, אשת שמאל, שמתנדנדת שם, מיכל שיר, שאין ספק שהיא בחורה טובה, אבל היא המתנדנדת בליכוד. שיבי רייכנר מקום 7 המתנדנד בימין החדש, או יעקב אשר שמתנדנד באגודת ישראל. מי שרוצה לשנות כאן משהו צריך להצביע לאיתמר בן גביר".

התיק שהוביל להחלטה לרוץ לכנסת

מה עם משרד עורכי הדין?

"אני מכין יורשים ראויים, שימלאו את החלל", הוא מבטיח, ומספר כי דווקא מאחד התיקים בהם טיפל בתקופה האחרונה צמחה החלטתו לרוץ לכנסת.

"ההחלטה שלי ללכת לכנסת התגבשה בפסק הדין של ינון ראובני (שהורשע בהצתת כנסייה א"ג). היה דיון מדהים בעניינו בבית המשפט העליון, הבאנו תקדימים טובים והכל, אבל ישבו שלושה שופטים - יצחק עמית, דוד מינץ ויוסף אלרון, ובפסק הדין כל מה שעלה בדיון קבעו בדיוק להיפך, מבלי להתייחס למה שקרה בדיון. הייתי בהלם ושאלתי את עצמי איך הגענו למצב הזה? וזה אחרי המינויים של שקד שמינתה את מינץ וכו'.

אז הבנתי שלא יעזור לנו, ואני אומר את זה כמי שמקבל זיכויים ותקדימים שיילמדו בבתי ספר. עדיין כשאתה מגיע לביהמ"ש העליון יש לך בעיה, ואני רוצה לשנות את זה.

היו ארבע שנים של ממשלת ימין ואתה שומע הרבה דיבורים, בנט, שקד, יריב לוין, אבל בזמן האמת זה לא עובד. בתחום המשפטי אי אפשר להתקדם במטר ועוד מטר אלא חובה לעשות שינוי של 180 מעלות".

זהות לוקחת קולות מימין. זה מדאיג אתכם?

"פייגלין זה סכנה. אני לא רק מדבר על ההשקפות שלו בנושאי תחבורה ציבורית בשבת וברית מילה, אלא שבקולות אנשי ימין יכנסו אנשי שמאל ובזמן מבחן יכולים להצביע בעד אוסלו", מבהיר בן גביר.

"לא פייגלין עצמו שיש לי הערכה גדולה מאוד אליו, אבל אנשים מהרשימה שיכולים להיות בדיוק כמו אלכס גולדפרב וגונן שגב, ולכן אוי ואבוי אם הם יכנסו, קל וחומר על חשבוני".

מי שמתנגד להצבעה לכנסת - שיחשוב על הכרת הטוב

בן גביר מתייחס גם לתופעה של כאלו שמתנגדים להצבעה לכנסת מסיבות אידיאולוגיות, ובוחר לספר מה עשה נתי עוזרי הי"ד, מקים גבעה 26 בקרית ארבע ומתלמידי הרב כהנא.

"אחרי כל הדברים הללו אם עדיין יש מישהו שקורא את זה ולא משתכנע, אני רוצה לספר שבבחירות 2003, כשהתמודדנו עם חירות, פתאום הגיע למשרד שלנו נתי עוזרי הי"ד, וזה הפתיע אותי מאוד כי הוא היה מתנגד מאוד חריף להשתתפות בבחירות", מספר בן גביר. "הוא נכנס מוכן עם דלי דבק, וביקש כמה מודעות להדביק.

אני זוכר שאמרתי לו, 'נתי, מה עובר עליך? הרי אתה נגד'. הוא אמר לי, 'תשמע איתמר, יש לי הכרת הטוב לברוך (מרזל א"ג), ועם כל הכבוד לכל האידיאולוגיות והכל, אני בא לעשות לברוך הכרת הטוב'.

אני חושב שכמי שנלחם כל כך הרבה לטובת נערי הגבעות והציבור שלנו, ונערים ונערות שפגעו בהם, ומי שמשמש שליח ציבור גם מחוץ לכנסת, נדמה לי שלו רק מחמת הכרת הטוב צריך להצביע לי כדי להכניס אותי לכנסת", אומר בן גביר.

"אם יתברר שחסרים כמה מאות קולות ולכן לא נכנסתי, זה לא רק יהיה פספוס ענק, לא רק פגיעה אנושה במהפיכה המשפטית שאני מתכנן לעשות, אלא גם תהיה אמירה קצת ברורה של חוסר הכרת הטוב. אני רוצה לראות אנשים מתקשרים לרונית דרור מזהות שתמכה בהתנתקות ובאוסלו ולא חזרה מעמדות השמאל שלה, וטוענים לפגיעה בתושבי יצהר".

תגובות (20) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


5 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 38 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד