בע"ה י"א ניסן תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

רופאים ממליצים על תרופות מחברות המספקות הטבות

מדו"ח שנערך בביה"ח וולפסון עולה כי רופאים טסים לחו"ל במימון של חברות מסחריות וקונים מהן ציוד במיליונים

  • מערכת הקול-היהודי
  • ד' תשרי תשע"ט - 10:05 13/09/2018
גודל: א א א
ארכיון. למצולמים אין שום קשר לכתבה (דוברות בילינסון)
ארכיון. למצולמים אין שום קשר לכתבה (דוברות בילינסון)

רופאים בכירים בבתי חולים רבים בארץ מקדמים רכישות של ציוד רפואי ותרופות של חברות מסחריות על ידי בית החולים ואח"כ מתאמים מול החברות נסיעות לחו"ל על חשבון החברות בתמורה לרכישות הציוד.

נתונים אלא שפורסמו הבוקר לראשונה בישראל היום נלקחו מתוך דו"ח חקירה שהוכן בביה"ח וולפסון עבור משרד הבריאות בנושא.

מהדו"ח עולה כי הדבר נעשה על ידי שימוש עקבי ומאסיבי בציוד הנקנה מהחברות וכך מכוונים הרופאים ביקוש גדול למוצרים. לאחר מכן הם מגישים בקשה לוועדת האפסנאות של בית החולים ומבקשים להזמין ציוד נוסף מהחברה. יש לציין כי מדובר בעלויות של מליוני שקלים.

עוד מתברר כי במקרים רבים הציוד של החברה שהרופאים מקדמים הוא לא הזול ביותר,  ולא תמיד הוא הציוד הטוב או המתאים ביותר לחולים.

הדו"ח נערך באופן מדגמי במכון הלב בביה"ח הממשלתי וולפסון בחולון, ועולים ממנו ממצאים מערכתיים ומסקנות שנוגעות ישירות לכל בתי החולים ומרפאות קופות החולים בארץ.

מדובר בפעם הראשונה שבה נערכה במשרד הבריאות חקירה, שממנה עולים ממצאים המראים קשר ישיר בין מימון כספי מצד חברות התרופות לכנסים של הרופאים בחו"ל, בעיקר של מנהלי מחלקות ורופאים בכירים, לבין רכישה והעדפה בפועל של ציוד רפואי בהיקף של מיליוני שקלים.

בדו"ח החקירה עולים גם ממצאים חמורים על הפיקוח הרופף של משרד הבריאות ושל הנהלות בתי החולים בתחום זה, ואף הועלו טענות בפני הנהלת משרד הבריאות כלפי מנהלת ביה"ח וולפסון, ד"ר ענת אנגל, שניסתה להטיל מגבלות על עבודת הביקורת הפנימית בבית החולים.

מהפרסום בישראל היום עולה כי החקירה הפנימית בוולפסון נערכה בשנה האחרונה ובדקה את הנסיעות לכנסים בחו"ל של רופאים בכירים במכון הלב בבית החולים בשנה הלועזית 2016, שנערכו במימון חברות ציוד רפואי ותרופות. במחלקה נסעו באותה שנה 30 פעמים לכנסים בחו"ל במימון חברות תרופות, מתוך 200 נסיעות של רופאים בבית החולים באותה שנה, ובד בבד באותה שנה רכשה המחלקה ציוד רפואי, בעיקר לצנתורי לב, בכ־10 מיליון שקלים מתוך כ־70 מיליון שקלים בכל בית החולים. 

אחת המסקנות המרכזיות בדו"ח החקירה היא כי "מדובר בתופעה נרחבת, כשחברות הציוד הרפואי נוהגות לממן נסיעות לרופאים לכנסים בחו"ל - אף שהמימון מועבר בצורה עקיפה באמצעות קרן המחקרים, ואף שההחלטות הפורמליות מתקבלות על ידי ההנהלה - בסופו של יום הרופאים הנהנים ממימון הנסיעות הם אותם רופאים שלהם נתונה היכולת לייצר ביקושים ולהסיט ביקושים מחברה לחברה", כך הדו"ח.

עוד נכתב כי "מנגנוני הפיקוח והבקרה שנקבעו בנושא לא יושמו כהלכה, והמחיצות שהוקמו בין הרופאים לחברות הן לעיתים מלאכותיות ולא מנטרלות את ניגוד העניינים המובנה הקיים כאן". הנסיעות, כך נכתב " אושרו באופן המנוגד לחוק, להוראות נציבות שירות המדינה, להוראות משרד הבריאות ולדרישות מבקר המדינה". 

  | משרד הבריאות: הממצאים נלמדים

במקרה נוסף בשנה הלועזית 2016 פנתה חברה לציוד רפואי להנהלת בית החולים "במסגרת קידום הרפואה בישראל" והציעה מימון לרופא בכיר לכנס בינלאומי בתחום מחלות הלב שנערך בדיסלדורף, גרמניה, במימון חברת האם בחו"ל. הבקשה הועברה למנהל המחלקה, שהציע שהוא עצמו ייסע לכנס. בקשתו אושרה על ידי הנהלת ביה"ח, שגם שלחה לחברה המסחרית "תודה עבור נכונותכם לתמוך בהשתתפות רופא מהמחלקה בכנס". מנהל מכון הלב מסר במסגרת הדו"ח כי נסיעתו לא התבצעה בסופו של דבר. 

ממצאי החקירה החדשים הועברו להנהלת משרד הבריאות, בהמשך להוראות החדשות והמחמירות הנוגעות לקשרים בין הרופאים לחברות התרופות והציוד הרפואי שפירסם בקיץ האחרון מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב וייכנסו לתוקף בתחילת נובמבר. הוראות אלה פורסמו בהמשך לתחקיר שהעלה ממצאים קשים על קשרים מושחתים של רופאים עם חברות תרופות, שפורסם על ידי רביב דרוקר בתוכנית "המקור" בערוץ עשר, ולדיון המיוחד בוועדה לענייני ביקורת המדינה בכנסת שהתקיים בחורף| ושבו הועלתה ביקורת נוקבת על הקשרים בין חברות התרופות לרופאים ולבתי חולים ציבוריים בארץ.

ממשרד הבריאות נמסר לישראל היום כי: "הדו"ח הוגש לחטיבת המרכזים הרפואיים הממשלתיים במשרד הבריאות ולהנהלת ביה"ח וולפסון, ואנו לומדים את ממצאיו ונתייחס בהתאם לאחר בדיקה מעמיקה. אנו דוחים את הטענות שמנהלת בית החולים הפריעה לביצוע החקירה בכל צורה, ואנחנו תומכים במנהלת בית החולים ד״ר ענת אנגל שמתייחסת ברצינות לכל נושא ביקורת הפנים כנושא חשוב, אשר מטרתו טובת הארגון".

מהנהלת ביה"ח וולפסון נמסר: "דו"ח הביקורת בנוגע לרכש ציוד רפואי ונסיעות רופאים הוגש להנהלת המרכז הרפואי ולמשרד הבריאות לאחרונה. אנו לומדים את ממצאיו ונתייחס בהתאם לאחר בדיקה מעמיקה. לגבי הטענות על הפרעה בביצוע החקירה הפנימית, נמסר כי "מדובר בטענות חסרות שחר, ואנו דוחים אותן מכל וכל. עם כניסתה לתפקיד מנהלת בית החולים, הנחילה ד"ר ענת אנגל נהלי עבודה ויעדים בכל תחומי העשייה ובכל דרגי הפעילות. ד"ר אנגל מתייחסת לכל נושא ביקורת הפנים כנושא חשוב שמטרתו טובת הארגון, ופועלת בשיתוף פעולה מלא עם מבקר הפנים, במטרה לקדם בנחישות את המרכז הרפואי".

 

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 8 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד